Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra-indexe az idén októberében 43,8 százalék volt, öt százalékkal alacsonyabb mint az előző hónapban – tudatta az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet. A kutatók szerint a mutató hektikus változásában közrejátszott a gazdasági események mellett a szektor gazdálkodó egységeinek érzékenysége és a média véleményformáló szerepe is . Az Ecostat felhívja a figyelmet, hogy a kkv konjunktúra-index májusban érte el mélypontját, majd a következő három hónapban a vállalatcsoport optimizmusa nagymértékben javult, ám augusztus után az index 7 százalékponttal csökkent.
Az Ecostat feltételezése szerint a májusi bizalomvesztéshez hasonlóan a cégek borúlátása hátterében az utolsó hetek gazdaságpolitikai vitái, az államháztartás helyzetéről és az euróövezeti csatlakozás időpontjáról szóló, gyakran eltérő megközelítésű tudósítások állnak.
Az Ecostat TOP-100 konjunktúra-indexe októberben három százalékponttal 51 százalékra gyengült – olvasható az intézet jelentésében.
Az Ecostat elemzése szerint a hazai reálgazdaság tendenciái továbbra is kedvezőek, de a növekedés feltételeit beárnyékolja az államháztartás és a folyó fizetési mérleg tartós és jelentős hiánya. Az államháztartás vártnál magasabb idei hiánya, a jövő évi költségvetési folyamatokat övező bizonytalanság és az euró bevezetés időpontjának lebegtetése a gazdaság szereplői körében bizalomvesztéshez vezetett – közli az Ecostat.
Folytatódik az élénkülés a magyar gazdaságban a GKI előrejelzése szerint. Az összeállítás szerint a reálkeresetek gyorsan nőnek és javul a külső egyensúly. Az államháztartási hiány érdemi csökkentése az euró 2010. évi bevezetésével összefüggésben, a jövő évi választások után kerül napirendre.
A vizsgálat szerint a külkereskedelmi áruforgalmi deficit a tavalyi, csaknem 4 milliárd euróról 3 milliárdra csökken az idén. A munkanélküliség egy év alatt 1,2 százalékponttal, 7,3 százalékra emelkedett, ami a kutatók szerint részben tartós marad. A reálbér az idén 6 százalékkal bővül, az infláció az év végéig 3,7 százalék körül marad – áll az előrejelzésben.
A világ egyik legbefolyásosabb elemző intézete, a londoni Economist Intelligence Unit keddi jelentésében ugyanakkor azt írta: a közép-európai térségben a magyar gazdaságot fenyegeti a legtöbb kockázat.
(Magyar Rádió)