Nehéz helyzetbe kerülnek a felsőoktatási intézmények a maradványképzési kötelezettség miatt – közölte az MNO-val Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke, aki hozzátette: a spórolás veszélyezteti az oktatás színvonalát, a kutatómunkát és már folyamatban lévő projekteket.
Kis Papp kiemelte: a 2005. évi költségvetési törvényben szerepelt a maradványképzési kötelezettség, és az intézmények arra számítottak, hogy a tavalyi évhez hasonlóan 30 milliárd forintot kell tartalékolniuk, azonban augusztusban egy kormányhatározat újabb 5 milliárdos maradványképzésre utasította a felsőoktatási szférát. Erre az intézmények nem készültek, így ezt nem tudják teljesíteni – jelentette ki az FDSZ elnöke, aki szerint a plusz tartalékképzés a nagyobb intézményeknél, mint a Szegedi Egyetem vagy a SOTE, eléri az 1 milliárd forintot. Az FDSZ azt követeli a kabinettől, vonja vissza a plusz öt milliárd forintos tartalékképzési igényt.
Kiss Papp László hozzátette: kedden ül össze a Rektori Konferencia, és tárgyalja meg a kérdést. Ezen az ülésen szóba kerül, hogy mit tegyenek, ha addig nem születik megoldás. Ha nem egyeznek meg, a kemény lépésektől, így a demonstrációtól sem riadnak vissza – közölte az FDSZ elnöke, aki elismerte: az Oktatási Minisztérium részéről mutatkozik hajlandóság a megállapodásra, bár eddig csak államtitkári szintig jutottak el a tárcánál.
A törvényben rögzített, szeptemberi 4,5 százalékos közalkalmazotti béremelésről Kis Papp László elmondta: a kormányzat megígérte, kapnak segítséget ennek kifizetéséhez, ám most mégsincs meg a fedezet. Az FDSZ elnöke szerint 1,2 milliárd forintra volna szükség a béremelés teljesítéséhez, ám a kabinet zárolta a felsőoktatás költségvetésének egy százalékát, mely pont fedezné ezt az összeget. Kis Papp kiemelte: ennek kigazdálkodása nehéz helyzetbe hozza a felsőoktatási intézményeket.
Az FDSZ elnöke hangsúlyozta: a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács ülésén „találtak” 200 millió forintot, mely a felsőoktatási törvényből adódóan az irányító testületi tagok tiszteletedíja lett volna, ám mivel nincs ilyen törvény, az ülésen úgy döntöttek: ezt az összeget fel lehet használni erre a célra. Kis Papp hozzátette: tovább kutakodnak, hogy hol lelnek fel olyan oktatási tárcánál lévő pénzeket, melyet a béremelésre fel lehet használni.
Az Oktatási Minisztérium helyettes államtitkára az Info Rádiónak kijelentette: az idei összkiadás 9,4 százalékát érinti a maradványképzési kötelezettség. Stark Antal úgy vélekedett, hogy a szeptemberi, megemelt béreket is kifizetik majd. Az oktatási tárca vezetője, Magyar Bálint eközben kijelentette: ő jelezte a kabinetnek, hogy nincs fedezete a 4,5 százalékos béremelésnek.
Itt az igazság: ő a legidősebb Viagra-használó
