Elnök Úr!
Nagy öröm és megtiszteltetés számomra, hogy jelen lehetek az ENSZ Közgyűlés eme magas szintű tanácskozásán. Legelőször is szeretném megerősíteni, hogy a Magyar Köztársaság megingathatatlan elkötelezettséggel áll ki az Egyesült Nemzetek Kartájának elvei és célkitűzései mellett.
Az ENSZ elismerésre méltó módon szolgálja az emberiség legjobb törekvéseit modern világunkban. Azt hiszem, biztonsággal és túlzás nélkül mondhatom, kevesebb biztonság, szabadság, társadalmi igazságosság és demokrácia lenne ma a világon az ENSZ nélkül.
Másrészről el kell mondanom, napjainkban példa nélküli kihívásokkal és súlyos veszélyekkel találjuk magunkat szemben. Itt elsősorban a gyáva terrorista cselekmények tragikus következményeire, a tömegpusztító fegyverek elterjedésének komoly veszélyeire, és a pusztító, belső fegyveres viszályokra gondolok. Mindezek mellett az éhínségtől, szegénységtől és a betegségektől szenvedő emberek megrázó képei, a rendkívüli természeti csapások változatlanul kísértenek bennünket. Szembe kell továbbá néznünk környezetünk súlyos károsodásával is, mely a felnövekvő generációk jövőjét fenyegeti.
Elnök Úr!
Úgy vélem, annak érdekében, hogy az ENSZ megfelelő választ tudjon adni a régi és az új fenyegetésekre egyaránt, a világszervezet megújításának lehetősége és szükségessége erőteljesebb, mint valaha. Teljes mértékben egyetértünk az ENSZ főtitkárának jelentésében megfogalmazott átfogó megközelítéssel, amely kimondja, hogy a biztonság, fejlődés és az emberi jogok területén kirajzolódó kihívások szoros összefüggésben vannak egymással. Éppen ezért az általunk adandó válaszoknak is ilyeneknek kell lenniük.
Fokoznunk kell közös erőfeszítéseinket annak érdekében, hogy szembe tudjunk szállni a terrorizmusnak az emberi és a demokratikus értékeket veszélyeztető fenyegetésével. A terrorizmus aláaknázza a nemzetközi békét és biztonságot, és semmilyen körülmények között nem elfogadható. A terrorizmussal szemben az államoknak óvniuk és védeniük kell polgáraikat minden rendelkezésre álló eszközzel. Ugyanakkor a tagállamoknak alapvető kötelezettségük, hogy biztosítsák mindenki emberi jogait és az alapvető szabadságjogokat. Ebben a vonatkozásban szeretném kifejezni leghőbb reményemet, hogy a Közgyűlés mihamarabb végleges formába önti terrorizmus elleni stratégiáját, és tető alá hoz egy terrorizmusról szóló átfogó megállapodást.
Elnök Úr!
Magyarország üdvözli a nemzetközi közösségnek a Millenniumi Nyilatkozat végrehajtása iránti megújuló elkötelezettségét. Támogatjuk a fejlődés előmozdítására, a szegénység enyhítésre és a fertőző betegségek leküzdésére tett erőfeszítéseket.
Alapvetően megváltozott a világ azóta, hogy megalakult az ENSZ. Civilizációnk új korszakát éljük, melyet a kommunikáció területén bekövetkezett robbanás, a világméretű kereskedelem és más interakciók jellemeznek. Mindennek ellenére mind a mai napig érvényesek azok az alapvető értékek, amelyek annak idején az ENSZ létrehozását motiválták. Ezeknek az értékeknek a gyökere az emberi méltóság tiszteletében rejlik. A tagállamoknak megfelelő válaszokat kell találniuk korunk új kihívásaira. Az emberi méltóság és az alapvető jogok ugyanazt a tiszteletet érdemlik, mint eddig mindig.
Itt szeretném megjegyezni, hogy a környezetvédelem fokozottabb figyelmet érdemel. Ami a határokon átívelő környezeti ártalmak globális aspektusait illeti, szeretném hangsúlyozni a nemzetközi közösség egészének felelősségét. Egy olyan új megközelítésre van szükségünk, amely megfelelően veszi figyelembe a jövő generációinak a jogait. Arra kell törekedniük a tagállamoknak, hogy az eddig elért környezetvédelmi színvonalat megőrizzék. Magyarország más tagállamokkal együtt támogatja, hogy a nemzetközi környezetvédelem koherensebb intézményi keretek között történjen. Építenünk kell a már meglévő intézményekre, miközben folytatnunk kell a párbeszédet a civil társadalommal, mely elvezethet egy ENSZ Környezetvédelmi Szervezet megalakításához. Ez a szervezet egyszerre szolgálhatná bolygónk hatékonyabb védelmét, és a felnövekvő generációk érdekeinek képviseletét, védelmét.
Az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok nemzetközi védelme, a jogállamiság és a demokratikus értékek nagyon közel állnak szívünkhöz. Nemes célkitűzés az emberi méltóság és a demokrácia biztosítása mindenki számára, és ezért eltökélten kell küzdenünk. Magyarország támogat minden olyan javaslatot, amely az emberi jogok kérdését fokozott figyelemben részesíti, beleértve egy hatékony ENSZ Emberjogi Tanács létrehozását. Nagyra értékeljük azt a kezdeményezést is, amely egy Demokrácia Alap létrehozását tűzte ki célul.
Elnök Úr!
Örömmel jelenthetem be, hogy Budapesten létrehoztuk a Demokratikus Átmenet Nemzetközi Központját (ICDT). Ennek a nyitott, nemzetközi központnak a célja, hogy az adott területen támogassa a kutatási tevékenységet, és segítséget, tanácsot adjon annak, aki ezt igényli. Az ICDT magyar kezdeményezés, s remélem, támogatásra méltónak találják.
Szeretném megjegyezni, hogy a Magyar Köztársaság arra buzdítja az Egyesült Nemzeteket, hogy folytassák erőfeszítésüket a kisebbségi jogok védelme és nemzetközi érvényesítése területén. Mi minden tőlünk telhetőt megteszünk az eredményesség érdekében.
Elnök Úr!
Közös felelősségünk, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetét úgy alakítsuk, hogy az megfeleljen az állampolgárok elvárásainak, és hatékony választ tudjon adni a globális kihívásokra. Egy megújuló, megreformált szervezetre van szükségünk. Vissza kell térnünk az alapítóatyák elképzeléséhez: egy olyan jobb, biztonságosabb világot kell teremtenünk, amely az emberiség javát szolgálja.
Ebben a Magyar Köztársaság megbízható partner lesz.
Köszönöm, Elnök Úr.
Forrás: keh.hu
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
