Drágábbak lehetnek az olcsóbb hazai sörök

Januártól drágulnának az olcsóbb hazai sörök a pénzügyi tárca jövedékiadó-emelési elképzelései miatt – állítják a hazai gyártók, akik szerint a PM a jövedéki adó 20 százalékos tervezett növelésével az 5 százalékos áfa-csökkentést kompenzálná. Ezzel együtt tovább nőhet a külföldi sörök importja.

MNO
2005. 09. 22. 7:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább csökkenhet a hazai söripar forgalma, ha a Pénzügyminisztérium tervei szerint növekszik jövőre a termékre kivetett jövedéki adó – jelentette ki Kiss Elemér, a Magyar Sörgyártók Szövetségének elnöke, aki szerint a tárca a parlamentben megszavazott áfacsökkentést a jövedéki adó emelésével kompenzálná a következő évben. A társaságok a mérsékeltebb változtatás érdekében újabb egyeztetéseket sürgetnek a PM-mel.

A pénzügyi tárca azt tervezi, hogy egy hektoliter sör jövedéki adóját 420 forintról 505 forintra emeli Balling-fokonként, amely 20 százalékos növekedésnek felelne meg. Így hiába csökken januártól a sör 25 százalékos áfakulcsa 5 százalékkal, 140 forintos üvegenkénti átlagár mellett a fogyasztói árak szinten maradnának – állítja a minisztérium. A jelenlegi szabályozás alapján – átlagos Balling-fokos terméket alapul véve – az egy üvegre jutó jövedéki teher 21-25 forintot tesz ki, és ez a következő évtől 25-30 forintra nőne, vagyis a sörre üvegenként 4-5 forinttal több költségvetési kötelezettség hárulna.

A gyártók szerint az alapvető gondot az jelenti, hogy ellentétben a PM állításaival, a fogyasztás a 100 forint alatti sörkategóriák felé tolódott el, és ezen termékeknél az áfacsökkentés nem ellentételezné a nagyobb jövedéki adót. Emellett gondot okozna, hogy a kereskedők nagy hányada automatikus áremelést hajtana végre, ha a sörgyártók listaárai a magasabb jövedéki adó miatt emelkednének.

Kiss Elemér szerint a söripar versenyhátrányba kerülne más konkurens iparágakkal – többek között az üdítőital-gyártókkal – szemben, ha drágulnak a termékek. A szövetség szerint nő az esélye a külföldi sörök importjának is, összefüggésben a környező országok alacsonyabb adóterhelésével, így pedig a hazai ipar értékesítési esélyei számottevő mértékben romlanának. A gyártók forgalma már tavaly is több mint 10 százalékkal csökkent a 7,2 millió hektoliteres hazai sörpiacon, és prognózisok e tendencia folytatását vetítik előre.

(Forrás: Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.