Hét lépés: szakszervezeti támogatás, megoldatlan gondok

Bár a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) támogatja a Száz lépés program közoktatást érintő hét pontját, ugyanakkor a PSZ elnöke közölte: a közoktatás gondjai – mint például a finanszírozás és a bérezés – ezzel nem oldódnak meg. Hozzátette: a hét lépésről további egyeztetéseket kell folytatni mind a kormánnyal, mind a szociális partnerekkel.

Kovács Zita
2005. 09. 01. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Támogatja a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) a Száz lépés program közoktatást érintő hét pontját – közölte Varga László, a PSZ elnöke a Magyar Nemzet Online-nal. Hangsúlyozta ugyanakkor: a közoktatásnak változatlanul gondja marad a finanszírozás, amit újra kell gondolni. Hozzátette: a hét lépésről további egyeztetéseket kell folytatni mind a kormánnyal, mind a szociális partnerekkel (beleértve a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetét is). A PSZ elnöke szerint a program megvalósulához elengedhetetlen a végrehajtáshoz szükséges költségvetési, szakmai feltételek megléte – tette hozzá.

Varga László elmondta: a hét lépés megvalósulása nem oldaná meg az oktatás összes problémáját, de – mint mondta – ezek a pontok a létező problémákra válaszok, amelyeket további egyeztetésekre várnak, és amelyeknek a gazdaság teherbírása mellett kell megvalósulniuk. Az elnök kiemelte: a béreken változatlanul van mit javítani.

A PSZ elnöke a 13. havi illetmény kapcsán kiemelte: mivel az átalakult, a közalkalmazottak 2004-re vonatkozóan egyhavi bért elveszítettek. Ezzel a szakszervezet nem ért egyet, mivel szerintük ez visszajár. Úgy vélik: ezt visszaadhatja a kormány úgy, hogy bevezet egy nulladik havi kompenzációt vagy egy tizennegyedik havi juttatást.

Az érdekvédő szólt arról is, hogy támogatják a Btk. tervezett módosítását, miszerint aki az érettségi, illetve egyéb vizsgák rendjét megzavarja, az büntethető legyen.

Varga László közölte: a PSZ támogatja azt a lépést is, amely szerint a jövőben az általános iskoláknak a saját körzetükbe tartozó gyermekek felvételén túl – ha marad még helyük –, elsősorban a saját településükön élő tanulókról kell gondoskodniuk, előnyben részesítve a hátrányos helyzetű tanulókat.



Hét lépés az oktatásért
• 1. A jövőben az általános iskoláknak a saját körzetükbe tartozó gyermekek felvétele után elsősorban a saját településükön élő tanulókról kell gondoskodniuk, előnyben részesítve a hátrányos helyzetű tanulókat.
• 2. Ösztönzik, hogy kistérségi társulás keretében minden kistelepülésen legyen óvoda. Szorgalmazzák a középiskola bevonását a kistérségbe, az iskolák tizenkét évfolyamos rendszerének létrehozását, amely felvételi eljárás nélkül garantálja a tanulók továbbhaladását. A többcélú kistérségi társulások keretei között ösztönzik az iskolabuszrendszer létrehozását.
• 3. Átalakítják a tankönyvjóváhagyás rendszerét az életkornak és a gyermekközpontú tanulási szempontoknak jobban megfelelő tankönyvek érdekében. Az ígéret szerint felgyorsítják a digitális tartalomfejlesztést, év végére a mostani digitális tananyagok kétszerese lesz elérhető mindenki számára, és az ország összes iskoláját szélessávú internetkapcsolattal látják el.
• 4. Elindul a Szemünk fénye program az iskolai világítási és fűtési rendszer korszerűsítésére.
• 5. Fedezetet biztosítanak ahhoz, hogy a fenntartók élni tudjanak a korengedményes nyugdíjazás lehetőségével, változtatnak a prémium évekről szóló törvényen.
• 6. Ösztönzik a részmunkaidős foglalkoztatást. Ígéretük szerint elérik, hogy az ilyen munkaviszony is beszámítson a társadalombiztosítási szolgálati időbe.
• 7. Ösztöndíjrendszert hoznak létre a pedagógusmunka elismerésére, a közalapítványok pályázati rendszerben ismerhetik el az átlagon felüli pedagógusteljesítményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.