Éjfélig is eltarthat a mai szavazási dömping az Országgyűlésben

Napirend előtt felszólalásában Áder János azt kérdezte a miniszterelnöktől, ki a felelős azért, hogy nő az államadósság és miért beszél össze-vissza Gyurcsány Ferenc az euró bevezetésével kapcsolatban? Az interpellációkban szó esett a gázáremelésről, az elmaradt budapesti fejlesztésekről, és a kormány „szegényellenes szegényellenes” programjáról is.

MNO
2005. 10. 24. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder: Aki ígér, annak teljesítenie is kell

– Egy kormány nem lehet olyan felelőtlen, hogy csak ígérni tudjon. Aki ígér, annak teljesítenie is kell.„ Tudja-e Miniszterelnök Úr, hogy ki mondta ezt? Ön mondta 2004. november12-én. A múlt héten Ön csak annyira volt bátor, hogy egy viszontválaszában – amire már nincs alkalma válaszolni az ellenzéknek – szóba hozza az euró bevezetésének ügyét. Ha a múlt hét gazdasági történéseit nézzük, azt látjuk, hogy gyengül a forint, esik a tőzsdeindex, a kormány magyarázkodásait komolytalannak tartják a külföldi elemzők, Brüsszel pedig újabb rovót ad Magyarországnak. Hetek óta vitatéma, hogy miért nő az államadósság, az államháztartási hiány és miért beszél össze-vissza Gyurcsány Ferenc az euró bevezetésével kapcsolatban. Egyetlen kérdést, azonban még senki sem tett fel: Ki a felelős azért, hogy ez a helyzet bekövetkezhetett? Ki a felelős, hogy ide jutottunk? – tette fel a kérdést Áder János. Mint mondta: Gyurcsány Ferenc tapasztalatlanságát jól mutatja, hogy az unióban még soha nem fordult elő, hogy egy országot kétszer egymás után azért figyelmeztessenek, mert nem teljesíti a saját maga által vállalt célkitűzéseket. Leszögezte: ezek után csak egy kérdés maradt. Honnan, kiktől veszi el a kormány azt az évi 300 milliárdot, ami az euró 2010-es bevezetéséhez szükséges?

Kóka: Milyen alapon bírál a Fidesz?

Kóka János gazdasági miniszter válaszában azt kérdezte: „milyen alapon bírál bennünket a költségvetés folyamataiért az a Fidesz, amelyik több, mint kilenc százalékos költségvetési hiányt hagyott ránk 2002-ben”. Felhívta a figyelmet arra, hogy a maastrichti kritériumok a kilencvenes évek elején olyan országokra lettek szabva, ahol az infrastruktúra fejlettsége nyolcvan-kilencven százalék fölött volt. Kiemelte, hogy a kormány a kritériumok teljesítése érdekében gyorsítja a gazdaság növekedését, építi az autópályákat, és kisebb államot tervez.

Lázár: A luxusbaloldalnak nem okoz gondot a gázáremelés

Az idei évben több mint 40 százalékkal nőtt a gáz ára a hazai kis és középvállalkozóknál, és ami a kereskedőknél többletteher, az előbb-utóbb a lakosság számára is az – mondta interpellációjában Lázár Mózes fideszes képviselő hétfőn. – Miért van erre szükség, ha valóban kirobbanóan sikeres az ország. Mint ahogy azt sem értem, hogy miért emelik egyébként rendkívül szokatlan módon immáron harmadik alkalommal ebben az évben a gáz árát a vállalkozók számára – hangsúlyozta. Hozzátette: lehet, hogy a számlát Kóka miniszternek vagy Gyurcsány Ferencnek nem gond kifizetni, de azoknak, akik nem élnek luxus körülmények között, azoknak igenis probléma, hogy miből állják a cechet.

Dióssy Gábor, a gazdasági tárca politikai államtitkára a beszerzési árak drasztikus emelkedésével indokolta a gázáremeléseket. Ezzel összefüggésben azt hangoztatta, hogy a hazai szükséglet mintegy 80 százaléka külföldről származik. Az államtitkár szerint más országokban még nagyobb mértékben nőttek a gázárak, Magyarországon viszont a kompenzációs rendszer bevezetése miatt az emberek kevésbé érzik a drágulást.

Lázár Mózes viszontválaszában a kereskedelmi és iparkamara kamara elnökét idézte ismét, aki szerint a gázáremelés kétharmadát a kereskedők a vásárlókra lesznek kénytelenek hárítani. Ennek kapcsán elmondta: a pékek máris 10-15 százalékos áremelést jelentettek be. A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy 2002 óta a vállalkozások számára mintegy 117 százalékával nőtt a gáz ára. A képviselő elutasította az államtitkár válaszát, amit a parlament kormánypárti többsége viszont megszavazott.

Hatezer fészekrakó, elmaradt budapesti fejlesztések

Csabai Lászlóné szocialista politikus a kormány Fészekrakó-programjáról kijelentette:a program azokat segíti, akik leginkább rászorulnak. Kiemelte a program két fontos elemét, az állami garanciavállalást a harminc év alatti fiatalok számára és a lakásépítési támogatás ötven százalékának felhasználási lehetőségét a 35 év alatti fiatalok számára használt lakás vásárlásánál. Véleménye szerint a program sikeres, mert állami kezességvállalással nyolc hónap alatt közel hatezren tudtak lakást vásárolni.

Kolber István tárcanélküli miniszter megjegyezte, hogy a négy elemből álló Fészekrakó-program valamennyi eleme a fiatalok otthonteremtését szolgálja. Az állami kezességvállalás esélyt teremtett arra, hogy gyorsabban jussanak a fiatalok lakáshoz – tette hozzá.

Pettkó András (MDF) felszólalásában Budapest állapotáról szólva többek között kiemelte, hogy elmaradt a budai alsó rakpart kiszélesítése, nem hosszabbították meg az egyes és a hármas villamos útvonalát, nem újult meg az északi összekötő vasúti híd. Kiemelte azt is, hogy az utóbbi tíz évben megtízszereződött a fővárosi allergiások száma.
Kóka János gazdasági miniszter úgy reagált minderre: „a jobboldali kormányok elképzelnek valamit, megálmodnak nagy fejlesztéseket, majd a baloldali kormányok meg is csinálják ezeket a fejlesztéseket”. Kiemelte többek között, hogy a főváros a kormánytól 4,1 milliárd forintot kapott útfelújításokra, emellett 32 kilométer kerékpárút épült.

Fodor: Az állam túlburjánzó, furcsa jelenség

Fodor Gábor (SZDSZ) annak a véleményének adott hangot, hogy az állam a XX. századi magyar történelemben mindig egy „túlburjánzó, furcsa jelenségként volt jelen”. Hozzátette: a liberálisok már régóta azt mondák, hogy kisebb és hatékonyabb államra van szükség. Megjegyezte, hogy mind a szocialista párt részéről, mind pedig az ellenzéki pártok részéről hasonló hangokat hall a kisebb állammal kapcsolatban. Fodor kijelentette: a liberális párt egyik legfontosabb állami feladatokat csökkentő javaslata a kisebb parlament létrehozása.

Szegényellenes lesz a szegénységellenes program

A luxusbaloldali Gyurcsány-kormány a napokban szegénységellenes programot hirdetett. A tetteik azonban éppen az ellenkező hatást váltják ki. A családtámogatási rendszer átalakításával például éppen a minimálbérből élők, az átlagos jövedelmű családok és a nagycsaládosok zsebéből vesznek ki pénzt – mondta Mátrai Márta hétfőn a parlamentben.

A képviselőnő kifejtette: a kormány elvette a 13. havi családi pótlékot, a 13. havi rendszeres gyermekvédelmi támogatást, az egy- és kétgyermekesektől a családi adókedvezményt. Lassan a hárommillió szegény országa leszünk, ugyanis ennyien kénytelenek megélni a minimálbér felét kitevő jövedelemből. Egymillió embernek a rezsi kifizetése után alig több mint 3000 forintja marad, a családok 38 százaléka nem tud új ruhát venni, 45 százalékuk pedig nem tud havonta 5000 forintot félretenni, és mintegy 600 ezer ember él olyan lakásban, ahol nincs vezetékes víz – tette hozzá a képviselő. Mire számíthatnak ezek a családok az elkövetkező hat hónapban? – kérdezte Mátrai Márta Göncz Kingától.

Gönz Kinga elmondta, hogy a családtámogatási rendszer átalakításának célja kifejezetten a szegénység felszámolása. Mint mondta, a kormány nem vesz el pénzt az emberektől, csak összevonja a forrásokat és újraosztja a pénzt.

Forrás: fideszfrakcio.hu, Világgazdaság, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.