A Fidesz és az MSZP javaslatai összeegyeztethetők a nemzeti garanciáról szóló törvényjavaslatban – mondta Orbán Viktor a Magyar Rádió Háttér című műsorában. A Fidesz elnöke az új törvényjavaslattal kapcsolatban kifejtette: az alkotmány felsorolja, milyen témakörökben kell és lehet kétharmados szabályozást megvalósítani. A Fidesz 5 javaslata arról szól, hogy vannak jó dolgok, amiket nem szabad megváltoztatni, függetlenül attól, hogy melyik kormányhoz, politikai rendszerhez vagy történelmi korszakhoz kötődik. Ezek önmagukban nem tartoznak a kétharmaddal elfogadandó törvényi kérdések közé, ha oda tartoznának, nem kellene őket egy kétharmados garanciával megerősíteni. A javaslat lényege, hogy ezeket tartsuk olyan ügyeknek, amelyet kétharmaddal garantálunk és ezért az alkotmánynak ezt a passzusát is meg kell változtatni, bővíteni kell – tette hozzá.
Orbán Viktor elmondta, hogy az MSZP által közzétett javaslatot egybevetette az általuk javasolt öt kérdésre nyújtandó garanciával, és úgy látta, hogy megférnek egymás mellett. Az MSZP-nek van néhány javaslata, ami a jövőről szól, az öt garancia pedig arról, ami már megvan – fűzte hozzá. A törvényjavaslat preambulumába bevették az összes olyan távlati célt, amit az MSZP megfogalmazott. Utána következnek a konkrét garanciális kérdések, így lehet összehozni a két javaslatot – magyarázta.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy azért van mélyponton a politikusok megítélése, mert az emberek csak azt látják, hogy a politikusok parádéznak, színpadnak használják a megszólalás lehetőségét. Legyőzni akarják egymást és be akarják bizonyítani, az egyiknek igaza van a másik fölött, az emberek pedig egyre nehezebben élnek, azt szeretnék, hogy végre már valaki úgy beszéljen, hogy egy jó döntés születhessen, ami segíti az életüket – fogalmazott. Véleménye szerint, aki nem tud szembenézni az ország és az emberek helyzetével, a saját tetteivel, annak a gondolatai sohasem fognak letisztulni. Azok, akik azt mondják, hogy sohasem tévednek és kigúnyolják a másikat, aki azt mondja, hogy szembe kell nézni időnként és különbséget tenni jól végzett, s rosszul végzett dolgok között, azok nem tudnak egy ország javára lenni – tette hozzá.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a magyar gazdaság bajban van, mert kettészakadt sikeres nagy nemzetközi cégekre, s a túlélésért küzdő kis- és középvállalkozókra. Ez utóbbiak adják a munkahelyek többségét, ezért ezeknek a vállalkozásoknak a sikertelensége kiszolgáltatottá teszi azokat az embereket, akik ott dolgoznak – hangsúlyozta, hozzátéve: a szakképzés igényeit, a piac igényeit pedig nem tudták hozzáilleszteni az iskolai oktatáshoz.
Az Európai Unión belül nagy különbségek vannak államok és államok között, más úton jár Franciaország, Anglia, Németország – mutatott rá Orbán Viktor, hozzáfűzve: ellenezné egy egységes európai társadalmi modell kialakítását, mert az a jó, ha az ország versenyez. Véleménye szerint nem ideológiákat kell követni Magyarországon, hanem a valóságos életből kell kiindulni. Egy olyan Magyarországot kellene építeni, amelyben lehetséges az emberhez méltó élet. Ami azt jelenti, hogy a munka nem alamizsna, a gyerek nem teher, a hit nem szégyen, a nyugdíj nem segély, a tanulás nem kiváltság, az otthon nem vágyálom, az egészség nem üzlet, és ahol nem dönthetnek rólunk a beleegyezésünk nélkül – fogalmazott a volt miniszterelnök.
A választásokkal kapcsolatban elmondta: a Kereszténydemokrata Néppárttal a legjobb úton vannak egy együttműködési megállapodás felé, a Vállalkozók Pártjával ígéretes tárgyalásokat folytatnak, és a kisgazda világgal is megállapodást szeretnének kötni. Megjegyezte, hogy nem közös listára gondol, hanem a Magosz-szal egy szakmai, programszerű megállapodásra. A Fidesz elnöke úgy véli, nincs különbség a kétpárti és a többpárti demokrácia között. Magyarországon a választás tétje nem ez, hanem az, hogy az emberek végre tudnak-e egy olyan közös célt, közös jövőt megfogalmazni, amely mögé felzárkózhatnak – hangsúlyozta Orbán Viktor.
„Ez a legrosszabb hír, amit kaphattunk” – mondta a PSG edzője a Bayern elleni rangadó előtt
