Pressetext (pressetext.at)
Másfél évvel hazánk EU-csatlakozása után Magyarország jó úton halad, a gazdaság és az állampolgárok profitálnak a tagság pozitív hatásaiból – hanzott el Dióssy Gábor, a gazdasági tárca államtitkárának bécsi előadásán. Az államtitkár a hangulatot összességében jónak minősítette és hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés az uniós átlag kétszerese, a tőkebefektetések pedig 4 milliárd euróval idén új rekordot értek el.
Dióssy az infláció és a külkereskedelmi mérleg hiányának csökkentéséről beszélt, igaz, hozzátette: a költségvetési hiány a harmadik negyedévben 4,3 százalékkal még mindig negatív tényező, de ez az érték 2004-ben már a 7,1 százalékot is elérte – mondta. Az egyetlen keserű cseppet az amúgy igen kedvező mérlegben a munkanélküliségi ráta 2002 óta tartó folyamatos emelkedése jelenti, mely az akkori 5,9 százalékról az idei év első felére 7 százalékra emelkedett a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint.
Dióssy a következő évek legnagyobb kihívásának a maastrichti kritériumok teljesítését tartja, hogy a tervek szerint 2010-ben bevezethető legyen az euró. Ezzel együtt járna a költségvetés és a nagy ellátórendszerek reformja, az adóteher csökkentése (főként a jövedelemadó és az áfa esetében), a versenyképesség növelése és a képzés, valamint a munkavállalók mobilitásának javítása. Nem maradt említés nélkül az EU támogatások hatékonyabb felhasználásának kérdése sem, amit a második Nemzeti Fejlesztési Terv kidolgozásával kell biztosítani.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
Az iraki háborús veszteségekről készített friss amerikai hadügyminisztériumi elemzések szerint 2004. január 1-je és 2005. szeptember 16-a között 25 902 iraki civil, illetve helyi rendőr esett el vagy sebesült meg. A kimutatásból is kiderül, hogy míg 2004 elején naponta 26 irakit öltek vagy sebesítettek meg, ez év augusztusában már 63-at. Mivel a Pentagon adatai nem tekinthetőek teljesnek, ezért a valódi számok sokkal magasabbak is lehetnek. Egy brit szervezet például – mely elsősorban a média beszámolóira alapozza becsléseit – 26 732 és 30 098 közé teszi a meggyilkolt iraki civilek számát.
Anthony Cordesman, a Center for Strategic and International Studies munkatársa, washingtoni katonai szakértő az elmúlt hetekben rámutatott arra, hogy e tragikus mérleg mögött a súlyos katonai nehézségek húzódnak meg. Cordesman szerint az amerikaiak egyik állandó problémája, hogy a városi környezetben a szükséges felderítés és a célok beazonosítása nélkül hajtottak végre jelentős tisztogató hadműveleteket. Ennek következtében gyakran nem voltak abban a helyzetben, hogy megkülönböztessék a barátokat az ellenségtől. – Az ellenség és a civilek összekeverednek. Miközben menekülnek és szétoszlanak, a legtöbb felkelőnek sikerül köddé válnia – nyilatkozta, hozzátéve: a tapasztalatlan amerikai katonák viselkedésükkel pedig csak még inkább maguk ellen hangolták az amúgy is velük szemben elutasító irakiakat.
Az iraki rendőrség és hadsereg, mely jelenleg 183 000 főt fog össze, úgy látszik, alig jelent segítséget a szövetségeseknek. Az amerikai beszámolókból világosan kivehető, hogy csak igen kevés iraki egység képes arra, hogy valódi támogatást nyújtson. Egy jelentés szerint 110 iraki zászlóaljból csupán egy képes az amerikaiaktól függetlenül harcolni.
Cordesman szerint Irakban egyelőre csak „taktikai operációkat” hajtottak végre, „jelentős győzelmet” azonban a koalíciós alakulatoknak rendszerint nem sikerül elérniük.
Csibi Krisztina a kormánypártok jelöltje a Tolna vármegyei időközi parlamenti választáson