Feljelentést tett Gyurkovics Ferenc, olimpiai ezüstérmétől doppingvétség miatt megfosztott súlyemelő, Imrő Dezső, a súlyemelő válogatott volt szövetségi kapitánya és Bökfi János, a súlyemelő válogatott volt edzője ellen Szerdahelyi Szabolcs a Btk. 318. paragrafusának első bekezdésébe ütköző, és az ötödik bekezdés a) pontja szerint büntetendő, jelentős kárt okozó csalás bűntettének kísérlete miatt.
A sportegyesületek egykori vezetőorvosa a feljelentésben kiemeli, hogy a Btk. 318. paragrafusának első bekezdése szerint aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart és ezzel kárt okoz, csalást követ el. Az ötödik bekezdés a) pontja szerint a büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a csalás jelentős kárt okoz.
Szerdahelyi a feljelentésben hangsúlyozza: a bűnüldöző szervek az athéni doppingbotrány ügyében nem veszik észre azt a többlettényállási elemet, amely a cselekményt kiemeli a teljesítményfokozó szerrel való visszaélés köréből, és nem indítják meg a nyomozást csalás meglapozott gyanúja miatt.
A sportegyesületek egykori vezetőorvosa emlékeztet rá: felmerült, hogy Gyurkovics Ferenc nem a saját, hanem mások vizeletét adta át a vizsgálatot végző személyeknek, és Szerdahelyi véleménye szerint ez teljesítményfokozó szerrel való visszaélésen túlmenően felveti a csalás szerinti minősítés lehetőségét.
Szerdahelyi felhívta a figyelmet arra, hogy Komáromi Lajos, a Magyar Súlyemelő Szövetség napokban lemondott elnöke ezt nyilatkozta: Gyurkovics Ferenc Imrő Dezső és Bökfi János vizeletét adta le Athénban. A sportegyesületek egykori vezetőorvosa szerint ha Gyurkovics nem a saját vizeletét adta le, annak a logika szabályai szerint nem lehetett más oka, csak az, hogy a saját vizelete tiltott szert tartalmazott, amit ha lead, az ezüstérmének biztos elvesztését vonja maga után.
Szerdahelyi Szabolcs kiemeli, hogy az olimpiai ezüstérem necsak erkölcsi, hanem anyagi elismerést is jelent, így véleménye szerint nem lehet kétséges, hogy Gyurkovics az ezüstérmének megtartása érdekében, anyagi haszonszerzés végett ejtette tévedésbe a WADA (Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség) ellenőreit azzal, hogy a saját vizelete helyett mások vizeletét adta le. Szerdahelyi szerint ha sikerült volna a megtévesztés, akkor a magyar államnak ki kellett volna fizetnie azokat a juttatásokat Gyurkovics Ferencnek, amelyek az olimpiai ezüstérem után járnak, és ez lett volna az okozott kár. Hozzáteszi: a törvényi tényállás minden eleme megvalósult, illetve a kár bekövetkezése csak azért maradt el, mert a cselekmény, egy váratlan körülmény következtében, kísérleti szakban maradt.
Szerdahelyi hangsúlyozza: a büntetőeljárás során mód lesz tanúként kihallgatni Aján Tamást, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnökét és Komáromi Lajost, és beszerezni a különböző beszélgetésekről készült hangfelvételeket, illetve a DNS-vizsgálattal megállapítani, hogy kinek a vizelete került leadásra.
Ismert, az olimpiai ezüstérmétől megfosztott Gyurkovicsnak és a szintén doppingvétségen ért Kecskés Zoltánnak Ábrahám Attila a Nemzeti Sporthivatal elnöke javasolta, hogy adjanak genetikai mintát, mely alapján azonosítani lehetne az olimpián leadott vizeletmintákat, és megállapítható lenne, hogy valóban a versenyzőktől származnak. A két sportoló erre kitérő választ adott.
Komáromi Lajos, a Magyar Súlyemelő Szövetség (MSSZ) lemondott elnöke kedden azzal vádolta meg Imrő Dezső volt szövetségi kapitányt és Bökfi Jánost, volt szövetségi edzőt, hogy Gyurkovics az ő vizeletüket adta le az athéni olimpián, és a minta azért lett pozitív, mert a kapitány oxandrolont tartalmazó potencianövelőt szed.
Egy júniusi sajtóbeszélgetésen Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség elnöke már beszélt arról, hogy véleménye szerint Gyurkovics Ferenc és a szintén doppingvétségen ért Kecskés Zoltán potencianövelő szer miatt bukott le az athéni olimpiai játékokon, mivel az ilyen termékek oxandrolont tartalmaznak, mely rajta van a tiltott szerek listáján. A sportvezető hozzátette: elfogadja, hogy a két magyar sportoló nem szorul ilyen készítményekre, ám ezt azt jelenti: így más vizeletét adták le. Aján néven nem nevezte az illetőket, csak „két úrként” beszélt róluk.
Közeleg a mélypont, előre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat
