PDSZ: csak papíron emelték a pedagógusok bérét

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete elvárja, hogy a kormányzat tegyen meg mindent az oktatásban dolgozók társadalmi és anyagi megbecsültségének javításáért – jelentette ki Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke a Pedagógusok Világnapján.

MNO
2005. 10. 04. 17:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kerpen közölte: augusztusban felmérték, hogy az iskolafenntartók bevételei milyen arányban fedezik kiadásaikat, és kiderült, az alapnormatíva az összköltségeknek csak körülbelül 40 százaléka, az alapnormatíva és a kiegészítő normatíva együtt pedig átlagosan az összkiadások 60 százalékára elég. A PDSZ elnöke ismertette: a válaszoló intézményfenntartók 30 százaléka jelezte, hogy augusztus végéig elbocsátottak, vagy el fognak bocsátani valakit.

Kerpen kiemelte: a PDSZ-hez olyan jelzések jutottak el, hogy a fenntartók nem kapták meg a szeptemberi 4,5 százalékos béremelés egy részének sem a fedezetét, ebből következően sok olyan pedagógus van, akinek bár adminisztratív úton megkapta a 4,5 százalékos béremelést, egy fillérrel sem nőtt a bére, mert közben az önkormányzat kénytelen volt visszavenni akár a pótlék mértékéből, akár a korábbi minőségi kereset-kiegészítést kellett másképpen elosztania.

A jövő évi költségvetéssel kapcsolatban a PDSZ azt szeretné elérni, hogy újra kerüljön a törvénybe az úgynevezett 90 százalékos szabály. Ez azt jelentené, hogy a két évvel korábbi közoktatási kiadások meghatározó részének 90 százalékát a kormány állja normatívákból.

Nem állja meg a helyét az az állítás, miszerint nem növekedett 2005-ben az oktatásban dolgozó közalkalmazottak bére – állítja ugyanakkor a minisztérium. A közalkalmazotti bértábla év eleji 7,5 és szeptemberi 4,5 százalékos kötelező emelése értelmében a közoktatásban dolgozók átlagkeresete várhatóan 9 százalékkal emelkedik, a 2004-es 155 ezer forintról 169 ezerre, a csak szellemi munkát végző pedagógusok átlagbére pedig 167 ezerről 182 ezerre. „A Belügyminisztérium a mai napon utalt át az önkormányzatoknak 3 milliárd forint kiegészítő állami támogatást a közalkalmazotti béremelés kifizetéséhez. 2004-ben az egész oktatásra fordított összeg közel 60 százalékát fordította az állam a közoktatásban dolgozók bérének kifizetésére, amely hozzávetőleg 401 milliárd forintot tett ki„ – tudatta az OM a távirati irodával.

(Forrás: Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.