Gyurcsány nem menekült, hanem vezették?

A miniszterelnök szerint azért vannak „kihívások” az államháztartásban, mert autópályát építünk, az euró bevezetése pedig nemcsak gazdasági, hanem társadalmi kérdés is. Gyurcsány Ferenc az MTV-ben ma reggel kijelentette: ha ő lenne Orbán Viktor, akkor a költségvetési vita elején szólalna fel. A kormányfő mai rádióinterjújában azt hangoztatta: ő nem menekült a New York-i demonstrálók elől. • Fidesz: Nem meglepő, hogy a kormányfőt tüntetéssel fogadják• Németh Zsolt: Gyurcsány kampánycélokra próbálta használni amerikai útját

MNO
2005. 10. 11. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök szerint ő nem provokálta tegnap Orbán Viktort a parlamentben. Gyurcsány Ferenc a Magyar Rádiónak adott ma reggeli interjújában úgy fogalmazott: „eszébe sem jut provokálni senkit, nem az a dolga a miniszterelnöknek”. Hozzátette: gyanítja, hogy valamennyi magyar választópolgár úgy gondolja, hogy a demokratikus vita színhelye a parlament, és valamennyi demokratikus politikusnak álláspontját elsősorban ott kell kifejteni – hangoztatta.

A miniszterelnök ma reggel nemcsak a Magyar Rádió, hanem az MTV Nap-kelte című műsorának is vendége volt. Itt is szóba hozta, hogy a Fidesz elnöke nem szólal fel a parlamentben. Gyurcsány Ferenc kijelentette: ha ő Orbán Viktor helyében lenne, két-három hét múlva, a költségvetési vita elején, mikor a vezérszónokoknak 30-40 perc áll rendelkezésére, akkor „felállna végre„, és azt mondaná: ő ezt gondolja Magyarországról, ezt ajánlja vitának. – Én mindenesetre ott leszek a költségvetési vita kezdetén, és kíváncsi leszek, ezt a lehetőséget kihasználja-e, mert sem előtte, sem utána nem lesz ilyen időbeli és átfogó témalehetőség – jelentette ki a kormányfő.

Mindkét műsornak témája volt a miniszterelnök egyesült államokbeli látogatása, a rádióban a New York-i Magyar Kulturális Intézet előtt zajlott tüntetés is. Emlékezetes: a miniszterelnök a hátsó lépcsőn ment fel, kikerülve a demonstrálókat. – Olyannak ismer engem, aki nem szokott odamenni akkor, ha tüntetnek? – kérdezett vissza a riportertől a miniszterelnök. „Már bent voltunk az épületben, amikor azt kérdeztem a rám vigyázó amerikai titkosszolgálati emberektől, hogy azt mondták, itt tüntetők vannak, és nem láttam egyet sem. Azt mondták, hogy azért, mert az elnök urat a hátsó bejáraton hoztuk be biztonsági szempontból” – magyarázta a kormányfő, hozzáfűzve: lehet tüntetni, hála Istennek, véleményszabadság van. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint Gyurcsány Ferenc „legszívesebben” találkozott volna a demonstrálókkal, csak ezt a biztonságiak nem tették lehetővé, a kormányfő nem mondott sem igent, sem nemet, mindössze annyit: aki vele találkozni akart – például a nagykövetségi fogadáson –, az odajöhetett „válogatás nélkül”. – Én jobban szeretem, ha tárgyalunk, beszélünk egymással – tette hozzá.

Az MTV Nap-kelte című műsorában Gyurcsány Ferenc beszélt a vízumkérdésről is. Úgy fogalmazott: az Egyesült Államokat nem érdekli, hogy ki honnan jön, csak az, hogy a beutazó turizmushoz képest hányan „felejtik ott magukat”. Hozzátette: Magyarország e tekintetben rangos helyen áll. Ezzel együtt a „procedúrát, amivel ma Magyarországon vízumot lehet kapni” időtrablónak, helyenként nem méltányosnak és önérzetünkben sértőnek nevezte. – Rossz irány, hogy nekünk kell bizonyítani, hogy nem akarunk kint maradni – mondta, hozzátéve: az amerikai félnek kellene valószínűsítenie, hogy valaki a kint maradás szándékával utazik. – A magyar külügyminisztérium és a diplomáciai képviselet munkatársai kidolgoztak egy menetrendet, és azt kértük az elnöktől, hogy ez alapján kezdődjön meg az egyezség. Az elnök úr azt mondta, hogy lehet ez a tárgyalás alapja – jelentette ki Gyurcsány Ferenc, George W. Bushsal folytatott megbeszélésére utalva.

A kormányfő elmondta: a „tárgyalások egy fontos szakaszában” a magyar gazdaságról, a költségvetésről is beszélgettek. Gyurcsány Ferenc mint nagy konfliktust jellemezte, hogy van egyrészt a fejlesztési kényszer, másrészt az a szándék, hogy ne legyen nagy bizonytalanság, egyensúlyhiány a költségvetésben. – Ezt a kettőt kell jól összefoltozni – mondta a Nap-keltében a kormányfő, aki szerint a hiány az Egyesült Államokban „nem egy nagyon fenyegető rém”, hiszen az „amerikai gazdaság is hosszú-hosszú ideje most már érdemi és jelentős költségvetési hiánnyal küzd”. – Az elnök többre tartja a dinamikus fejlődést, az alacsony inflációt és a jövedelmek bővülését, mint azt a kihívást, hogy oda kell figyelni a költségvetésre – hangoztatta a miniszterelnök.

Az államadóssággal kapcsolatban a miniszterelnök kitért arra: tegnap este találkozott Jan Peter Balkenende holland kormányfővel, akivel beszélgettek a magyar gazdaság helyzetéről. – Azt kérdezte a holland miniszterelnök, hogy állunk az adóssággal? Hát, mondom, 60 százalék alatt egy picikét. Á, akkor nem érdekes, mondta – idézte a tegnapi beszélgetést Gyurcsány Ferenc, hangsúlyozva: Európában több ország messze 60 százalék fölött van. (Az ICEG Európai Központjának legutóbbi elemzése szerint a régió nyolc új EU-tagállamában hazánk kivételével mindenhol csökken az államadósság, mértéke pedig 60 százalék alatt van – a szerk.)

– Nem jó, ha beeszi a szívünkbe az a tévképzet, hogy vannak itt olyan számok, amelyekhez képest a magyar gazdaság teljesítőképessége elégtelennek minősíthető. Sokkal jobb lenne, ha érzékenyek lennénk. Hiszen én is azt mondom: vannak nagyon jó jelek, és figyelemre okot adó jelek. Szerintem ez a helyes megközelítés, nem az, hogy naponta felállunk, (…) és csak azért, mert az államháztartásban kihívások vannak (pontosan tudjuk, hogy miért: mert autópályát építünk), mindennap elmondjuk a magyaroknak: rosszak vagytok, csapnivalóak vagytok, rossz a gazdaságotok, megvakultok, megsüketültök, és a végén még meg is haltok. Szerintem ez nem normális dolog – jelentette ki a miniszterelnök, aki szerint a magyar gazdaság „nagyon növekszik és az egészségesség jeleit mutatja”.

Az euró bevezetésével kapcsolatos kérdésre Gyurcsány Ferenc ismét az autópálya-építésről beszélt, majd megjegyezte, hogy gazdaságilag lehetséges az euró 2010-es bevezetése, ám ez nemcsak gazdasági kérdés, hanem fontos általános társadalmi kérdés is. – A pénzügyminiszternek és a gazdasági miniszternek az a dolga, hogy a gazdaságilag szükségesről beszéljen. A szociális miniszter és a kulturális miniszter azt mondja, hogy ezek nem fontos dolgok, fontosabb, hogy iskola épüljön, legyen elegendő pénz családtámogatásra, szociális támogatásra, kultúrára. És jön a végén a miniszterelnök, akinek azt kell mondania (…), nézzük meg, hogy lehet a többség számára elfogadható egyensúlyt találni – fejtegette Gyurcsány Ferenc, hozzátéve: jó lenne mielőbb döntést hozni. – Mi azt mondtuk Brüsszelnek, hogy ez a döntés decemberig megszületik – tette hozzá. – Majd meglátjuk, hogy a különböző szakmai, társadalmi és egyéb csoportok hogyan foglalnak állást ebben a kérdésben, mert ez nem a miniszterelnök az ügye, hanem az országé. Fontos a monetáris tanács véleménye is, de a nyugdíjasoké is – vélekedett.

Kérdésre válaszolva a kormányfő elmondta: „nyomát nem látja” koalíciós válságnak, az igaz, hogy a két kormányzó párt között van véleménykülönbség. – Ilyen ügy az euró bevezetése – tette hozzá. – Nagyon helyes, ha két különböző karakterű párt ilyen fontos kérdésben nem rejti véka alá a véleményét. Van egy „picikét különböző vélemény” a falusi iskolák alsó tagozata ügyében. Ebben én ma jobban értem a falvak aggodalmát, mint pár évvel ezelőtt. Nem mondom, ha valahol csak két osztály van, annak önálló iskolának kell lenni, nem pedig a szomszédos település iskolája kihelyezett részének. A gyereket nem ez érdekli, hanem hogy ott helyben tud-e tanulni – hangsúlyozta a miniszterelnök, aki szerint ebben kisebb a különbség a két párt közt, mint azt feltételezik, „inkább a fogalmazások közti különbséget nagyítják fel a politikai elemzők”.

– Közelednek a választások. Nyilvánvaló, hogy a kisebbik koalíciós pártnak mint egy falat kenyér, annyira kell már, hogy megmutassa: egy-két dologban ő különböző. Szerintem ez normális – jelentette ki a miniszterelnök. – Nem is kérném a liberálisokat arra, hogy rejtsék véka alá a véleményüket. Azt igen, hogy azzal a felelősséggel tegyék, hogy nekünk közösen kell kormányozni, és a végén meg kell állapodnunk – tette hozzá. Gyurcsány Ferenc elmondta: a két koalíciós párt közt szó esett a választási együttműködésről. – Azt szeretnénk, ha ahhoz a programhoz adnának támogatást, amelyet mi képviselünk – mondta. – Országos nagy keretmegállapodás nem lesz, ahol meg tudnak állapodni a helyi szervezetek, azt hiszem, azt támogatni fogjuk. A töredékszavazot megoszlásáról a végső megállapodást a két pártvezetésnek kell kimondani. Erről nem folyik tárgyalás – ezt annak ismeretében lehet eldönteni, hol történik megállapodás, és ott milyen támogatottsága van a két pártnak – tette hozzá a Nap-kelte műsorában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.