Mostanában szinte nem telhet el hét anélkül, hogy ne lehetne hallani újabb fiktív tagbeléptetési botrányról, jelöltállítási huzavonáról és hatalmi belviszályokról a szocialista pártban. Az MSZP országos elnöksége nemegyszer maga tesz pontot a jelöltállítási folyamatok végére, a nehezebbnek tűnő problémákat pedig egyszerűen a vitás gócpontok felszámolásával, a helyi szervezet feloszlatásával rendezi, ha kell. A hatalmi harcoktól viharvert helyi szervezetek rendre oszlásnak indulnak, az igazságérzetükben megsértett tagság bátrabbja felveszi ugyan a kesztyűt, legtöbbje azonban nem bírja sokáig a hatalmi kötélhúzást, végső elkeseredésében pedig kilépést fontolgat. Az elmúlt hónapok történéseit látva egy forgatókönyv látszik kirajzolódni az események mögött, melyek függetlenül attól, hogy az ország mely pontján fordulnak el, kísérteties hasonlóságot mutatnak egymással. A kőbányai, Vas megyei, kiskunhalasi, nagykátai, sárbogárdi és még ki tudja hol megtörtént fiktív párttaglétszám-bővítés, a helyi viszonyok erőszakkal történő átalakítása mind arra utal, hogy késhegyre menő belviszályok feszítik a Magyar Szocialista Pártot egyre több helyütt az országban.
Zala megye
A szocialista fiaskó legfrissebb folyományaként a hét elején kettészakadt a nagykanizsai MSZP azzal, hogy új közgyűlési frakciót hozott létre három nagykanizsai szocialista képviselő. A párt helyi szervezetének elnöksége az újdonsült szerveződést tartja az MSZP önkormányzati frakciójának, nem az „egykor szocialista színekben megválasztott polgármestert és a kilenc, őt támogató képviselőt” – közölte a városi pártszervezet. Az MSZP városi elnöke azzal indokolta az új frakció létrehozását, hogy a keddi közgyűlésen Litter Nándor polgármester a szabályok megsértésével, a helyi szervezet tájékoztatása és jóváhagyása nélkül javasolt személyi változtatásokat a bizottságokban, s ezek egy részét több szocialista képviselő támogatásával elfogadta a közgyűlés. Emlékezetes: a helyi pártszervezetben tavasz óta tart a belviszály: Böröcz Zoltán pártelnök és támogatói Fodor Csaba helyi ügyvédet, városi képviselőt akarták indítani a 2006-os országgyűlési választáson. A szervezet tagságának kisebb része – többek közt Litter Nándor – kifogásolta ezt, a párt országos elnöksége pedig vétót emelt Fodor jelölése ellen, mivel ők Göndör Istvánt, az MSZP parlamenti frakciójának helyettes vezetőjét támogatták. A fél éven át tartó vita azzal zárult (?), hogy az országos vezetés feloszlatta a pártszervezetet és elvette jelöltállítási jogát. Mikor a nagykanizsai MSZP-szervezet újjáalakult, ugyanazok kaptak bizalmat a pártvezetésre a tagságtól, akik az országos elnökséggel szemben Fodor Csaba ügyvéd indítása mellett álltak ki Göndör István frakcióvezető-helyettes támogatása helyett.
Pest megye
Kettészakadást emlegettek a hét elején a nagykátai MSZP-ben is, ahol az egymással szemben álló csoportok egyike Németh Imre volt agrárminisztert, másikuk Czikó György tápiószecsői önkormányzati képviselőt támogatja. Szabó Imre, a párt megyei elnöke arra gyanakszik, hogy fiktív tagok is vannak azokban a szervezetekben, amelyek Czikót támogatják – számolt be a Hírszerző.hu, mely azt is megírta, hogy a pártvezetés Némethet indítja majd minden helyi próbálkozás ellenére. Szabó Imre ugyanakkor a Magyar Hírlapnak azt mondta, nem beszélt fiktív tagokról a Hírszerzőnek. A nagykátai elnök hozzátette, tavasszal lezajlott egy tagrevízió a megyében, s ezt követően tartottak összevont taggyűlést, amely nyolcvan százalékos többséggel Németh Imrét választotta meg jelöltnek. A rendezvényen megjelent pár ember, aki tagnak mondta magát, ugyanakkor mégsem volt az. Ők azonban nem vehettek részt az ülésen – nyilatkozta az újságnak Szabó.
Fejér megye
Feszült hangulat kísérte a jelöltállítást a Fejér megyei MSZP-ben is, ahol az eddigi ötven körüliről a kétszeresére duzzadt a sárbogárdi szervezet létszáma, ráadásul a választás előtt közvetlenül újabb 98 tagot szerettek volna beléptetni a pártba. Egy helyi lap arról cikkezett, hogy közmunkásokat léptettek be a pártba. Az eddigi képviselőt nem jelölték újra, a lépés miatt többek kilépésüket fontolgatják.
Békés megye
Az MSZP országos elnöksége szeptember elején – korábbi határozatainak ellentmondva – heves viták és nézeteltérések dacára hagyta jóvá Karsai József jelöltségét a 7. számú választókörzetben Békés megyében. A helyiek egy részét sokkolta a döntés, minek következtében többek diktatúrát emlegetnek és kilépést fontolgatnak. Az egyik helyi szervezet elnöke nyílt levélben követel igazságot a baloldaltól. Amint azt korábban megírtuk, az MSZP Békés megyei területi szövetségének elnöksége a párt elnökségénél és etikai bizottságánál követelte a búzaégető akciójával elhíresült Karsai József visszaléptetését az egyéni képviselő-jelöltségtől, a jelek szerint eredménytelenül.
Bács-Kiskun és Vas megye
A „Zuschlag-ügy” legfrissebb fejleményeként Hiller István, az MSZP elnöke a napokban kijelentette, a szocialista párt frissen – szeptember 25-én – megválasztott kiskunhalasi elnökének nincs helye az országos politikában. Emlékezetes, Zuschlag János tavaly októberben a nyilasterror áldozatainak emlékét sértő kijelentést tett, és ezt követően lemondott, vagy lemondatták parlamenti mandátumáról. Ezt pontosan nem tudni, mivel korábban egymásnak ellentmondó híresztelések láttak napvilágot. Egyesek tudni vélték, hogy Zuschlag önként visszalép a képviselő-jelöltségtől, ő maga ugyanakkor a nyilvánosság előtt azt közölte, nem tud arról, hogy visszalépett volna. Éppen csak „kihűlt” a Vas megyei MSZP-szervezetbe beléptetett, fantomtagokkal kapcsolatos botrány – amelynek nyomán Kiskunhalasról is jelezték a helyi MSZP-szervezet egyes régi tagjai, hogy náluk is fiktív tagokat „léptettek be„ a pártba – újabb, hasonló ügy látott napvilágot a szocialista párt berkein belül.
Budapest – Kőbánya
Hosszú hónapok óta foglalkoztatja a közvéleményt az MSZP kőbányai szervezetében történt fantomtagbotrány, s ennek fejleményei: a mesterséges tagfelduzzasztás körül kialakult fiaskó valóságos belháborúvá nőtte ki magát a helyi pártszervezeten belül. Emlékezetes: az ügy legutóbbi fejleményeként a X. kerületi MSZP-frakció kizárta soraiból azt a szocialista önkormányzati képviselőt, aki kiteregette a nyilvánosság előtt a kőbányai MSZP belháborúját. A szocialisták kőbányai szervezetét – mely az országban a legnagyobb – részben fiktív tagokkal töltötte föl a helyi vezetés annak érdekében, hogy az így kialakult többséget kihasználva dolgozhassanak az állami bevételek újraelosztásában – állították az MSZP-s alapszervezetek képviselői. A tagrevíziót sürgető párttagok szerint a taglétszám mesterséges felduzzasztásához egyes helyi hatalmi köröknek, nevezetesen Kaszab Csaba alpolgármesternek és Novák Gyula tanácsnoknak fűződik nyomós érdeke. Kaszabot több ízben lemondásra szólították fel, ám az alpolgármester nem tett eleget a felszólításnak. A kőbányai fiaskó legfrissebb folyományaként ezen a héten ügyészségi nyomozók vitték el Kaszab Csabát, a kőbányai MSZP-s alpolgármestert gyanúsítotti kihallgatásra a hivatalában lefolytatott házkutatás után. Kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel gyanúsítják Kaszabot, aki a Fővárosi Főügyészség tájékoztatása szerint a bűncselekmény elkövetésének időszakában a kerület beruházási bizottságának vezetője volt.
Dömötör Csaba: Beszéljünk a sajtószabadságról!
