Pető beszólt Gyurcsánynak

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök választójogi-reform javaslatainak dramaturgiáját Csurka Istvántól tanulta – jelentette ki Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. A politikus szerint a kormányfő legújabb nagyívű javaslatai az SZDSZ számára a legveszélyesebbek. Az SZDSZ-es Pető Iván úgy látja, a javaslat nem éli túl a mai napot. A parlamenti pártok ma tárgyaltak a kisebb Országgyűlésről.

MNO
2005. 11. 08. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pokorni Zoltán (Fidesz) nem tartja elegáns dolognak, hogy a miniszterelnök a választások előtt néhány hónappal áll elő a választójogi törvény módosításának lehetőségével. Az elegancián kívül a fideszes politikus az alkotmányosságot is számon kérte Gyurcsány Ferenc felvetésén, mely a kisebb pártoknak kedvező módosításokat szeretne eszközölni a választójogi törvényben. Az Alkotmánybíróság ugyanis nemrég kimondta: nem alkotmányos a választások előtt megváltoztatni a választásokkal kapcsolatos jogszabályokat.

Pokorni Medgyessy „nagyívű” javaslataihoz hasonlította Gyurcsány mostani felvetését: a volt miniszterelnök az EP-választások előtt azt javasolta, közös listán induljanak a pártok. Abból sem lett semmi, s a Fidesz alelnöke szerint Gyurcsány Ferenc már most tudja, hogy ebből sem lesz semmi.

Az ellenzéki politikus úgy véli, a legkellemetlenebb az SZDSZ számára ez a látszatra barátságos, de a liberális pártnak annál veszélyesebb javaslat. Szerinte Gyurcsány így akarja megszerezni az SZDSZ szavazóit. Pokorni Csurka István a 2002-es országgyűlési választások során elhangzott bejelentéséhez hasonlította a miniszterelnök mostani előterjesztését. Akkor Csurka azt mondta, a MIÉP visszalép a Fidesz javára. Csurka jó dramaturg – mondta Pokorni –, s pontosan tudta, hogy ezzel mérhetetlen károkat okoz a Fidesznek. Gyurcsány most tanult a „nagy drámaírótól”, s hasonló módon jár el az SZDSZ-szel – vélte a politikus.

Pető: Nem éli túl a mai napot Gyurcány javaslata

„Nem érzem ezt olyan jelentős ügynek ebben a pillanatban, hogy túléli a mai napot„ – fogalmazott szintén a Nap-kelte című műsorban Pető Iván. A szabad demokrata politikus szerint maga az elképzelés nem jó.

„Miközben négypárti tárgyalások folynak a választási törvény módosításáról, azzal a szándékkal, hogy a következő, tehát nem a 2006-os, hanem a következő választásokkor esetleg némileg más szabályok alapján válasszunk, nem reális, hogy valaki bekiabál ebbe a tárgyalásba, vagy beküld egy javaslatot” – mondta.

Négypárti a kisebb Országgyűlésről

Az MDF kivételével a parlamenti pártok előzetesen egyetértettek a kisebb Országgyűlésről folytatott mai négypárti egyeztetésen abban, hogy 300 alá kell csökkenteni a képviselők számát, a választás kétfordulós és vegyes rendszerű legyen, az egyéni körzetek száma pedig körülbelül 150-re csökkenjen 2010-től – írja az uno.hu.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke szerint „ami itt körvonalazódik a három párt egyetértésével, az egész egyszerűen csak kozmetikázás, lényegesen nem csökkenti a képviselői helyek számát és lényegesen nem lép azon az úton előre, hogy arányosabb legyen a képviselet” – fogalmazott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.