Az érdi gázolót őrizetbe kellett volna venni, de az ügyészség határozott állásfoglalása alapján erre nem került sor – tudatta a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság kommunikációs irodája, miután a főkapitányság kivizsgálta a 2005. szeptember 15-én Érden történt halálos közlekedési baleset kapcsán tett intézkedéseket.
A vizsgálat megállapította, hogy az ügyben eddig tett rendőri intézkedések jogszerűen és szakszerűen zajlottak, de – ahogy fogalmaznak – a baleset okozóját a cselekmény társadalmi súlyára való tekintettel őrizetbe kellett volna venni. „Ez a rendőrhatóságnak ugyan szándékában állt, de az ügyészség határozott állásfoglalása alapján erre nem került sor” – áll a közleményben.
A szerdai közlés szerint „tekintettel az ügy súlyára és társadalmi visszhangjára a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője – Ignácz István dandártábornok – intézkedése alapján a közlekedési bűncselekményt a továbbiakban a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság közlekedésrendészeti osztálya vizsgálja”.
Birtalan Örkény Pest megyei főügyész ugyanakkor a Magyar Nemzet Online-nal közölte: a rendőrség és az ügyészség közös konzultációja alapján döntöttek úgy, hogy nem veszik őrizetbe az érdi baleset okozóját, hiszen ennek a törvényi feltételei nem álltak fenn. Hozzátette: a törvény szerint a cselekmény társadalmi súlyára hivatkozva nem vehették őrizetbe a gázolót. Hangsúlyozta: nem tartja helyesnek, hogy a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság ilyen tartalmú közleményeket ad ki a történtekről.
A korábbi hírek arról szóltak, hogy a balesetet okozó férfit még a tragédia napján kihallgatták, majd el is engedték, mert nem merült fel ezt kizáró indok. Ugyanakkor az érdi rendőrfőkapitány az Info Rádiónak nyilatkozva kedden elmondta, hogy a rendőrség nem hallgatta ki a gázolót. Mihály István közölte: a rendőrök megpróbálták kihallgatni a férfit néhány órával a baleset után, de nem tett vallomást, mivel nem volt ügyvédje. A rendőrkapitány azt mondta: azután lesz majd célszerű kihallgatni a férfit, hogy a különböző szakértői jelentések rendelkezésre állnak. Hozzátette: az orvosszakértői jelentés egy-két hét alatt készül el. Birtalan Örkény megerősítette, hogy nem történt kihallgatás. „A gyanúsítás közlése a helyszínen megtörtént, de a balesetet okozó férfi nem kívánt vallomást tenni arra hivatkozva, hogy nincs ügyvédje, és a törvények szerint ehhez joga is volt” – fűzte hozzá.
Vallomást ugyan nem tett a balesetet okozó férfi, ám újságnak nyilatkozott. Az érdi gázolóként elhíresült 24 éves fiatalember az egyik bulvárlapnak nyilatkozva közölte: rettenetesen fél a nép haragjától. „Otthon aludtam, amikor megkért a bátyám, hogy vigyem el festéket venni. Még mondtam is neki, hogy menjen inkább gyalog, hiszen csak 500 méterre van az üzlet. Mégis elindultunk, és pár pillanat múlva megtörtént a tragédia” – mondta. Hozzáfűzte: minden egy pillanat alatt történt.
Az, hogy százhússzal ment, állítása szerint nem igaz. Emlékezetei szerint hatvanas sebességgel haladhatott, amikor a kocsi hátulja kacsázni kezdett, irányíthatatlanná vált, és megtörtént a baj. A Pest megyei főügyész szintén azt közölte szerkesztőségünkkel, hogy nem igaz az a sajtóban korábban több helyen megjelent hír, miszerint százhússzal száguldott a baleset okozója. Arról nem közölt információt, hogy a férfi valójában mekkora sebességgel közlekedett, de közölte: meghaladta a megengedett sebességet.
„Támadtak, hogy közönyösen viselkedtem a baleset helyszínén, de ez nem igaz. Szinte sokkot kaptam, talán attól tűnhettem annak. A telefonommal azért babráltam, mert a mentőket akartam hívni. Tudom, hogy sokan gyilkosnak tartanak, de ez egy tragikusan végződött közlekedési baleset volt” – mondta az érdi gázoló.
A fiú elismerte, hogy valóban nincs jogosítványa, az autón pedig nem volt műszaki vizsga. Állítja: csak bátyja unszolására akart vele néhány utcasarkot menni. Egyébként eszébe sem jutott volna addig, amíg meg nem szerzi a szükséges papírokat.
Mint arról korábban a Magyar Nemzet Online beszámolt, egy BMW Budapestről közlekedett Érd központja felé szeptember 15-én, amikor eddig ismeretlen okokból az enyhe jobbra ívelő útkanyarban átsodródott menetirány szerinti bal oldalra, majd vissza a jobb oldalon lévő buszmegállóba, ahol a várakozók közé hajtott. A balesetben egy 39 éves érdi nő életét vesztette, heten pedig megsérültek, amikor fékezés nélkül a várakozók közé hajtott az autós. Az egyik súlyos sérült egy kismama volt. Halálos közúti baleset okozásáért a törvény szerint egytől öt évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.
(Objektív Hírügynökség, Színes Mai Lap, Magyar Nemzet Online)
Lehűléssel és esővel folytatódik a nyár
