A nyári esőzések súlyos károkat okoztak számos településen. A veszteségek alapos felkészüléssel több helyen is megelőzhetőek lettek volna, ha a kormány előrelátóan cselekszik – véli Balsay István. A fideszes politikus közleményében rámutatott: a kormány nem mérte fel az elhanyagolt csatornarendszerek állapotát, helyette szétverte a vízügyi ágazatot. Ténykedéséből mindössze utólagos lépésekre futja, így már csak a kártalanítással tud foglalkozni. A kár pedig több milliárd forint – jegyezte meg.
A katasztrófák egyik előidézője a vízelvezető rendszerek katasztrofális helyzete: a vízfolyások medreinek elhanyagoltsága, az állami kezelésű vízfolyások fenntartási költségeinek harmadára csökkentése, a vízügyi társulatok állami támogatásának teljes hiánya és az önkormányzati vízelvezetés forráshiány miatti elhanyagoltsága – fogalmazott Balsay István. A politikus ezért az Országgyűlés őszi ülésszakán az erdőkről és a természet védelméről szóló jogszabályok módosítása céljából két önálló képviselői indítványt terjesztett elő. Javaslatai értelmében a tarvágásokat ezen túl hegyvidéki erdőben a teljes vízgyűjtő állapotának figyelembevételével lehet engedélyezni. A hegyvidéki erdőkben ugyanis a túlzott fakitermelés egy nagyobb esőzés esetén katasztrófát idézhet elő.
Az Országgyűlés elé terjesztett határozattervezet átfogóan foglalkozik a rendkívüli csapadék okozta károk megelőzésével országhatáron belül és országhatáron túl. A parlament ezzel olyan jogszabályokat alkothat, amelyek az árvíz által veszélyeztetett településeken élők érdekeit fokozottabban figyelembe veszi, és nemcsak az utólagos kártalanításra, hanem a hosszú távú megelőzésre is hangsúlyt helyez – hangsúlyozza közleményében Balsay István.
Budapest szivárványszínű rongyokba öltözött + videó
