A foglalkoztatási és munkaügyi bizottság általános vitára alkalmasnak találta a Munka törvénykönyve módosítására benyújtott törvényjavaslatot: a kormánypárti képviselők támogatták az előterjesztést, az ellenzékiek tartózkodtak. Németh Szilárd (Fidesz) komédiának nevezte, Borsik János, a munkavállalói oldal soros elnöke pedig kifogásolta, hogy a kormány úgy nyújtotta be a tervezetet, mintha az bírná az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) egyetértését.
Bár a szakszervezetek támogatták az OÉT-ban eredetileg meghatározott módosításokat, a kormány később a minimálbér meghatározására vonatkozó részekkel is kiegészítette a tervezetet. (A munkaadói szervezetek az eredeti módosításokat sem támogatták.) A bizottság által jóváhagyott előterjesztés szerint a létminimumhoz kötnék a minimálbért, ám a 2006-os legkisebb bért a 2004-es létminimumhoz rendelnék.
Borsik János felhívta a figyelmet: ez azt jelenti, hogy a munkaadókkal tárgyalva a szakszervezetek nem tudnak ennél magasabb értéket elérni. Kifogásolta azt is, hogy a törvényjavaslat szerint ha november 30-ig nincs megállapodás az OÉT-ben, akkor automatikusan ez a forma lép hatályba.
Herczog László szerint az előterjesztés csupán annyit jelent, hogy általánosságban nem lehet majd a létminimumnál alacsonyabb minimálbérről megegyezni. A munkaügyi tárca helyettes államtitkára elismerte, hogy az OÉT egyetértésére vonatkozó mondatot valóban elfelejtették kivenni az előterjesztésből, de ez nem tudatos megtévesztés volt. Rosszhiszemű az a szakszervezeti vélemény, amely szándékosságot feltételez – jegyezte meg Herczog.
Jön a húszezer forintos érme, mutatjuk, ki lesz rajta
