Három év alatt felére csökkent a többségi állami tulajdonú cégek száma

A nemzeti vagyonszerződés elutasítása azt jelenti, hogy az MSZP folytatni kívánják a privatizációt – szögezte le Rogán Antal, aki hozzátette: ha a szocialisták maradnak hatalmon, akkor az SZDSZ-szel közösen eladják a MÁV-ot, a postát és a kórházakat is. A Fidesz kabinetfőnöke emlékeztetett a Medgyessy-kormány programjában szereplő ígéretre, miszerint lezárják a magánosítást, ám Rogán szerint ehhez képest dübörög a privatizáció.

MNO
2005. 09. 08. 20:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti vagyonszerződés elutasítása azt jelenti, hogy a szocialisták folytatni kívánják a privatizációt, pedig annak ésszerűen gyors lezárására lenne szükség – szögezte le Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke, aki hozzátette: ha az MSZP hatalmon marad 2006-ban, akkor az SZDSZ-szel közösen eladják a MÁV-ot, a postát és a kórházakat is.

Rogán Antal kiemelte: a kormány három év alatt felélte az állam vállalkozói vagyonának felét, hiszen 2002-ben még 300 vállalat volt többségi állami tulajdonban, most már csak 140 ilyen céget lehet találni. A fideszes politikus hozzátette: a Horn-kormány alatt az akkori állami vagyon 65 százalékát értékesítették, így 1990 óta az összes privatizációs bevétel kétharmada MSZP-SZDSZ-kormányhoz kötődik.

A Fidesz szerint a nemzeti vagyonszerződés garanciát jelenthet arra, hogy nem vész el az állami vagyon, és sem a jelenlegi kormánykoalíció pártjai, sem más nem tudja privatizálni a MÁV-ot, a postát, a Volánt, a repülőteret, a kórházakat, az autópályákat és a villamos műveket – jelentette ki Rogán, aki szerint azonban jelenleg nincs ilyen garancia.

Rogán Antal emlékeztetett: a Medgyessy-kormány 2002-es programjában ígéretet tett a privatizáció gyors lezárására, ehhez képest a politikus szerint dübörög a privatizáció, amit alátámaszt, hogy az elmúlt három évben értékesítették a Földhitel és Jelzálog Bankot, a Postabankot, a Konzum Bankot, a Mahartot, a Dunaferrt, a Richter Gedeon Rt.-t, a Hungaropharma Rt.-t, a Mol kisebbségi részvénycsomagjának felét, a Bácsalmási és az Enyingi Agráripari Rt.-t, a Komáromi Mezőgazdasági Rt.-t, a Bóly Rt.-t, a Hódmezőgazda Rt.-t és az Abaúji Mezőgazdasági Rt.-t, valamint csődbe vitték a Bábolna Rt.-t, kimazsolázták és privatizálták belőle a használható vagyonelemeket.

A képviselő kiemelte: az adófizetők 120 milliárd forintot vesztettek a Mol kisebbségi részvénycsomagjának értékesítésén azért, mert amióta a kabinet eladta a részvénycsomagot, azóta több mint kétszeresére emelkedett a részvények árfolyama, amint az már akkor is előre látható volt. Rogán Antal hozzátette: ötven kombájn áráért értékesítették a Komáromi Mezőgazdasági Rt.-t, és kis híján két budai lakás áráért adták el a nemzeti légitársaságot. Magával a privatizációval egyedül az MSZP járt jól – szögezte le a fideszes képviselő.

– Sem a vasutat sem a postát nincs szándékunkba eladni – közölte Podolák György, az MSZP-frakció gazdasági munkacsoportjának vezetőj. Hozzátette: pártja tárgyalni akart ezekről a kérdésekről, mivel rendezni kell a nemzeti vagyon sorsát. Mint mondta, az ÁPV Rt.-t meg kell szüntetni, valamilyen módon össze kell vonni a kincstárral.

Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke szerint a MÁV, a Magyar Posta, az egészségügy nem tud megfelelő szolgáltatást nyújtani, így ezeknél a cégeknél szükséges a magántőke bevonása.

(Forrás: Hír TV, fideszfrakcio.hu, teletext.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.