Kétórás figyelmeztető sztrájkba lépett ma 12 órai kezdettel az öt reprezentatív repülőtéri szakszervezet közös sztrájkbizottsága. Szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményükben a lépést így indokolták: „a Budapest Airport (BA) Rt. menedzsmentjével folytatott eddigi eredménytelen tárgyalások, a nagy nyilvánosság előtt elhangzott tulajdonosi nyilatkozat tovább fokozták a munkavállalók bizonytalanságát és kiszolgáltatottság-érzését.”
Az öt reprezentatív szakszervezet még a múlt héten alakított közös sztrájkbizottságot a privatizációtól független követeléseik teljesítése érdekében. Ezek között szerepelt az is, hogy a BA Rt. záros határidőn belül biztosítsa a jogszerű és biztonságos működéshez szükséges létszámot, a pihenőidőket, és adja ki a torlódó szabadságokat. A tulajdonos ÁPV Rt. azonban – mint tegnap hírül adtuk – lezárta a tárgyalásokat a szakszervezetekkel. Az érdekképviselet tegnapi közleménye szerint a privatizációs vállalat azt közölte velük: lezártnak tekintik az egyeztetési folyamatot – ezt azonban az érdekvédők elfogadhatatlannak tartották.
Kovács Zoltán, a sztrájkbizottság tagja az Info Rádiónak a sztrájk megkezdését követően elmondta: mivel a BA Rt. tulajdonosa nem kíván a tárgyalóasztalhoz ülni, a sztrájk eszközét választották. Mint mondta, remélik, hogy az ÁPV Rt. komolyan veszi a követeléseiket és tárgyalóasztalhoz ül. – A BA Rt. vezetése átnyújtana nekünk egy szociális csomagot, de ahhoz, hogy ez teljesüljön, az ÁPV Rt. vezetésének is jóvá kell hagynia. Így a BA jelenlegi menedzsmentje nem tud garanciát vállalni. Az viszont, míg egy hasonló javaslattervezet átmegy az ÁPV Rt.-n is, hat hónapba telik – zárta Kovács Zoltán.
A munkabeszüntetés az induló járatok közül tizenötöt érintett. Fórika Ibolya, a BA Rt. kommunikációs igazgatója elmondta: ételt, italt és szükség esetén egészségügyi ellátást kaptak a várakozó utasok a sztrájk ideje alatt.
A kétórás figyelmeztető sztrájkot követően Kovács Zoltán úgy nyilítkozott: folytatják az egyeztetéseket a dolgozók bér- és szociális követeléseiről, s a tárgyalásra az ÁPV Rt. illetékesét is várják.
Az ÁPV Rt. az eredeti ütemterv szerint folytatni kívánja a BA Rt. privatizációját – közölte a társaság a Távirati Irodával. A Munka törvénykönyve nem alkalmazható az ÁPV Rt. eljárására a Budapest Airport Rt. privatizációjában, mivel az ÁPV Rt. a BA Rt. munkavállalóinak nem munkáltatója – áll a privatizációs társaság közleményében. Munkáltatói minőségét még a BA Rt. feletti tulajdonosi jogok gyakorlása sem alapozza meg – teszik hozzá.
Az ÁPV Rt. saját közlése szerint az eljárására irányadó privatizációs törvénynek a munkavállalók tájékoztatására vonatkozó előírásainak eleget tett, így munkáltatói mulasztást, azaz jogsértést nem követhetett el.
A társaság bízik abban, hogy a másodfokú bíróságnak az ÁPV Rt. számára kedvező döntése mielőbb megszületik. Ha a várt kedvező döntés nem a megfelelő időben születne meg, az ÁPV Rt. egy esetleges új pályázati eljárás előkészítését is megkezdte. Erről hétfőn a vagyonkezelő szervezet a privatizációs törvény előírásainak megfelelően tájékoztatta a BA Rt. Üzemi Tanácsát és szakszervezeteit is.
Ismert: a bíróság a minap első fokon felfüggesztette a BA Rt. privatizációját. Szíjjártó Péter és Márton Attila (Fidesz) tegnapi sajtótájékoztatóján a magánosítás leállítására szólította fel a kormányt. Szijjártó kiemelte: a Munkaügyi Bíróság nem jogerős, felfüggesztő ítélete, valamint az Állami Számvevőszék jelentése nyilvánvalóvá tette, hogy a kabinet nem képes törvényesen, jogszerűen, az adófizető polgárok érdekeit figyelembe véve lefolytatni ezt a privatizációt.
A szakszervezetek már múlt héten bejelentették: az Alkotmánybírósághoz fordulnak a BA Rt. privatizációjáról szóló kormányhatározat érvénytelenítése érdekében.