Minden bizonnyal árnyékra vetődnek azok, akik az egyik bukaresti napilap tegnapi cikke alapján úgy érzik, sikerült fogást találni az RMDSZ elnökén. Az a tény ugyanis, hogy a Markó Béla szekus dossziéja felől érdeklődő újságíró lepattant az átvilágítóbizottságról, korántsem bizonyítja, hogy az elnök rovott múltú – írja a Krónika című kolozsvári napilap.
Az RMDSZ elnökét a Cotidianul című bukaresti lap vádolta meg azzal, hogy a 80-as években nemcsak jó viszonyban volt az őt megfigyelő szekus tiszttel, de együtt is működött a szervezettel. A Magyar Nemzet a cikket idézve kiemeli, hogy Markó számos nyilatkozatban cáfolta az ügynökvádakat.
A politikai rendőrségnek 1994-ben adott kilencoldalas sepsiszentgyörgyi nyilatkozat és a végére íratott sablonos formula – „ígérem, ha valami törvénytelenséget látok, azt jelentem”– is csak a hozzá nem értők számára üzeni azt, hogy Markó együttműködött a Szekuritátéval – olvasható a Krónikában. A kollaboráns fogalmát maga az átvilágítási törvény is tisztázza. Olyan személyeket ért alatta, akiket az egykori politikai rendőrség különböző előnyökben részesített, és akik jelentéseikkel az alapvető emberi szabadságjogokat veszélyeztették.
A Cotidianul a cáfolatok ellenére ragaszkodik a leírtakhoz, s azt állítja, hogy a CNAS, a román titkosszolgálat ügyeit vizsgáló bizottság épp olyan vitatható módszerekkel dolgozik, mint a magyar átvilágító testület. Míg Csendes László, a CNSAS alelnöke Markónak adott igazat, rámutatva, hogy az RMDSZ elnökét két alkalommal is átvilágították, a román lap emlékeztet: az egykori keleti blokk országai közül csak Lengyelország és Németország szervezett meg nyitott módon a hozzáférést a politikai rendőrség irattárához.
Csendes aláhúzta: Markót bekísérték a Securitatéra és megfélemlítették. Kijelentette: senki nem mondott nemet, ha egy szekus tiszt fenyegette, ám hozzátette: Markó telefonját lehallgatták, őt magát megfigyelték, s ez nem azt bizonyítja hogy besúgó lett volna, hanem az ellenkezőjét. Markótól irredenta múltja miatt megtagadták az útlevelet is – tette hozzá Csendes, míg Gazda Árpád, a Krónika cikkírója óvott attól, hogy politikai ellenfelei ezt az ügyet használják fel Markó elleni ellenszenvük kifejezésére.
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
