Gyurcsány Ferenc kormányfő 1988 augusztusában a Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) pécsi városi bizottságának titkára volt, nemsokára pedig a KISZ Központi Bizottságának a titkára lett. Levelében azt is említette, „küldöm bizalmasan a Fidesz tervezett programját”, hogy az segítségül legyen KISZ-szervezeteknek a „hatékony politikai taktika kidolgozásában”. Arról nem ír Gyurcsány, honnan szerezte be az említett programtervezetet. Nem ez az egyetlen felbukkant dokumentum, amelyben a miniszterelnök a formálódó demokratikus ifjúsági szervezetek elleni fellépést sürgeti. 1989. januárjának végén Gyurcsány már a KISZ KB titkáraként egy újabb levélben beszámolt arról, hogy gyűjtőmunkát folytattak az ellenzéki szervezetek tevékenységéről. „A mellékelt füzetben kísérletet tettünk arra, hogy a közéletben legtöbbször előforduló alternatív szervezetekről összefoglaló tájékoztatást adjunk” – fogalmazott.
|
|
Büntetőeljárás fenyegette a Fidesz tagjait az országos adatgyűjtés eredményeképpen – derül ki a frissen fellelt dokumentumokból |
A milliárdos üzletember-miniszterelnök politikai előéletét és hajdani mozgalmi eszközeit felvillantó iratok jól beleillenek abba az összképbe, amely az egykori nem kommunista, ezért ellenségnek tartott politikai ifjúsági szervezetek elleni harcról szól, az idő tájt, mikor még elkerülhetőnek látszott a rendszerváltozás. Beleillik egyszersmind abba az összjátékba, melynek egymáshoz közeli szereplői az állampárt (MSZMP), a KISZ és az állambiztonsági szolgálatok voltak. Erre bizonyítékok a lapunkhoz került egyéb dokumentumok is, amelyek Gyurcsány Ferencéhez hasonló igényt fogalmaznak meg. Egyik ilyen bizonyító erejű dokumentum Varga Péternek, az MSZMP KB közigazgatási és adminisztratív osztálya vezetőjének a Fidesszel kapcsolatos határozati javaslata, amely kimondja: „Javasoljuk, hogy a Politikai Bizottság értsen egyet a büntetőeljárás megkezdésével. (…) Feltételezésünk szerint a büntetőeljárás elrendelése további polarizációt vált ki az érintettek körében.” Közismert, hogy a rendszerváltozás előtt a polarizálás, bomlasztás, a vezetők lejáratása az állambiztonsági szolgálat III/III-as ügyosztályának közreműködését igénylő taktikai feladat volt.