Hatásos a madárinfluenza elleni vakcina

Bevált a madárinfluenza megelőzésére szolgáló vakcina – jelentette be az egészségügyi miniszter, aki ismertette, hogy a kormány 3,5 millió adag védőoltás gyártását látja szükségesnek. Az egészségügyi bizottság szerdai ülésén Rácz Jenő a pandémiás tervről tájékoztatott. Egyes jelentések szerint a Moszkvától alig kétszáz kilométerre délre fekvő Tula környékén is megjelent a madárinfluenza. Tegnap közölték, a H5N1 vírust mutatták ki a romániai Maliuc településen vett mintákból. • A madárvész biznisz Romániában• Istállóba kerülnek a szárnyasok Németországban

MNO-összefoglaló
2005. 10. 19. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozitív eredményt hozott a madárinfluenza elleni vakcina humánkísérlete, mivel a beoltott emberek vére ellenanyagot termelt – jelentette be Rácz Jenő egészségügyi miniszter a kormányülést követően.

A tárcavezető ismertette, hogy Magyarország lakosságszámának megfelelően a kormány 3,5 millió adag vakcina gyártását tartja szükségesnek, és ez a mennyiség rövid időn belül az igényeknek megfelelően növelhető. Rácz közölte, hogy a vakcina gyártásának költségeit a kabinet részben a költségvetés általános tartalékából, részben az egészségügyi tárca költségvetéséből, részben pedig a vakcina külföldi értékesítéséből befolyó bevételből biztosítja – adta hírül az Info Rádió.

Tegnap ülésezett az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága, melyen ötödik napirendi pontként Rácz Jenő egészségügyi miniszter tartott tájékoztatót a madárinfluenza elleni kormányzati intézkedésekről, és zárt ülésen ismertetette a pandémiás tervet. (Mint azt már megírtuk, az új vírusvariáns által okozott influenza világjárvány esetére kidolgozott intézkedési terv a szaktárca honlapján olvasható.) Az ülésen a képviselők egyetértettek abban, hogy Magyarország felkészült egy esetleges járványra, ezért nincs ok a pánikra.

Berencsi György, az Országos Epidemiológiai Központ Virológiai Főosztályának vezetője szerint a a jelenleg rendelkezésre álló vakcina nem védi meg a lakosságot a madárinfluenza-vírus ellen. Berencsi szerint „ez csupán egy próba”, ugyanis csak abból a vírusból szabad védőoltást csinálni a lakosság védelmére, amelyik az emberen megtanul szaporodni – tájékoztatott a távirati iroda. Batiz András kormányszóvivő a Klubrádióban fentiekre úgy reagált: a mostani kísérletek biztosítják, hogy később könnyebb legyen oltóanyagot előállítani. Arra is felhívta a figyelmet, hogy ez a vakcina már védetté teszi azokat, akik madarakkal közeli kapcsolatban élnek. – Ez a most kikísérletezett vakcina nagy valószínűséggel nem alkalmas arra, hogy az emberről emberre terjedő, esetleg majd kialakuló vírus ellen védettséget adjon, ugyanakkor alkalmas lehet arra, hogy azoknak az embereknek, akiknek nagy a fogénykonysága a madárról emberre terjedő vírus ellen, védettséget adjon – reagált Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet főigazgatója a Klubrádiónak. Hozzátette: az „átlagállampolgárokat” ez az oltás várhatóan most nem érinti. Bujdosó László szerint szó nincs arról, hogy eleve hatástalannak ítéljék a humánkipróbálás alatt lévő vakcinát. Ha igazolódik az, hogy az oltás kiváltja a megfelelő immunválaszt, akkor az ellen a vírus ellen lehet hatásos, amely a H5N1 antigént tartalmazzák – tette hozzá a tisztifőorvos, aki szerint Berencsi György nyilatkozata a madárinfluenza elleni oltóanyagról „félreérthetően került interpretálásra”.

A magyar baromfitenyésztők madárinfluenza-megelőzési intézkedéscsomagot vezettek be. A hazai baromfifeldolgozás ötödét adó Zalabaromfi Rt. vezérigazgatója a Magyar Rádiónak elmondta: megszigorították az amúgy is szigorú higiéniai és egészségvédelmi előírásokat. Tóth István hozzátette: összes üzemegységükben, illetve a termelőiknél oktatási programot indítottak, amivel felhívják a figyelmet azokra a lehetséges megoldásokra, amik a járvány kitörésének a kockázatát csökkenthetik. – A legfontosabb, hogy azokat az embereket, akik érintkeznek a madarakkal, meg tudjuk védeni. Közvetlen kapcsolatban állunk az állategészségügyi hatósággal, egyébként az FVM-től és az Európai Uniótól ajánlásokat kapunk a megelőzésre és a probléma kezelésére – hangsúlyozta a vezető, aki nem tapasztalt eddig jelentős visszaesést a forgalmukban, bár mint mondta, „egyértelműen látszik, hogy ez a folyamat megindult”. – Az embereket tájékoztatni kell arról, hogy a baromfihús fogyasztása, ha főzik vagy sütik, semmilyen veszélyt nem hordoz – tette hozzá. Arra a kérdésre, hogy kapnak-e támogatást a megelőzéssel kapcsolatos költségekre, nemmel válaszolt.




Keddi rendkívüli tanácskozásukon globális fenyegetésnek minősítették a madárinfluenza fertőzésének veszélyét az unió külügyminiszterei, akik szerint egyeztetett nemzetközi erőfeszítésekre van szükség a vírus elleni küzdelem érdekében. Ugyanakkor kijelentették: el kell kerülni egy esetleges járvánnyal kapcsolatos pánikkeltést. Eközben Romániában újabb madártetemeken mutatták ki a fertőzést: Rosetti és Maliuc településeknél hattyúknál, Ceamurlia de Jos közelében vadkacsákon mutattak pozitív eredményeket az elvégzett tesztek. Bukarestben szerdán bejelentették: a brit laboratóriumi vizsgálatok az emberre is veszélyes H5N1 típusú vírust mutatták ki a Maliucban vett mintákon. Oroszországban két nyugat-szibériai településen szedi szárnyas áldozatait a madárinfluenza, további 22 települést fertőzésgyanúsnak tartanak. Egyes jelentések szerint az Moszkvától alig kétszáz kilométerre délre fekvő Tula környékén is megjelent a madárinfluenza. Délnyugat-Macedóniában elpusztult madarakat vizsgálnak, miután egyre több lakossági bejelentés érkezett elhullott szárnyasokról. A legfrissebb jelentések szerint egy déli faluban megkezdték közel tízezer baromfi leölését – a szárnyasok közt ugyanis felütötte a fejét egy másik betegség, ezért elővigyázatosságból az állatok elpusztítása mellett döntöttek. A hatóságok egyébként mintát küldtek a nagy-britanniai laboratóriumba. Ukrajna betiltotta a görög szárnyastermékek behozatalát, és megkezdték a költöző vadmadarak kilövését az ország déli részén. Az ukrán agrárminiszter bejelentette: az ukrán, a román és a moldovai hatóságok közös bizottságot hoznak létre, hogy nyomon követhessék a madárinfluenza terjedését. Görögországban Híosz szigetén ütötte fel a fejét a madárinfluenza: az athéni egyetem munkatársai a H5 vírus antitestét azonosították az innen származó szárnyastetemekben. A WHO valószínűsíti, hogy itt még nem a vírus H5N1 variánsáról van szó. Az EU külügyminisztereinek nyilatkozata szerint az, hogy a madárinfluenza már az unión belül is jelen van, nem növeli egy emberi járvány kitörésének valószínűségét.

Bejelentették: 20 százalékos profitnövekedéssel zárta a harmadik negyedévet a „vírusirtó” gyógyszert is gyártó svájci Roche. Ismert: a gyógyszer több európai országban „slágerré” vált, pár nap alatt elfogyott a patikák polcairól. A WHO szerint a Tamiflu nevű készítmény csökkentheti egy már meglévő betegség tüneteit, de nem alkalmas a madárinfluenza terjedésének meggátolására. Egyes szakértői vélemények szerint semmi sem utal arra, hogy a szer hatékony lehet a madárinfluenza mutációja ellen, illetve emberről emberre való átterjedése esetén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.