Fischer nagykoalíciót jósol

Nem függ a kancellár személyétől visszavonulásom – mondta Joseph Martin Fischer külügyminiszter a Die Tageszeitungnak adott interjújában. Korábban már említette, hogy ha nem marad hatalmon a vörös-zöld koalíció, akkor visszavonul. Fischer szerint „visszavonhatatlanul véget ért” az a vörös-zöld fejezet, melyet generációja írt.

2005. 09. 24. 8:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Tageszeitung (taz.de)

A radikális baloldali lapnak Én voltam az egyik utolsó rock ’n roller a német politikában címmel ad interjút az önbizalomhiánytól sohasem szenvedő Joseph Martin Fischer, aki a nagykoalíciót valószínűsíti.

Fischer kedden jelentette be visszavonulását, amely nem függ a kancellár személyétől, nyilatkozta a még külügyminiszter. Schrödert időben tájékoztatta a jövőt illető azon tervéről, ha a választásokat követően nem marad hatalmon a vörös-zöld koalíció, akkor visszavonul a politika első vonalából. Az a vörös-zöld fejezet, melyet generációja írt, „visszavonhatatlanul véget ért”. Ha valaha egy új vörös-zöld projekt jön létre, az már egészen másmilyen lesz, „beágyazva teljesen újfajta normalitásba”.

Jövőjét illetően a lapnak kijelentette: a „Bundestag hátsó sorában fog ülni, gondolkodni és hallgatni”. Véleménye szerint ő maga generációja egyik utolsó rock ’n rollere volt, utána már minden pártban csak a playback generáció következik.

Fischer szerint a választások elsöpörték a politizáló Berlint. Az összes önjelölt szakértő tévedett – vélekedett. Majd leszámolt a médiával is: „Nekik egy nagypofon jutott. Durr! A Spiegel, a Zeit és az összes többi szerkesztőség konzervatív vezetőjének, akik összekeverték a zsurnalizmust a politikával, saját konzervatív erkölcsi kódexeik szerint a kardjaikba kellene dőlniük – természetesen politikai értelemben.”

Fischernek sohasem okozott problémát, hogy magát baloldalinak nevezze. „A baloldal stratégiai hibája volt, hogy a PDS-t a 90-es években nem integrálták, ami magában foglalta volna a múltjukkal való szembenézést is.” Annak ellenére, hogy alig valamivel ért egyet Gysivel, vagy Biskyvel. „Ők is ehhez a társadalomhoz tartoznak, az egységben ők is benne vannak.”

Erős érzelmi felindultságában Fischer tőle szokatlan kijelentésre ragadtatta magát: „szeretem ezt az országot” – mondta. Majd a konkrétumok helyett szokásos közhelyeket sorolta: a vörös-zöld projekt ideje alatt Németország nyitottabb, környezettudatosabb, szabadabb, önérzetesebb lett.

Die Zeit (zeit.de)

A szociáldemokrata értelmiség házilapjában Gerhard Schröder sajnálkozását fejezte ki a választások estéjén a televízió nyilvánossága előtt tanúsított viselkedése miatt. Szerinte fellépése nem volt optimálisnak nevezhető, viszont annál őszintébben viselkedett. Ugyanakkor megnyugtatta olvasóit, túlzott eufóriája nem alkoholnak volt köszönhető.

Focus (focus.msn.de)

A müncheni hírmagazin Peer Meinert Ratzingert csak csekély többséggel választották meg címmel idéz a baloldali olasz hetilap, a Limes pénteki számában megjelent naplóból.

Így választottuk pápává Ratzingert címmel a Limesben megjelent napló egy kisebb szenzáció. Eszerint a bajor bíboros legjelentősebb konkurense az argentin Jorge Mario Bergoglio volt.

A mindent eldöntő negyedik fordulóban 84 szavazattal választották meg, írja a névtelenségbe burkolózó naplóíró, ami csak hét vokssal több, mint a szükséges kétharmados többség. A naplóíró szerint még a hamadik fordulóban is 40 szavazat érkezett Jorge Mario Bergogliora. Ratzingerre ekkor 72. A Corriere della Sera úgy értesült, hogy Ratzinger riválisa az utolsó forduló előtt kifejezetten bejelentette „visszavonulását“ – csak így vált lehetővé a német főpap megválasztása.

A jezsuita Bergoglio, Buenos Aires érseke, határozott híve a fejlődő országokban végrehajtandó szociális reformoknak, s az a főpap, aki a térség szélkakasként viselkedő politikusaitól kellő távolságot tart. Támogatói őt tekintették a pápaválasztáskor részletesen vitatott harmadik világ felé nyitás szimbolikus személyének.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A vezető német konzervatív napilapban Heike Schmoll Hitek együttélése című cikkében foglalkozik az augsburgi vallásbéke 450. évfordulóján a növekvő európai felekezeti konfliktusokkal.

A vallási felekezetek együttélési problémái nem számítanak újkori jelenségnek. Ma közhelynek számít szabad akaratból egy vallás, egy felekezet, vagy éppen a vallástalanság mellett dönteni. A XVI. században komoly vívmánynak számított a Német Birodalmon belül a katolikus és lutheránus egyház békés egymás mellett élését szabályozni. Az 1555. szeptember 25-i augsburgi vallási béke szabályozta az egyházszakadás ideje alatt érvényes viszonyokat.

Jelenleg a különböző vallások és felekezetek békés egymás mellett élése gyakran csak a világnézeti közömbösségen alapul, aminek semmi köze sincs az igazi toleranciához. Másokat tolerálni mindig azzal az erőfeszítéssel van összekapcsolva, hogy a másik vallását az illető ismerje és tisztelje. A vallásszabadság a modern, a felvilágosodás utáni értelemben azt jelenti: egyetlen vallás, vagy világnézeti közösség sem követelheti magának a vallásszabadságot, anélkül, hogy mások vallási meggyőződését és alapjogait ne tisztelje.

Éppen ez teszi az együttélést a muzulmán csoportokkal olyan nehézzé. Mert egyrészt az iszlám egyenjogúságát követelik, ugyanakkor kitartanak a más vallásokkal és világnézetekkel szembeni felsőbbségtudatuk mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.