A spanyol érdekeltségű Fadesa Hungária Ingatlanfejlesztő Rt.-nek a 11,3 milliárd forintos vételárat december 15-ig kell kifizetni a Csepel északi csücskén fekvő telkekért. Az itthon ismeretlen cég dolgát nehezíti, hogy a területre a főváros még nem készített rendezési tervet, így egyelőre nem lehet építkezni.
A döntést a testületben abszolút többségben lévő szocialisták szavazták meg. Így már csak a főváros szabályozási terve hiányzik ahhoz, hogy a sziget északi csúcsának több tízmilliárdos fejlesztése elindulhasson, sőt, egyáltalán kiderüljön, mit és mekkorát lehet oda építeni.
A Fidesz az SZDSZ-szel és a Centrummal együtt elkapkodottnak tartotta az eladást, melyet gyanúsan gyors, áron alul nyélbe ütött ügyletnek nevezett Németh Szilárd, a XXI. kerületi Fidesz-frakció vezetője, aki rámutatott: a szocialistákat az sem érdekelte, hogy a beruházó mit építene a területre. Hozzátette: már egy nap alatt is több ezer millió forintos kárt okozott Csepel lakosságának a pánikszerű, bevételszerző privatizáció. Az ellenzék felszólította a testületet, vonja vissza döntését.
Manhattan Csepelen, vagy akármi
A területre álmodtak már kis-Manhattant toronyházakkal, óriási parkot és a budapesti olimpia pártolói lehetséges sporthelyszínként tartják számon a területet. A most eladott 81 hektáron a tervek szerint lakó- és irodaházak, oktatási, kulturális és sportlétesítmények épülnek majd. Köztük esetleg néhány felhőkarcoló – talán oldódott annyira a szeptember 11-i New York-i terrortámadás okozta sokk, hogy a befektetők mernek ilyet építeni -, amelyek a polgármester szerint egyáltalán nem sértenék a dél-budapesti összképet.
A XXI. kerület várhatóan még az idén dönt a vételár felhasználásáról. A pénzt elsősorban Csepel elmaradottabb területeinek fejlesztésére, csatornázásra és útépítésre fordítják. Mint azt Tóth Mihály polgármester elmondta, óriási összegről, éves költségvetésüknek több mint feléről van szó. Azt remélik, hogy ilyen önrésszel nagyjából ugyanennyi európai uniós és állami pályázati pénzeket tudnak elnyerni a tervbe vett fejlesztéseikhez.
Nincs fejlesztési terv
A fővárosi szabályozási terv hiánya csaknem öt éve gátolja a szigetcsúcs fejlesztését. A telkek eladása azonban azt is jelenti, hogy a kerület mellett már a befektető sürgetésével is számolnia kell a fővárosnak – vélekedik Tóth Mihály. Hozzátette ugyanakkor, szakértői szinten előrehaladott tárgyalásokat folytatnak, és most először lát jó esélyt arra, hogy jövő év első felére megszülethet a fővárosi szabályozás. Ez egyben azt is jelenti, hogy az ingatlanfejlesztő társaság a szintén a szigetcsúcson épülő központi szennyvíztisztítóval párhuzamosan hozzákezdhet a munkálatokhoz. A befektető hosszú távú terveit jelzi az a szerződéses vállalása, miszerint a megvásárolt területet tíz évig nem értékesíti. Ha végre megszületik a fővárosi szabályozás, az építkezés akár jövőre megkezdődhet.
Az Index úgy értesült, hogy az osztrák tulajdonban álló Magnum Hungaria Epsilon Kft. bírósághoz fordult a pályázat visszásságai miatt, Tóth Mihály viszont közölte: biztos abban, hogy jól döntöttek.
Magyar Nemzet, Népszabadság
Orbán Balázs: A Tisza és a DK nagykoalíciója összezárt
