Befellegzett a könyvelési trükköknek, távolabb az euró bevezetésétől

Nem erősítette meg, de nem is cáfolta tegnap a pénzügyi tárca azokat az értesüléseinket, miszerint az Eurostat állásfoglalása miatt mintegy 547 milliárd forinttal lesz magasabb az idei államháztartási hiány.

Magyar Nemzet
2005. 09. 22. 22:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pichler Ferenc az MTI-nek úgy fogalmazott: a nyugdíjreformmal korrigált, eredményszemléletű hiány GDP-arányosan 3,6 százalék lesz, „plusz azok a tételek, amelyeket az EU statisztikai hivatala, az Eurostat szerint még ide kell könyvelni”. Az Eurostat szerint a magyar államháztartási adatok ügyében hétfőn döntenek, hivatalosan ekkor derül ki, hogy az idei deficit menynyivel lesz magasabb a kormány által közöltnél. A lapunk által megkérdezett szakértők véleménye szerint a magyar könyvelési módszer uniós elmarasztalása tovább rontja hazánk hitelességét.

Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke hangsúlyozta: a magasabb hiányról szóló tegnapi hírek nem érték váratlanul a piacot, hiszen a jegybank augusztusi jelentéséből már kiderült: a valóságos deficit jelentősen meghaladja majd a hivatalosan közölt értéket. Az alapprobléma az, hogy hazánk tartósan többet költ, mint amennyi bevétele van, ezt pedig nem lehet könyvelési manőverekkel helyrehozni. Bod Péter Ákos úgy vélte, ami most a felszínre került, abból kiderült, hogy sem a Medgyessy-, sem a Gyurcsány-kormány nem tudta mérsékelni a hiányt, amely évek óta hat százalék körül stagnál.
Ha az unió hivatalosan is közli, hogy Magyarországnak meg kell változtatnia a hiányszámítás módját, akkor újra kell számolnia a kiadási és a bevételi oldal számadatait – húzta alá Belyó Pál, az Ecostat gazdaságelemző intézet igazgatója, aki szerint a gazdaság tényleges problémáját továbbra is a büdzsé átláthatatlansága és a hiány nagysága jelenti. Ha átláthatóbbá válik a költségvetés, akkor a folyamatokat is jobban lehet majd tervezni.
Hasonlóan nyilatkozott Barcza György, az ING Bank vezető elemzője, aki rámutatott: a jelenlegi adatok ismeretében immár bizonyosra vehető, hogy a kormány által az idénre kitűzött deficitcél tarthatatlan, ám hogy mekkora az eltérés a valóságos és a hivatalos hiány között, csak az Eurostat állásfoglalása után lehet megtudni. Barcza szerint a folyamatos hiánycéltúllépés miatt nagyon valószínűtlen, hogy 2010-ben Magyarország be tudja vezetni az eurót.

Távolabb került az euró bevezetésétől Magyarország – erre világít rá a Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb jelentése is, amely szerint hazánkban még a 2004-es szerény ütemű költségvetési reform sem folytatódott az idén, miközben a súlypont szerencsétlen módon „elszámolástechnikai intézkedésekre” tolódott át a költségvetési célok elérése érdekében. Az IMF üdvözölte az Eurostat döntését, amellyel felfedte a deficit csökkentését célzó „járványossá vált” elszámolástechnikai intézkedéseket.

Nem végleges a 2006-os büdzsé. Bár jövő hét péntekig a kormánynak be kell terjesztenie a parlament elé a jövő évi költségvetés törvényjavaslatát, a tárcákkal folytatott hatszemközti – Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Veres János pénzügyminiszter részvételével zajló – tárgyalások még mindig nem zárultak le. Végleges döntés a hét végi informális kormányülésen várható, ám a minisztereknek 8-10 százalékos spórolással mindenképpen számolniuk kell. Lapunk információi szerint annak ellenére, hogy a minisztériumok már tudomásul vették a kirótt elvonásokat, továbbra is megoldatlan néhány tárca, illetve közintézmény sorsa. Pénzügyminisztériumi forrásokból úgy értesültünk, hogy az ifjúsági és a foglalkoztatási tárca nem tervezte meg az igazgatási kiadások tízszázalékos csökkentését, miközben a földművelésügyi minisztériumnál 6,8 milliárd forintot, a kultusztárcánál pedig 3,4 milliárdot tesz ki a vitatott összeg. Nem rendezett a Miniszterelnöki Hivatal jövő évi költségvetése, a Magyar Tudományos Akadémiánál több mint egymilliárd forintról folyik az egyeztetés, az Innovációs Alapnál pedig 7,4 milliárd forint sorsa kérdéses.

EU-pénzek: utolsó helyen. Magyarország az unióval szembeni, egy főre vetített, nettó pénzügyi pozíció tekintetében tavaly az utolsó helyre került az új EU-tagállamok között – derül ki az Európai Unió pénzügyi jelentéséből. Az országsorrend alapján hazánk mutatószáma 10-es, Ciprusé 8-as, Csehországé pedig 9-es. Hazánk 160 millió euróval kapott többet a közös kaszszából, mint amit Brüsszelnek befizetett. Ugyanakkor a Magyarországgal azonos népességű Csehország 235 millió eurót, a feleakkora lakossággal rendelkező Szlovákia pedig 159 milliót kapott. Lengyelország 1,384 milliárd euróval részesült a közös kasszából.




Szocialista támadás. A szocialista párt felszólítja Szapáry Györgyöt, hogy mondjon le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöki posztjáról és monetáris tanácsbeli tagságáról – közölte az MTI-vel tegnap Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. A felszólítás hátterében az autópálya-építések elszámolásával kapcsolatos vita áll, az MNB-nek ugyanis kötelessége ellenjegyezni azokat a statisztikákat, amiket a Központi Statisztikai Hivatal és a Pénzügyminisztérium küld el az Eurostatnak. – Az MSZP kizárólag politikai érdekből kívánja ismét csorbítani a jegybank függetlenségét – reagált a szocialista politikus kijelentésére Tállai András, az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának fideszes elnöke, hozzátéve: a jegybank minden országban független intézményként működik, ezt a szocialistáknak is tiszteletben kellene tartaniuk. Missura Gábor, az MNB szóvivője nem kívánt reagálni Kovács kijelentéseire.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.