Brazília történetének legnagyobb futballbotránya

A Veja című hetilap legfrissebb száma arról tudósít, hogy a brazil első liga és a Libertadores Kupa több eredménye is manipulálva volt. Egyes személyek a bíróktól mérkőzéseket „rendeltek”, hogy a biztos eredmény tudatában fogadhassanak az internetes fogadóirodáknál – írja a tekintélyes hetilap. Az alig kilenc hónappal a világbajnokság előtt kirobbant ügyet Brazília futballtörténetének legnagyobb botrányaként emlegetik.

MNO
2005. 09. 24. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A feltételezett csalásnak – amelynél a megvásárolt mérkőzések száma jóval meghaladja a legutóbbi német botrányban befolyásolt mérkőzések számát – a híradások szerint eddig mindössze két gyanúsítottja van: Edilson Pereira de Carvalho FIFA-játékvezető és Paulo Danelon. A telefonos lehallgatásokból kiderült, hogy Carvalho ebben az évben 25 eredményt befolyásolt. A két játékvezető minden egyes elcsalt mérkőzésért 10-15 ezer realt (3700-5550 euró) kapott.

Hogy a csalás ne legyen feltűnő, a banda az esélyesebb csapatokra fogadott. A megvásárolt játékvezetők feledata annak „biztosítása” volt, hogy a favoritok garantáltan győzzenek. Az esélyes csapat győzelme rosszul fizet a fogadóirodáknál. Hogy „emberi” legyen a nyeremény, a banda nagy összegekkel (150-200 ezer real) fogadott. „Ezzel a módszerrel azt kívánták elkerülni, hogy meglepetés-győzelmekre való fogadással szemet szúrjanak„ – magyarázta Jose Guimaraes ügyész.

A napokban elfogatóparancsot adnak ki a feltételezett tettesek ellen – írja a Veja. A manipulált mérkőzéseket újra kell játszani. A 43 éves Pereira de Carvalho, aki egy autókölcsönző és egy sportszercég tulajdonosa, Brazíliában jó hírnévnek örvendett. Nemzetközi porondon is nevet szerzett magának. 1999 óta volt FIFA-bíró, ám csak Dél-Amerikában fújta a sípot.

Az ügyészség tájékoztatása szerint Carvalhót csalás miatt jelentették fel. Egyes vélemények szerint a brazil futball hitelét nehéz lesz visszaállítani. Egy a mostanihoz hasonló eset már előfordult Brazílaában 1982-ben. Akkor azonban bizonyíték hiányában senki ellen nem indítottak eljárást.

(Focus Online, MNO, Veja)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.