Az Ecostat mindkét konjunktúra-indexe csökkent

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe öt, a TOP-100 konjunktúra-indexe három százalékponttal gyengült októberben. Az intézet szerint a borúlátás mögött a gazdaságpolitikai és az államháztartás helyzetéről szóló viták állnak. Ugyanakkor a GKI arról számolt be, hogy a magyar gazdaságban folytatódik az élénkülés.

MNO
2005. 11. 02. 14:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe az idén októberében 43,8 százalék volt, öt százalékkal alacsonyabb mint az előző hónapban – tudatta az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet. A kutatók szerint a mutató hektikus változásában közrejátszott a gazdasági események mellett a szektor gazdálkodó egységeinek érzékenysége és a média véleményformáló szerepe is . Az Ecostat felhívja a figyelmet, hogy a kkv konjunktúra-index májusban érte el mélypontját, majd a következő három hónapban a vállalatcsoport optimizmusa nagymértékben javult, ám augusztus után az index 7 százalékponttal csökkent.

Az Ecostat feltételezése szerint a májusi bizalomvesztéshez hasonlóan a cégek borúlátása hátterében az utolsó hetek gazdaságpolitikai vitái, az államháztartás helyzetéről és az euróövezeti csatlakozás időpontjáról szóló, gyakran eltérő megközelítésű tudósítások állnak.

Az Ecostat TOP-100 konjunktúra-indexe októberben három százalékponttal 51 százalékra gyengült – olvasható az intézet jelentésében.

Az Ecostat elemzése szerint a hazai reálgazdaság tendenciái továbbra is kedvezőek, de a növekedés feltételeit beárnyékolja az államháztartás és a folyó fizetési mérleg tartós és jelentős hiánya. Az államháztartás vártnál magasabb idei hiánya, a jövő évi költségvetési folyamatokat övező bizonytalanság és az euró bevezetés időpontjának lebegtetése a gazdaság szereplői körében bizalomvesztéshez vezetett – közli az Ecostat.




Folytatódik az élénkülés a magyar gazdaságban a GKI előrejelzése szerint. Az összeállítás szerint a reálkeresetek gyorsan nőnek és javul a külső egyensúly. Az államháztartási hiány érdemi csökkentése az euró 2010. évi bevezetésével összefüggésben, a jövő évi választások után kerül napirendre.

A vizsgálat szerint a külkereskedelmi áruforgalmi deficit a tavalyi, csaknem 4 milliárd euróról 3 milliárdra csökken az idén. A munkanélküliség egy év alatt 1,2 százalékponttal, 7,3 százalékra emelkedett, ami a kutatók szerint részben tartós marad. A reálbér az idén 6 százalékkal bővül, az infláció az év végéig 3,7 százalék körül marad – áll az előrejelzésben.

A világ egyik legbefolyásosabb elemző intézete, a londoni Economist Intelligence Unit keddi jelentésében ugyanakkor azt írta: a közép-európai térségben a magyar gazdaságot fenyegeti a legtöbb kockázat.

(Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.