Lógnak a szeren

Csaknem hatezer diák szed valamilyen stimuláló, nyugtató vagy hangulatjavító szert Magyarországon, a toxikológusok becslése szerint. Az egyik szakember úgy látja: nem jelent gondot altatókat, nyugtatókat szerezni, ráadásul ezeket a külföldi gyakorlattal ellentétben akár több dobozzal is felírják.

MNO
2005. 10. 09. 3:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Toxikológusok becslései szerint Magyarországon csaknem 6000 diák szed valamilyen stimuláló, nyugtató vagy hangulatjavító szert – írta pénteki cikkében az origo. A Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia vezetője a hírportálnak elmondta: nemcsak a drogok, de az extrém mértékű kávéivás is veszélyezteti a diákokat. – Nem ritka, hogy vizsgaidőszakban naponta 10-12 kávét megisznak, ami csak fokozza az amúgy is bennük lévő szorongást – fogalmazott Rácz József, aki úgy tapasztalta, hogy a fiatalok a vizsgaidőszak végén – néhány hét szerhasználat után – sokszor nem tudnak visszaállni a korábbi életritmusukba. Ilyenkor nyugtatókat, altatókat kezdenek szedni. – Ez azért különösen veszélyes, mert például az altatókra nagyon könnyű rászokni, könnyebb, mint néhány illegális szerre – hangsúlyozta az origo-nak Rácz József. Mint mondta, az elvonási tünetek hamar jelentkeznek, a legjellemzőbb a szorongás.

A tapasztalatok szerint nem jelent gondot altatókat és nyugtatókat szerezni. A szakember elmondta: Magyarországon ezt nagyon liberálisan kezelik, könnyen felírják, és el lehet menni több orvoshoz is. A központ vezetője szerint az is problémás, hogy míg külföldön az ilyen szereket sokszor darabra írják fel, itthon rögtön egy-két dobozzal.

Az origo által megkérdezett egyetemisták megerősítették az orvosok állításait. Sokan használnak valamilyen szert vizsgaidőszakban, és ismernek olyanokat, akik szintén ezt csinálják. – Van, akinek nem válik be a kávé vagy a tea. Egy idő után ők fordulnak az illegális szerekhez – mesélte egyikük. Másikuk egy gyógynövényekből és gombákból készült kínai táplálékkiegészítőre esküszik, ami tudomása szerint nem ártalmas az egészségre. – Elég drága, egy vizsgaidőszakra körülbelül hétezer forintba kerül, de megéri, mert visszajön az ára később az ösztöndíjban – állította. Szerinte a szer szellemi frissességet ad, nem kell mindent elolvasni háromszor, elég két alkalommal, és mégis mindenre emlékszik a vizsgán. Rácz József úgy vélte: az olyen készítményeknél, amennyiben valóban csak gyógynövényeket tartalmaznak, inkább a placebohatás működik. (origo)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.