Benzinhiány Londonban – Csökkent a benzin ára Ausztriában

Erősödő felvásárlási hullámról, és egyes helyeken már akadozó ellátásról számolt be hétfőn számos brit üzemanyag-forgalmazó, mivel szerdától a brit fuvarozók országos blokádot terveznek a rekord-üzemanyagárak elleni tiltakozásul.

MNO
2005. 09. 13. 9:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A távirati iroda összeállítása szerint Londonban és a többi nagyvárosban már a hét végén hosszú sorok álltak a benzinkutaknál, és néhány helyen már nem kapni üzemanyagot. A közúti árufuvarozók üzemanyagár-letörésre alakult érdek-képviseleti csoportja, a Fuel Lobby szerdától háromnapos országos tiltakozó akciót tervez, ha addig a kormánnyal nem sikerül megállapodni az egy font körüli árak csökkentésének módjáról.

Idevonatkozó információ, hogy panaszkodnak a légi cégek is. A Polgári Repülésügyi Szervezet (IATA) tegnap közölte, hogy a taglégitársaságok idei együttes veszteségét 7,4 milliárd dollárra becsüli, azaz 1,4 milliárddal nagyobbra, mint pár hónappal ezelőtt, mert igen nagy mértékben drágult az üzemanyag. A múlt hónap végén az IATA azt jósolta, hogy a légitársaságok kerozinszámlája az idén 80-90 milliárd dollár között lesz, a tavalyi 63 és a tavaly előtti 44 milliárd dollár után. Akkor már biztosra vette, hogy a tagtársaságok együttes vesztesége több lesz annál a hatmilliárd dollárnál, amit az IATA ez év májusában számolt. Úgy kalkuláltak ugyanis, hogy a Brent nyersolaj átlagára hordónként 47 dollár körül lesz az idén. Minden egyes dollárnyi drágulás a légiközlekedési ipar költségeit éves szinten egymilliárd dollárral növeli – véli az IATA. A társaságok fennmaradását egyelőre a fuvardíjak emelése és a más jellegű költségek mérséklése segíti.

Fenyegetés után csökkent a benzin ára Ausztriában

Hétfőn 1 eurócenttel csökkentette a motorbenzin árát az OMV osztrák olajkonszern azt követően, hogy a nap folyamán a Karl-Heinz Grasser pénzügyminiszter egy rádióműsorban felvetette: különadóval sújthatnák a benzinkút-hálózatokat, hogy az extrabevételek egy részét visszajuttathassák a fogyasztóknak.
A miniszter nem részletezte a különadó bevezetésének a lehetőségeit, de úgy vélte, annak érvényesítésére akkor kerülhetne sor, ha a cégek egy-két napon belül nem csökkentenék az árat literenként 2-3 eurócenttel – közölte a FigyelőNet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.