Jóval meghaladja az előirányzatot a tavalyi államháztartási hiány

Az államháztartás eredményszemléletű hiánya a GDP 5,8 százalékát tette ki tavaly – derül ki a 2004. évi zárszámadási törvényjavaslatból. A deficit jóval meghaladja a 4,5 százalékos előirányzatot, de az ez év elején közölt 5,4 százaléknál is jelentősen magasabb.

MNO
2005. 09. 01. 6:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly az államháztartás eredményszemléletű hiánya a GDP 5,8 százalékát tette ki – derül ki az augusztus 31-éig az Országgyűlésnek benyújtandó zárszámadási törvényjavaslatból, amely tegnap rövid időre megjelent a Pénzügyminisztérium honlapján, majd eltűnt. Ezzel folytatódott az a tendencia, hogy a költségvetés egyenlege nemcsak az év közbeni tervekben romlik, hanem a tényadat is egyre jelentősekben felfelé módosul a következő években.

Pénzforgalmi szemléletben is jelentős a csúszás az előirányzathoz képest: a 926 milliárd forintos deficit-előirányzat végül jelentősen túlteljesült, és így 1317 milliárd forintos negatív szaldó alakult ki a büdzsében. Igaz, ez a GDP-arányosan 6,5 százalékos hiány már legalább a kormány múlt év szeptemberi megemelt prognózisnak (6,6 százalék) megfelelt.

Arra a zárszámadási törvényjavaslat általános indoklása nem tér ki, hogy a pénzforgalmi hiány ily módon történő „teljesülése” mellett miért kellett megemelni az Európai Unió által alkalmazott eredményszemléletű (ESA 95) módszertan szerinti hiányt további 0,4 százalékponttal. Logikus feltételezés lenne, hogy a háttérben a tavaly visszatartott és csak az idén kifizetett áfa-visszatérítések visszasorolása áll, a Pénzügyminisztérium azonban annak idején úgy nyilatkozott, hogy ezt már a 5,4 százalékra kihozott ESA-hiány is tartalmazza.

(Forrás: Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.