Offenzívában a bukott médiakancellár

A közép-európai szolgáltatók kétes üzleti praktikáira figyelmeztetett Gerhard Schröder az SPD tegnapi kongresszusán. A kancellár országon belül és kívül szinte mindenkit támadt. Ezzel együtt a lapok a politikus és pártja bukását „jósolják”.

2005. 09. 01. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A médiakancellárnak lejárt az ideje, az SPD személyzete elhasználódott írja a gazdasági napilap Schröder utolsó csatája címmel. Az újság rámutat: alig találni olyan kommentátort, aki az SPD tegnapi választási kongresszusa okán ne a Schröder korszak végét állapítaná meg. Néhányan ennek ellenére méltatják Schröder bátorságát, hogy nekifogott egyes elkerülhetetlennek tekintett reformokhoz.

Süddeutsche Zeitung, München

Gerhard Schröder egy látszólag offenzív, helyenként agresszív beszédet tartott, amely valóságban nem volt más, mint védekezés – értékel a müncheni lap, amely közli, a kancellár támadta Angela Merkelt és Guido Westerwellet, vádolta a sötét véleményformáló SPD-ellenes kartellt. Schröder felvázolta, hogy milyen sok szörnyűségtől óvná meg az országot az SPD választási győzelme. Arról azonban nem szólt, hogy ezek helyett mit tenne győzelmes esetén a szociáldemokrata párt.

Der Tagesspiegel, Berlin

A kancellár már nem volt képes cilinderéből nyulat varázsolni, hiányzott az a mágikus erő, amivel a választókat az utolsó pillanatban még mozgósítani tudná – véli a berlini lap. Schröder sokkal inkább abból adott előzetest, hogyan fognak az SPD-ben szeptember 18-án beszélni: szociális jégverem, megosztottság, veszélyeztetett belső béke. A lap megjegyzi, hogy ezeket a szavakat használja a Baloldali Párt és Oskar Lafontaine is – azzal a különbséggel, hogy ők a szociáldemokratákat is beleszámítják mindazok csoportjába, aki a „szociális igazságosság” alapértékét lábbal tiporják.

die tageszeitung, Berlin

Az SPD számára ez már régóta nem „normális” választás többé, a megrendezett kampányrutin immár nevetségesen hat – mutat rá a tageszeitung. Nyilvánvaló a párt alapproblémája, amelyről az SPD-ben senki sem mer beszélni: Schröder a nép körében még népszerű, de már nem ő a megfelelő kancellárjelölt, egy téves stratégia mentén folytatott hibás kampányban. A párt nagyon szerette volna azt hinni, amit a kancellár az előre hozott választásokkal megcélzott: nevezetesen a meglepetés trükkel sikerül a lehetetlen. Pedig radikális lépése csak annak beismerése volt, hogy politikája zátonyra futott. A polgárok felismerték ezt, s most rámérik az SPD-re megérdemelt büntetését. A valóság ellen nem segít semmilyen kampány sem – szögezi le a lap.

Mannheimer Morgen

A kancellárt ünneplő kongresszus ellenére számos jel utal arra, hogy az SPD szinte vágyik az ellenzéki szerepre – véli a mannheimi újság, amely állítja: a hét évnyi kormányzás a pártot személyileg és programjában is kilúgozta. Paradox módon pont a tehetséges kommunikátor Gerhard Schröder vallott kudarcot, mivel pártja bázisát túl későn és nem kielégítő módon próbálta meg meggyőzni reformpolitikája szükségességéről; éppen ő, a médiaprofi fogja minden valószínűség szerint elveszíteni a választásokat, mert a választókkal képtelen volt megértetni politikai céljait.

Kölner Stadtanzeiger

Schröder – akarata ellenére – nyilvánvalóvá tette az SPD választási kampányának legnagyobb hiányosságát: nincsen jövőbe mutató terv, amiért érdemes küzdeni. Schröder fáradhatatlanul hangsúlyozta a reformok folytatásának szükségességét – mutat rá cikkében a kölni napilap, majd hozzáteszi: a megújuló energiafelhasználás kiépítésén és az egészségügy biztosítási alapra helyezésén túl az SPD mást nagyon nem tud ajánlani. A védelemből folytatott kampány azonban nem elég a bundestagi többséghez. Éppen úgy nem elég, mint az állandó utalások az elmúlt években elért eredményekre. Pártokat a jövő miatt választanak és nem a múlt okán.

A párt tegnapi kongresszusán kaptak egy oldalvágását a közép-európai szolgáltatók is, „megjelenésüket a piacon Németország nem tudja és nem akarja kikerülni, de tevékenységüket nem szabad kétes üzleti praktikákra alapozniuk ” – mondta Schröder.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Egyetlen más pártnak sem volt az előre hozott választások időpontja és előtörténete annyira kedvezőtlen, mint az SPD-nek. Nem maradt más a választási vereségek, különösen az észak-rajna-vesztfáliai katasztrófa után, mint a remény, hogy a következő, a Bundestag választásig hátralévő 15 hónapban valahogy sikerül még fordítani. A fordulat bekövetkezhetett volna a gazdasági növekedéstől, a reformok első eredményeitől, vagy külpolitikai sikerektől is.

Schröder kancellár – a FAZ szerint – úgy tett, mint az a hadvezér, aki felkészületlenül, kedvezőtlen időpontban járhatatlan terepen és túlerővel szemben vezeti döntő támadásra csapatait. Kezdetben bízhattak abban, hogy nem látják át a terv zsenialitását, hiszen Schröder zseniális stratéga és választási harcos. Most azonban gyenge a remény, és az SPD hívei körében bizonytalanság uralkodik. A lap szerint a lakosság mintegy 20 százalék ellenzi a kormányváltást. Az SPD-híveknek is csak 43 százaléka nem tartja kívánatosnak a kormányváltást, míg a zöldek 37 százaléka vélekedik így.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.