Magyarországon még megelőzhetőek a nagy cégek bukásai

Az óriásvállalatok bukását nem a vállalatirányítás gyengesége, hanem a mohó és öntelt cégvezetők okozták – közölte a Boston Consulting Group (BCG) amszterdami irodájának vezető tanácsadója, aki szerint a magyar cégek még tanulhatnak az Enron, a Parmalat, a Shell vagy a Xerox botrányaiból.

MNO
2005. 11. 15. 7:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vezetőknek adott túlzott részvényopciók, jutalmak és a vezető hírneve irreális növekedési célkitűzésekhez és a befektetőknek tett ígéretekhez vezetett – mondta Kees Cools, majd ismertette a társasága által készített kimutatás legfontosabb megállapításait. Kiderült: az utóbbi öt év 25 legnagyobb vállalati botrányait vizsgáló tanácsadó szerint a cégek elkerülhetetlen bukását a pénzügyi piacok a csőd nyilvánosságra hozatala előtti év során már „beárazták„, míg a cégek értékének 40 százaléka „elpárolgott”. A csőd bejelentése napján a 25 cég összesen 73 milliárd dollárt veszített.

A vizsgálat szerint a „csalárd„ vállalatok 2-szer, 3-szor akkora növekedést prognosztizáltak, vezetőik 3-szor annyit szerepeltek a médiában, és jelentősen magasabb fizetést és jutalmat kaptak, mint a kontroll csoport vállalatainál, amelyet többek között az Exxon Mobil, a 3M és a Hewlett-Packard képezett.

Juhász László, a BCG magyarországi irodájának menedzsere az MTI-nek elmondta, hogy Magyarországon szerinte nem fenyeget még a cégek ilyen típusú bukása, mert a részvénypiac súlya kisebb. Felhívta azonban a figyelmet, hogy az intézményi korlátok hiánya és a történelmi-kulturális hagyományok miatt is nehezebb lehet a felső vezetőket kontrollálni, mint például Skandináviában.

Hogy a magyar vezetőknek sem szabad azonban félvállról venni a nemzetközi tapasztalatokat, azt egy másik felmérés támasztja alá. Míg néhány évvel ezelőtt hazai pályán is ritka kiváltságnak számított a multi élén található magyar vezető, mára egyre gyakoribb, hogy magyar menedzsert küldenek ki más szomszédos országokban található leányvállalatok irányítására – olvasható az mfor.hu-n.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.