Az Országgyűlés titkos szavazással megválasztotta a testület tagjának a leköszönt elnököt, Holló Andrást és Balogh Elemért. Holló 329 igen, és 29 nem szavazatot kapott, a másik jelöltet 333-an támogatták, 22-en szavaztak ellene. A két új alkotmánybíró letette az esküt.
Az alkotmányügyi bizottság egyhangúlag támogatta Balogh Elemér jogtörténész alkotmánybíró-jelöltségét hétfő délelőtti ülésén. Holló András a bizottság támogatását már korábban megszerezte, az egyeztetés elhúzódása miatt Baloghot csak ma hallgatták meg.
Balogh Elemér 1958-ban született. Nyáron létrehozta Szegeden az Európai Jogtörténeti Tanszéket, amelyet vezet is. Kutatási területe a magyar és a német büntetőjog-történet, a középkori egyházi bíráskodás és a szerzői jog története. Nős, kilenc gyermek édesapja – röviden így mutatkozott be az ellenzék alkotmánybíró-jelöltje az alkotmányügyi bizottságban. A testületben két érdemi kérdés hangzott el. Az egyik a jelölt jogtörténészi munkásságára, a másik a politikához fűződő kapcsolatára vonatkozott. A körülbelül félórás meghallgatás után az alkotmányügyi bizottság tagjai egyhangúlag támogatták, hogy Balogh Elemért délután alkotmánybíróvá válassza az Országgyűlés. Balogh Elemér a bizottsági meghallgatást követően azt mondta, abban bízik, hogy jogtörténészként új nézőpontokkal gazdagíthatja a taláros testület munkáját.
Az Alkotmánybíróság (AB) új elnökét, Bihari Mihályt az esztergomi Érseki Palotában, az Aranybulla előtt iktatták hivatalába szombaton. Az ünnepségen a leköszönő Holló András közölte, hogy az AB folytatja, amit tizenöt éve elkezdett: őrködik a törvényességen, őrködik azon, hogy a kormány betartsa a törvényeket.
Az Alkotmánybíróság 2004 decembere és 2005 szeptembere között a határozatképesség határán, nyolc fővel működött. Idén szeptember 26-án választottak meg két új alkotmánybírót, Bragyova András alkotmányjogászt és Kovács Péter nemzetközi jogászt. Ezzel az Alkotmánybíróság létszáma tízre emelkedett, ám Holló András elnöknek november 12-én lejárt a mandátuma. Mivel az új elnököt szombaton már hivatalába iktatták, a két jelölt pedig elnyerte a képviselők kétharmadának támogatását, ismét teljes létszámmal működhet az Alkotmánybíróság.
(Forrás: Népszabadság, Stop.hu, Magyar Rádió, hírtv.hu)
Veszélyes a helyzet a zaporizzsjai atomerőműben
