Több forrás cáfolja Markó ügynökmúltját

A Securitate besúgói nyilatkozatot írtak alá, melyben többek között azt az álnevet is rögzítették, amelyen besúgói jelentések írását vállalták. Markó Bélát többször is átvilágították, és sem általa aláírt nyilatkozatot, sem általa írt jelentéseket nem találtak az átvilágítók – írta a Krónika című kolozsvári lap. Markó Béla személyesen is cáfolta ügynökmúltját.

MNO-összefoglaló
2005. 09. 01. 9:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden bizonnyal árnyékra vetődnek azok, akik az egyik bukaresti napilap tegnapi cikke alapján úgy érzik, sikerült fogást találni az RMDSZ elnökén. Az a tény ugyanis, hogy a Markó Béla szekus dossziéja felől érdeklődő újságíró lepattant az átvilágítóbizottságról, korántsem bizonyítja, hogy az elnök rovott múltú – írja a Krónika című kolozsvári napilap.

Az RMDSZ elnökét a Cotidianul című bukaresti lap vádolta meg azzal, hogy a 80-as években nemcsak jó viszonyban volt az őt megfigyelő szekus tiszttel, de együtt is működött a szervezettel. A Magyar Nemzet a cikket idézve kiemeli, hogy Markó számos nyilatkozatban cáfolta az ügynökvádakat.

A politikai rendőrségnek 1994-ben adott kilencoldalas sepsiszentgyörgyi nyilatkozat és a végére íratott sablonos formula – „ígérem, ha valami törvénytelenséget látok, azt jelentem”– is csak a hozzá nem értők számára üzeni azt, hogy Markó együttműködött a Szekuritátéval – olvasható a Krónikában. A kollaboráns fogalmát maga az átvilágítási törvény is tisztázza. Olyan személyeket ért alatta, akiket az egykori politikai rendőrség különböző előnyökben részesített, és akik jelentéseikkel az alapvető emberi szabadságjogokat veszélyeztették.

A Cotidianul a cáfolatok ellenére ragaszkodik a leírtakhoz, s azt állítja, hogy a CNAS, a román titkosszolgálat ügyeit vizsgáló bizottság épp olyan vitatható módszerekkel dolgozik, mint a magyar átvilágító testület. Míg Csendes László, a CNSAS alelnöke Markónak adott igazat, rámutatva, hogy az RMDSZ elnökét két alkalommal is átvilágították, a román lap emlékeztet: az egykori keleti blokk országai közül csak Lengyelország és Németország szervezett meg nyitott módon a hozzáférést a politikai rendőrség irattárához.

Csendes aláhúzta: Markót bekísérték a Securitatéra és megfélemlítették. Kijelentette: senki nem mondott nemet, ha egy szekus tiszt fenyegette, ám hozzátette: Markó telefonját lehallgatták, őt magát megfigyelték, s ez nem azt bizonyítja hogy besúgó lett volna, hanem az ellenkezőjét. Markótól irredenta múltja miatt megtagadták az útlevelet is – tette hozzá Csendes, míg Gazda Árpád, a Krónika cikkírója óvott attól, hogy politikai ellenfelei ezt az ügyet használják fel Markó elleni ellenszenvük kifejezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.