Kitolná a nyugdíjkorhatárt az OECD

Az OECD országaiban jelenleg az 50–64 év közötti korcsoportnak kevesebb mint 60 százaléka dolgozik. Ezért a szervezet felhívja a kormányokat, emeljék fel a nyugdíjkorhatárt, s megjegyzi: ez sem elég, ha bőkezű szociális segélyek és munkanélküli-támogatások csábítják inaktivitásra az embereket.

MNO
2005. 10. 12. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmadával csökken harminc éven belül a világgazdaság növekedésének üteme és tarthatatlanná válik a költségvetések helyzete, ha nem emelik a nyugdíjkorhatárokat vagy az adókat – írja a Napi Gazdaság.

A világgazdaság növekedése évi 1,7 százalékra lassul a következő három évtizedben, ha az emberek nem dolgoznak tovább, hogy ellensúlyozzák a születések csökkenését – állapítja meg a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) most megjelent tanulmánya. Számításai szerint 2050-re már közel kétszerese lesz a jelenleginek az idős inaktívak aránya a világon, azaz tíz aktívra hét jut, de Európában ennél is rosszabb lesz a helyzet – minden aktívra jut majd egy nyugdíjas.

A lap mai számában közölt írás szerint az OECD országaiban jelenleg az 50–64 év közötti korcsoportnak kevesebb mint 60 százaléka dolgozik. Ezért a szervezet felhívja a kormányokat, emeljék fel a nyugdíjkorhatárt, de ezzel egyformán fontosnak tartja a kérdéskörrel kapcsolatos egész mentalitás megváltoztatását. Így például megjegyzi, hogy a korhatár felemelése önmagában nem segít, ha bőkezű szociális segélyek és munkanélküli-támogatások csábítják inaktivitásra az embereket, vagyis ezeken szigorítani kellene.

Ugyancsak fontos volna változtatni azon is, hogy az emelkedő korral emelkedő fizetések járnak, mivel ez visszatartja a munkaadókat az idősebbek foglalkoztatásától.
Különösen fontos Európában a korengedményes nyugdíjak megszüntetése. Korábban a kormányok még ösztönözték is ezt az intézményt, hogy felszabaduljanak munkahelyek a munkanélküli fiatalok számára.

Márpedig – mint arra Mark Keese, az OECD elemzője rámutat – meglepő módon a két dolog között nincs közvetlen kapcsolat: Svédországban és Dániában, ahol a legmagasabb az időskorúak aránya az aktívak között, a legalacsonyabb a munkanélküliség a fiatalok körében.

Az EU-n belül Portugáliában, Írországban, Dániában és Svédországban dolgoznak a legtovább az emberek, viszont Magyarországon, Ausztriában, Belgiumban és Luxemburgban mennek a legkorábban nyugdíjba, illetve élnek a leggyakrabban a korengedményes nyugdíj lehetőségével. A problémát a bevándorlás sem oldja meg a várható élettartam gyors növekedése miatt, így elkerülhetetlen az átfogó nyugdíj- és bérreform.

Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.