Szabálytalan volt a hamisított paprika vizsgálata?

A kecskeméti ügyészség vádat emelt a Kalocsai Fűszerpaprika Rt. és a sükösdi Házi Piros Paprika Kft. négy vezetője ellen ártalmas közfogyasztású cikkel való visszaélés, illetve fogyasztó megtévesztése miatt. A cégek korábban polgári pert nyertek, mert sem a hatóságok, sem az általuk bevont laboratóriumok nem voltak akkreditálva mikotoxinok vizsgálatára, és a mintavételt is szabálytalan módon végezték.

MNO
2005. 10. 05. 12:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vádat emelt a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség a fűszerpaprikaügyben négy gyanúsítottal szemben; két cég vezetői ellen fogyasztó megtévesztése és ártalmas közfogyasztási cikkel visszaélés a vád – jelentette be Nánási László megyei főügyész szerdai budapesti sajtótájékoztatóján. Az ügyészség javasolja, hogy a bíróság döntsön a cégek büntetőjogi felelősségéről is. Az ügyészség mindkét cég esetében pénzbüntetés kiszabását javasolja.

A fűszerpaprikaügy szálai a múlt év nyaráig nyúlnak vissza, amikor a Bács-Kiskun Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Állomás, valamint a tisztiorvosi hivatal feljelentést tett, mert az általuk bevizsgált őrölt fűszerpaprika toxintartalma a megengedett határértéknél jóval magasabb volt. A nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda végezte.

A gazdaságvédelmi főosztály ártalmas közfogyasztású cikkel visszaélés bűntettének megalapozott gyanúja, valamint fogyasztók megtévesztésének vétsége miatt indított ismeretlen tettes ellen eljárást. Az ellenőrzések során a Kalocsai Fűszerpaprika Rt., a Szegedi Fűszerpaprika Rt. és a sükösdi Házi Piros Paprika Kft. termékeiben találtak jelentős mértékben aflatoxint, amelynek rákkeltő hatása van. Ez a mérgező anyag a hazai fűszerpaprikában soha nem volt analizálható, mert keletkezéséhez 40 fok körüli hőmérséklet és 80-85 százalékos relatív páratartalom szükséges. A bevizsgált paprika ezenfelül a megengedett határérték többszörösét tartalmazta ochratoxinból, amely a nem megfelelő tárolás, illetve szárítás esetén hazai körülmények között is előfordulhat. Ez utóbbi toxinnak nagy mennyiségben vesekárosító hatása van.

A nyomozás során kiderült, hogy az említett cégek a 2003-as termés rossz minősége miatt a hazai előírásoknak megfelelő színérték eléréshez kiegészítésként több alkalommal 20-40 ezer kilogrammos nagyságrendben fűszerpaprikát importáltak, amelynek nagy részét belekeverték a hungarikumnak minősülő hazai készítményekbe, és ezt a csomagoláson nem tüntették fel. A szállítmányok nagy része Spanyolországból és Hollandiából érkezett, a paprika pedig Brazíliában és Dél-Afrikában termett.

A kecskeméti ügyészség a napokban vádat emelt a Kalocsai Fűszerpaprika Rt. elnök-vezérigazgatója, kereskedelmi igazgatója és termelési igazgatója, valamint a sükösdi Házi Piros Paprika Kft. ügyvezető igazgatója ellen, ártalmas közfogyasztású cikkel való visszaélés, illetve fogyasztó megtévesztésének folytatólagosan elkövetett vétsége miatt. A vádemelés azon alapul, hogy az érintett cégekben a négy említett személynek a fűszerpaprika forgalomba hozatala előtt tudomása volt a magas toxintartalomról szóló laboreredményekről.

A Népszabadságnak nyilatkozva Szántó Gábor szegedi városi vezető ügyész elmondta: a Szegedi Paprika Rt. ügyében vádemelési javaslattal kapták meg a nyomozati anyagot. Tíz nap múlva várható döntés a vádemelésről.

A Kalocsai Fűszerpaprika Rt. és a sükösdi Házi Piros Paprika Kft. korábban jogerősen pert nyert a Bács-Kiskun megyei, illetve a Tolna megyei élelmiszer-vizsgáló állomással szemben, mert sem a hatóságok, sem az általuk bevont laboratóriumok nem voltak akkreditálva mikotoxinok vizsgálatára, és a mintavételt is szabálytalan módon végezték. A Bács-Kiskun Megyei Bíróság ezért jogerősen hatályon kívül helyezte a kalocsai feldolgozóra kirótt mintegy 50 milliós és a sükösdi cégre kirótt 16 millió forintnyi minőségvédelmi bírságot.

Felmerül a kérdés: ha a polgári eljárásban a bíróság kimondta, hogy szabálytalan mintavétel alapján végezték el a méréseket, akkor azok eredményei felhasználhatók-e a büntetőeljárásban a bűnösség megállapítására – írja a lap. Minderre most a főügyész azt mondta, hogy a vád alapját képező vizsgálatot igazságügyi szakértők végezték.

Egyértelműen nemmel felel a Kalocsai Fűszerpaprika Rt. és a sükösdi Házi Piros Paprika Kft. jogi képviselője. Igaz Ferenc a lapnak kifejtette: határozott véleménye, hogy büntetőjogi felelősség megállapításának nem képezheti alapját az akkreditációval nem rendelkező laboratóriumok által végzett vizsgálat eredménye.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.