208 településről jeleztek problémát a tankönyvek ingyenességével kapcsolatban, mivel nagyon sok településen nem tájékoztatták megfelelően a szülőket. A legtöbb panasz Hajdú-Bihar megyéből, érkezett az oktatási tárcához, de problémákról számoltak be a Borsod-Abaúj-Zemplén megye 31, Szabolcs megye 15, Jász-Nagykun-Szolnok megye 13 településéről. A fővárosból kilenc bejelentés érkezett.
Sok esetben kifogásolták, hogy az ingyenes tankönyvcsomag árának egy részét ki kellett fizetni. A legtöbb probléma abból adódott, hogy bár már a tankönyv megrendelésekor figyelni kellett volna arra: a rászorultak számára az ingyenesség biztosított legyen, akár 2400 forintos normatíva beszámításával, ezt néhány helyen elmulasztották. Gond volt az is, hogy a tankönyvek árát a családtámogatásból, illetve a tanévkezdésre biztosított dupla támogatásból vonták le, ami jogellenes. Nem kaptak a szülők megfelelő tájékoztatást arról sem, hogy az ingyenességet könyvtári könyveken keresztül is lehet biztosítani. Előfordul, hogy kitöltött, agyonfirkált, használt tankönyvet adnak a tanulóknak, vagy a használt tankönyvért félárat, az újért teljes árat kérnek.
A tárca az érintett települések jegyzőjétől tájékoztatást kért, s azt, hogy vizsgálja ki a bejelentés megalapozottságát – tájékoztatta a távirati irodát Friss Péter főosztályvezető. Több helyen visszatérítik azt a pénzt, amit a szülőknek ki kellett fizetniük, holott ingyenesen járt volna a tankönyv. A forráshiányos települések számára próbál megoldást találni a tárca.
Az Oktatási Minisztérium korábbi közleménye szerint 2002-ben csupán három és fél milliárd forinttal támogatták a költségvetésből a tankönyvvásárlást, az idén ez az összeg már nyolcmilliárd forint lesz, amely mintegy hétszázezer rászoruló diák tankönyvköltségét fedezi. Térítésmentesen igényelhetnek tankönyvet a tartósan beteg vagy sajátos nevelési igényű, a három- vagy többgyermekes családban élő, illetve az egyedülálló szülő által nevelt tanulók, valamint a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban részesülő diákok.