Alkotmányellenes módon fizessenek a szövetkezetek?

Alkotmányellenes módon, végső soron a szövetkezetekkel fizettetné meg az üzletrészek megszüntetési „költségeit” a most készülő új törvényi szabályozás – állítja egy agrárszövetkezeti érdekképviselet. A MeH szerint a társadalmi vitára bocsátott tervezet nem tekinthető véglegesnek, átdolgozás alatt áll – írja a Világgazdaság.

MNO
2005. 09. 28. 6:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg kell szüntetni a még meglévő üzletrészeket a ma működő szövetkezetekben 2007. december 31-ig – áll az új szövetkezeti törvény koncepciójában. A Miniszterelnöki Hivatal (MeH) adatai szerint a szabályozási változások a mezőgazdasági szövetkezeteket érintenék a legnagyobb mértékben, mivel náluk még 210 milliárd forint névértékű üzletrész van. Az ipariaknál 30 milliárdnyit, a fogyasztásiaknál nyolcmilliárdnyit tart nyilván a MeH. Ágazati szakértők a hivatali kimutatásokat túlzónak tartják.

A törvényjavaslat lényege, hogy az állam valójában az egyébként is forráshiányos szövetkezetekkel akarná megfizettetni az üzletrészek megszüntetésének költségeit – reagált lapunknak Filipsz László. A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára szerint a kifizetési kényszer a szövetkezetekre nézve nemcsak anyagi szempontból hátrányos, hanem alkotmányellenes is. Emellett a mai javaslatban szereplő számítási metódusok is kifogásolhatók: a fel nem osztható vagyonhoz és a saját tőkéhez kötődő módszer túlságosan magas vételárat eredményezne, míg az elmúlt években kialakult 5–15 százalékos árfolyam vélhetően az üzletrész-tulajdonosoknak nem kedvezne.

Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.