Ingyengyógyszer helyett emberéleteket veszélyeztető döntés

A kormány döntése értelmében idén szeptember elsejétől a szívgyógyászattal foglalkozó katéteres laboroktól 1,5 milliárd forintos összeget vonnak el évente. Bartha László és Fónagy János az ORFI előtt tartott mai sajtótájékoztatójukon felszólították a kormányt, hogy vonja vissza az emberéleteket veszélyeztető döntését.

MNO
2005. 09. 28. 11:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert: Medgyessy Péter annak idején még ingyenes gyógyszereket ígért a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőknek, ám ebből az ígéretből semmi nem lett. A Fidesz politikusai mai sajtótájékoztatójukon elmondták: ingyengyógszer helyett újabb elvonásokkal nehezítik a betegek életét.

Bartha László elmondta, hogy a kormány óriási hibát követ el a döntéssel, hiszen Magyarországon a vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri megbetegedések, amelyek között az akut szívhalál előkelő helyen szerepel. A katéteres laborok segítségével ezeket a betegségeket lehetett kezelni, illetve megelőzni; 2000-től pedig sikerült az effajta megbetegedések számát is csökkenteni. Mint mondta, a kormány döntése érthetetlen, hiszen amellett, hogy a szívkatéterezések száma emelkedett, így is 25 ezer akut szívhalál miatt elhunyt beteget tartunk számon évente. A döntés abba az embertelen helyzetbe sodorja a kardiológiával foglalkozó intézményeket, hogy vagy a katéterezések elhalasztásával megvárják, amíg kialakul az infarktusos helyzet, vagy nem törődnek az elvonással, folytatják a munkát, ez viszont csődbe viheti a kórházat – tette hozzá a képviselő.

Fónagy János, aki három szívkatéterezésen és egy szívműtéten van túl, elmondta, hogy az elmúlt években Budapesten öt kórház, a Szív- és Érsebészeti Klinika, a Budai Irgalmasrendi Kórház, az Országos Gyógyászati Központ, az Országos Kardiológiai Intézet és a Kőbányai Bajcsy-Zsilinszky Kórház önszerveződéssel kialakított egy szívkatéteres laborrendszert, amely a fővárosi és a környéken élő szívbetegek életesélyét növelte.

A Népegészségügyi Program e hálózat bővítését határozta el, így jöttek létre újabb laborok Nyíregyházán, Győrben és Szolnokon.
A gond csak az, hogy a kezelésekre rendelkezésre álló összeget nem növelték, hanem a meglévő laboroktól vonták el a pénzt – hívta fel a figyelmet a képviselő. Mint mondta, a helyzetet most tovább súlyosbítja, hogy ezentúl évente 1,5 milliárdot vonnak el a laboratóriumoktól. Fónagy János rámutatott, hogy a katéterezés egyrészt költségkímélőbb megoldás, mint a szívroham utáni kezelés, másrészt az infarktus után többségében megrokkant emberek támogatása szintén a költségvetést terheli. A Fidesz ezért a szívbetegek és a kardiológusok nevében arra kéri a kormány, hogy adja vissza a rendelettel elvont másfél milliárdnyi forintot, mert a beteg embereken nem szabad spórolni.

Kökény Mihály korábbi egészségügyi miniszter, MSZP-képviselő szerint csupán indokolt és jogos átcsoportosítás történt a rendelkezésre álló kereteken belül.

Forrás: fideszfrakcio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.