Sok pénzt, de kevés profitot hoz a filmes bérmunka

Háromszor annyi pénzt költöttek filmgyártásra Magyarországon az év eddig eltelt időszakában, mint 2004 egészében. A külföldi bérmunkák esetében például 1,7-ről 10,9 milliárd forintra emelkedett az itt befektetett pénz. Az alacsony árak miatt egyelőre nem nagyon nő a filmgyártás profittermelő képessége, viszont a várható jó üzlet reményében lázas stúdióépítésbe kezdett több vállalkozás.

MNO
2005. 09. 20. 6:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megháromszorozódott Magyarországon a filmgyártásra fordított összeg az év eddig eltelt időszakában az előző esztendő egészéhez képest – derül ki a Nemzeti Filmiroda nyilvántartásából. Az idén eddig több mint 22,3 milliárd forintot költöttek külföldi és hazai produkciókra a 2004-es egész évi 7,4 milliárd után. A legnagyobb mértékben, több mint hatszorosára, a külföldi bérmunkák összege nőtt: míg tavaly 1,76 milliárdot költöttek így el, az idén eddig közel 11 milliárd forintot. A magyar alkotások esetében is mintegy 1,5 milliárdos növekedés figyelhető meg, miközben a készített filmek száma 68-ról 85-re emelkedett. A külföldi bérmunkában és a koprodukcióban készült filmekből öttel készült több alkotás, mint 2004-ben.

A háromszoros Oscar-díjas rendező, Steven Spielberg is éppen itt készíti legújabb, az 1972-es müncheni olimpiáról szóló filmjét. Ráadásul gomba módra szaporodnak a hazai filmstúdiók is. A pomázi két műtermes Stern filmstúdió szinte már kész. A legnagyobb szám azonban a Demján Sándor és Andrew G. Vajna által megálmodott etyeki filmváros lehet, ahol hat nagyméretű stúdió kap helyet. A beruházásra 37 milliárd forintot költenek. Az építtetők tervei szerint 2006-ban itt is elkezdődhet a forgatás. A közelmúltban született döntés a budapesti Népszigeten felépülő filmes központról is, ahol öt stúdiót húznának fel, és állítólag Bicske közelében is épülnek hasonlók 17 milliárdból.

A stúdióépítési láz egyik oka valószínűleg az lehet, hogy a filmtörvény szerint az új rendszer adókedvezménnyel ösztönzi a filmgyártási célú infrastruktúrába történő beruházást is. A legalább 100 millió Ft értéket meghaladó, ilyen beruházásokat végző társaságok a befektetett összeg 35-50 százalékának megfelelő adókedvezményben részesülnek attól függően, hogy az ország mely régiójában végzik a beruházást. Kedvező az is, hogy a filmgyártási célú építményekre és gépekre (berendezésekre) a vonatkozó adótörvény kedvező értékcsökkenési leírás alkalmazását teszi lehetővé.

A filmgyártás felfutása is nagyban köszönhető a 2004-ben életbe lépett filmtörvénynek, amely húszszázalékos adókedvezményt biztosít az itt gyártó külföldi producereknek, de kedvezményben részesülhetnek a kooprodukcióban készülő alkotásoknak. A kedvezmények és az alacsonyabb költségek miatt Kelet-Európa az utóbbi években egyre nagyobb konkurenciát jelent a hollywoodi álomgyárosoknak is. Ezzel kapcsolatban a kaliforniai filmbizottság nemrég azt jelezte, hogy az állam számos munkahelyet és óriási bevételt veszít, ha a film- és tévéprodukciók elköltöznek, amiért nem élvezhetnek adókedvezményeket.

Tolmár Tamás, a Mafilm vezérigazgatója úgy véli, mentőövet jelent az idei év a magyar filmipar számára. Mint mondta: jó hatással voltak a bejövő bérmunkák, de érezhetően megnövekedett a magyar filmek száma is. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a kedvező elmozdulás ellenére nem növekedett a profittermelő képesség, Magyarország ugyanis csak komoly kedvezményekkel, alacsony árakkal tudja versenyképességét fenntartani. A legjobban egyébként a díszletépítők keresnek. A Mafilm Rt. működésével kapcsolatban a vezérigazgató jelezte: a társaság jelentősen jobb évet zár az idén, mint 2004-ben. Mint mondta: várhatóan 30-35 százalékkal, 2 milliárd forint fölé emelkedik a cég árbevétele. A legjelentősebb, mintegy 50 százalékos növekedést a magyar filmek produkálták a Mafilmnél.

Tolmár Tamás szerint az épülő új filmstúdiók jól megférnek majd egymás mellett. Ugyanakkor nem titkolta, hogy a filmszakemberek között elképzelhető a mozgás az új stúdiók indulása után, már csak azért is, mert kevés lesz a szakképzett munkaerő, s ez részben annak is köszönhető, hogy az elmúlt 10 évben sokan elpártoltak a filmgyártástól. Elmondta azt is, hogy a Mafilm általában 200-250 szakemberrel dolgozik, de egy-egy produkció készítésekor akár 6-700 főre is szükség lehet.
(Forrás: vg.hu, nemzetifilmiroda.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.