Külkereskedelem: 1,206 milliárd euró hiány az év első felében

Az év első felében az egy esztendővel korábbihoz viszonyítva lassult a magyar külkereskedelmi forgalom növekedése. Mivel az export továbbra is dinamikusabban bővült az importnál, a mérleghiány megfeleződött, de még így is 1,206 milliárd euró volt – derül ki a KSH jelentéséből.

MNO
2005. 09. 01. 7:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

2005 első félévében Magyarország külkereskedelmi forgalma kisebb mértékben bővült, mint a megelőző év azonos időszakában: előzetes adatokból számítva a kivitel volumene 9, a behozatalé 2 százalékkal nőtt 2004 első hat hónapjához viszonyítva. A forgalom dinamikájának csökkenése ugyanakkor az áruforgalmi egyenleg javulásával párhuzamosan ment végbe, az első hat hónapban keletkezett, 300 milliárd forintot megközelítő mérleghiány mindössze felét jelenti a 2004 első felében regisztráltnak – közölte a KSH.

Az export értéke 5800 milliárd forintot (23,4 milliárd eurót), az importé pedig megközelítőleg 6100 milliárd forintot (24,6 milliárd eurót) tett ki az első félévben, ami forintban mérve a kivitelben 6, a behozatalban pedig nem egész 1 százalékos folyó áras növekedést jelent az egy évvel ezelőtti szinthez viszonyítva. Euróban számítva az export 10, az import 4 százalékkal bővült; a külkereskedelmi mérleg első hat havi hiánya 1,206 milliárd volt, szemben az egy évvel korábbi 2,354 milliárd eurós 1,179 milliárd eurós deficittel.

2005. első félévében tovább folytatódott az a megelőző öt negyedévben tapasztalt tendencia, amely szerint a kivitel volumenének növekedése meghaladja a behozatalét. Az év első felében tapasztalt exportbővülés meghatározó tényezőit elsősorban a kőolaj-termékek, a gépjárműmotorok és a számítógépek dinamikusan bővülő kivitele jelentette; a mobiltelefonok forgalma ugyanakkor változatlan értékű maradt 2004 első félévéhez képest.

A forint főbb devizákhoz viszonyított árfolyama 4 százalékkal erősödött a bázisidőszakihoz képest, amelyen belül a meghatározó részaránnyal rendelkező euróhoz 3, a dollárhoz viszonyítva 8 százalékos felértékelődés volt. A külkereskedelmi forgalom devizaárszintje exportban 2, importban 3 százalékkal nőtt.

(Napi Online)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.