Ma, vagyis október 4-én kezdődik a muzulmánok böjti hónapja, a ramadán. Az iszlámnak öt oszlopa van, ezek a kötelességek, amelyeket a hívőknek üdvözülésük érdekében mindenképpen be kell tartaniuk. Ilyen a hitvallás, az ima, a böjt, a zarándoklat és az alamizsna a szegények számára. A testet és lelket erősítő harmincnapos böjt a ramadán hónapra esik, mert a hagyomány szerint 610-ben ennek a hónapnak a 27. napján adta Allah a Koránt az égből Mohamed prófétának, aki a Híra hegyére vonult vissza elmélkedni és böjtölni. A buzgóbb mohamedánok ezen örvendetes esemény emlékére minden este 30 részben (adssa) ismét végigolvassák a szent írást. Az iszlám hit szerint ramadán idején a pokol kapui zárva, a démonok leláncolva vannak, így e hónap a sanyarú nélkülözések ellenére a béke és a szellemi megtisztulás hónapja.
A harmincnapos önmegtartóztatás gyakorlata hasonlóságot mutat a keresztények negyvennapos böjtjével, bár a ramadán kialakulására vélhetőleg manicheus és zsidó szokások is hatást gyakoroltak. A próféta eredetileg a zsidók nagy ünnepét tette törvénnyé, és csak a remélt áttérések elmaradása után választotta a ramadán hónapot. Az igazhitűeknek ilyenkor napkeltétől napnyugtáig tartózkodniuk kell az evéstől, ivástól, dohányzástól, fürdéstől, a zenehallgatástól, a házasélettől és a test egyéb örömeitől, a különlegesen kegyes és elszánt hívők még a nyálukat sem nyelik le. Akadnak olyan iszlám országok, ahol a tilalom akár hajnali három órától este kilencig is érvényes lehet. Különösen megterhelő a ramadán időszaka, ha az a nyári hónapokra esik, amikor a meleg éghajlaton amúgy is elviselhetetlen a hőség és hosszabbak a nappalok. Felmentést csak a 14 éven aluli gyermekek, az utazók, a terhes és szoptatós anyák, továbbá a gyenge egészségűek kapnak, nekik azonban adakozniuk kell a szegények javára.
A böjt elsődleges célja, hogy a muszlimok az elmélkedésnek, az imának szenteljék magukat, alávessék magukat Allah akaratának, s növekedjék türelmük, akaraterejük, amellyel legyőzik a testi vágyakat. A mindenkire – rangra, anyagi helyzetre való tekintet nélkül – érvényes szabály egyben a vallási közösség tagjainak egyenlőségét is hivatott kiemelni.
A böjt kezdetét hagyományosan úgy határozzák meg, hogy az előző sabán hónap végén nagyhitű, megbízható embereket küldenek ki, akik hiteles tanúk előtt igazolják, hogy a Holdat látni lehet. Ugyanezt az eljárást követik a hónap végén is. Mára a dolog annyit változott, hogy a rádióban és a televízióban is felhívják a hívőket: ha valaki látja a Holdat, azonnal jelezze azt a vallási vezetőknek. Egy-egy felhős éjszaka vagy éles szemű muzulmán tehát napokkal is meghosszabbíthatja vagy megrövidítheti a böjtöt.
A nap leszálltakor – ezt hagyományosan egy ágyúlövés jelzi a citadellából – aztán megélénkül az élet: kezdetét veszi az iftár, a lakoma. A szent helyeket kivilágítják, a boltok kinyitnak, az élet az éjszakai órákban zajlik.
A böjt utolsó tíz napjában számos muzulmán vezető és hívő zarándokol el Mekkába. A böjt befejeződésekor háromnapos, nagy ünnepet tartanak, a Kis Bajrámot, amely azt jelzi, hogy az élet visszatér a rendes kerékvágásba.
Többet tévéznek a muszlimok a ramadan alatt
A héten kezdődő ramadan a többségében muzulmán vallású országokban a hirdetőknek is nagy ünnep. Ilyenkor ugyanis – a ramadan miatti különleges napirend miatt – sokkal többen néznek tévét esténként, mint máskor. Az ünnep alatt vásárolt reklámidő ára Egyiptomban például nagyjából kétszerese a normálisnak.
Egyes cégek reklámbüdzséjük több mint felét a ramadan alatt és az azt megelőző két hétben költik el. A fogyasztói költések is növekednek ebben az időszakban, bár közel sem olyan markánsan, mint a reklámköltések, amelyek a hirdetések mennyiségi növekedése mellett a magasabb árakat is ugyanolyan súllyal tartalmazzák. Sokan tervezik esküvőjüket pont a ramadan utánra, ami azt jelenti, hogy a család és a barátok az ünnep egy hónapja alatt szerzik be a nászajándékot. Emiatt a különféle háztartási gépek és elektronikai cikkek reklámozása is nagymértékben nő.
Forrás: hirado.hu, Menedzsment Fórum
Nagyon jó hírt kaptak a nyugdíjasok
