Magyar: EU-tag legyen a magyar felsőoktatás

Megkezdődött a felsőoktatás történetének legnagyobb fejlesztési programja 175 milliárd forintért – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, amikor Magyar Bálint oktatási miniszterrel a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen megnyitotta a 2005–2006-os tanévet. A Fidesz szerint bizonytalan és kockázatos a most induló felsőoktatási tanév.

MNO
2005. 09. 05. 10:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Próbáljanak meg valamiben nagyon jók lenni, mert az lesz az, ami megvédi önöket, ez lesz az, amely az önök számára biztonságot fog nyújtani – mondta a miniszterelnök a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott országos tanévnyitón. Gyurcsány Ferenc arra biztatta a hallgatókat, ne érjék be annyival, hogy félévről félévre csak a kötelező penzumot teljesítsék. Találjanak rá arra, amiben kiválóak lesznek – fogalmazott.

A kormányfő az ünnepségen arról is beszélt, hogy megkezdődött a felsőoktatás történetének legnagyobb fejlesztési programja 175 milliárd forintért. Mint mondta, a Műegyetem új oktatási épületet kap, kollégiumi férőhelyeket újítanak fel, illetve hoznak létre. A kormányfő szerint a szigorú gazdálkodás teremti meg a fejlesztés forrásait.

Az országos felsőoktatási tanévnyitó ünnepségen Magyar Bálint úgy vélekedett: meg kell teremteni a feltételeket, hogy a magyar felsőoktatás az Európai Unió teljes jogú tagjává váljon. Ezt a célt szolgálják a felsőoktatásban végrehajtandó reformok – tette hozzá. Az oktatási miniszter elmondta: jövőre minden egyetemen és főiskolán az angolszász képzési modell alapján, a bolognai folyamatnak megfelelően folyik majd az oktatás.

Az évnyitón a társegyetemek rektorain kívül számos közéleti személyiség és Magyarország vezető vállalatainak irányítói is részt vettek.

Idén 150 076 diák adta be jelentkezését valamely felsőoktatási intézménybe. Az államilag finanszírozott felsőfokú nappali képzésre több mint 43 ezer diák jutott be, az erre a képzési formára jelentkezettek fele. A mostani tanévben csaknem 4000 első éves kezdi tanulmányait a Műegyetem nyolc karán.

A Budapesti Gazdasági Főiskola hétfői központi tanévnyitó ünnepségén Veres János közölte: a kormány jövőre 2 százalékos inflációt prognosztizál a várhatóan lényegesen megnövekvő világpiaci energiaárak mellett is. A pénzügyminiszter kitért arra is, hogy a pénzromlás üteme az idén várhatóan 3,5 százalék körül alakul.

Fidesz: Bizonytalan és kockázatos a most induló felsőoktatási tanév

Minden idők legbotrányosabb érettségijén és felvételijén vannak túl azok a fiatalok, akik az idei évben kezdik meg tanulmányaikat az egyetemeken és a főiskolákon. Ebben az esztendőben a felvételhez nem volt elegendő a kiváló felkészültség, a tehetség, szerencse is kellett a sikerhez – emlékeztet közleményében Sió László. A Fidesz szakpolitikusa rámutatott: az idei tanévben 3000-rel kevesebb hallgató kezdheti meg egyetemi tanulmányait az államilag finanszírozott képzések esetében.

Az Alkotmánybíróság vizsgálja az új felsőoktatási törvényt, amely nem is léphetett hatályba, így nincs meg a törvényi feltétele az új képzési szerkezet elindításának – hívta fel a figyelmet Sió László. Ez azt is jelenti, hogy azok a diákok, akik ebben a tanévben felvételiznek majd, nem tudhatják, mi változik a felvételi rendszerben, mit tanulnak majd a sikeres felvételit követően, és milyen végzettséget, milyen diplomát kapnak majd felsőfokú tanulmányaik végén – tette hozzá.

A 10 000 közpénzből felépítendő kollégiumi férőhely közül egy sem épült fel. Helyette hitelből építkezik a kormány, húsz évre előre elköltve a teljes magyar felsőoktatás fejlesztési forrásait és végletesen eladósítva ezzel az intézményeket – tért ki rá a politikus.

Az idei tanév úgy kezdődik, hogy az intézmények az utolsó negyedévre eső időarányos működési forrásaik mintegy 40 százalékát nem költhetik el a kormány megszorító intézkedései miatt. Az egyetemek és főiskolák kiéheztetése után megkezdődik az intézmények eladósítása. Ez az ’utánunk az özönvíz’ logikája, amely veszélyezteti az intézmények működését, a hallgatók sikeres tanulmányait – vélekedett Sió László.

MDF: Ne a felsőoktatáson spóroljon a kormány!

Az MDF alelnöke felszólítja a kormányt, hogy vonja vissza azon döntését, amellyel tartalék képzésére kéri a felsőoktatási intézményeket. A kisebbik ellenzéki párt szerint a költségvetési hiányt nem szabad a felsőoktatásra hárítani. Almássy Kornél közölte: idén ez már a második ilyen intézkedés, amely után nyugodt szívvel kijelenthetjük, hogy a kormányzat szórakozik a magyar egyetemek és főiskolák működésével. Szólt arról is, hogy a hallgatói ösztöndíjak 2002 óta egyáltalán nem nőttek. Az MDF 2006 szeptemberétől 30 százalékos ösztöndíjemelést tart indokoltnak.

(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.