Hazánk tudta legkevésbé pénzre váltani az EU-tagság előnyeit

Az új tagállamok közül Magyarország zárta a legszerényebb pozitív egyenleggel a tagság első évét nemzeti összjövedelméhez és a csatlakozás előtti állapothoz viszonyítva – derül ki az Európai Bizottság jelentéséből. Egy másik kimutatás is arról tanúskodik, hogy a tízek közül hazánk tudta legkevésbé pénzre váltani az első évben a tagság nyújtotta előnyöket.

MNO
2005. 09. 23. 6:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország az Európai Bizottság számításai szerint 176 millió euró pozitív egyenleggel zárta 2004-et, a tagság első évét, azaz ekkora a különbség a hazánknak kifizetett pénzek, illetve a Budapest által a közös költségvetésbe befizetett összeg között. Miközben abszolút értékben a tíz új EU-tag közül ennél csak négynek – Lengyelországnak, Litvániának, Cseh- és Lettországnak – volt kedvezőbb az első éves mérlege, Magyarország esetében a legkisebb az elmozdulás a csatlakozás előtti utolsó évhez, 2003-hoz képest – derül ki az Európai Bizottság jelentéséből, amelyet a 2004-es büdzsé végrehajtásáról tett közzé.

Egy másik, az adminisztratív költségeket nem tartalmazó bizottsági kimutatás is arról tanúskodik, hogy a tízek közül hazánk tudta legkevésbé pénzre váltani az első évben a tagság nyújtotta előnyöket. Az adminisztratív költségeket kizáró egyenleg szerint (ezt 1999 óta tartják nyilván) Magyarország 2004-es bruttó nemzeti jövedelmének (GNI-jének) 0,25 százalékát (193,4 millió eurót) könyvelheti el nyereségként a tagság első éve után, ez valamennyi új tagállam közül a legalacsonyabb arány. Összehasonlításképpen: Litvánia esetében 2,13 százalék, míg Lengyelországnál a GNI 0,75, Csehországnál pedig a GNI 0,33 százaléka ez az adat – cikkezik a Világgazdaság.

Ugyanakkor Magyarországnak bizottsági források szerint közel 70 millió euróval kevesebb pénzt fizetett ki az Európai Unió az első évben, mint az Európai Bizottság 2002-es koppenhágai alkun alapuló előrejelzésében szerepelt. Egyébként nemcsak hazánk jutott kevesebb pénzhez, mint azt a koppenhágai megállapodás alapján sejteni lehetett, hanem Lengyelország, Szlovákia és Lettország is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.