Varga Mihály, a Fidesz alelnöke beszédében emlékeztetett arra: míg a Fidesz 2002-ben csökkenő munkanélküliséggel, kisebb adóssággal, növekvő gazdasággal „adta át” az országot, addig ma az ígért 400 ezer új munkahely helyett 400 ezer állástalan ember van, adócsökkenés helyett a kormány 33-szor emelt adót, és „vállalkozóink újra megismerkedhetnek a körbetartozás érzésével”. – Az államkassza üres, az államadósság viharos sebességgel nő. Az utóbbi három évben minden magyar állampolgár, a csecsemőktől az aggastyánokig, kapott 430 ezer forint adósságot. Mindenki érzi a bizonytalanságot, azt mondja, baj van, az Európai Unió, a hazai és külföldi elemzők, a nagy cégek vezetői, a vállalkozások. De Gyurcsány Ferenc és kormánya továbbra is dübörgő gazdaságról, kirobbanó sikerről beszél – tette hozzá a fideszes politikus. – Hogy is mondta egykor a magyar tőzsdekirály, Andrew Kosztolányi? „Ha mindenki pánikba esik, csak te nem, akkor nem érted a helyzetet” – idézte Varga Mihály, feltéve a kérdést: ha nagy a jólét, akkor miért hoznak extrém megszorító intézkedéseket például az egészségügyben?
Az alelnök kitért az euró bevezetésének kérdésére is, emlékeztetve arra: 2002-ben László Csaba akkori pénzügyminiszter 2007-es euróbevezetést ígért. – 2003-ban azt mondták nekünk, 2008-ban érkezik az euró. Tavaly, 2004-ben Gyurcsány Ferenc és Draskovics Tibor együtt ígértek 2010-et. Két év alatt veszítettünk négy évet az euró ügyében. A miniszterelnök most olyan, mint egy tanácstalan ember, aki egyik lábáról a másikra áll. Hol arról beszél, hogy nem kell a forintot lecserélni, hol, mint legutóbb, újra 2010-et ígéri – idézte fel Varga Mihály, hozzátéve: ezért juthat eszünkbe a pesszimista és optimista közötti különbség. A pesszimista azt mondja: borzalmas, ettől rosszabb már nem lehet. Mire az optimista széles mosollyal feleli: dehogynem...
A politikus beszédében a változás szükségességét hangsúlyozta, hozzátéve: „nekünk tanulni kell a jelenlegi kormány hibáiból, és kritikusnak kell lennünk a saját kormányzati tapasztalatainkkal”. – A mögöttünk hagyott időkben többször volt már rá példa, hogy a politika pártérdekek szerint akarta meghatározni a gazdasági irányokat. Ez mindig kapkodáshoz, össze-visszasághoz vezet. Ezt a hibát többször nem követjük el – szögezte le, hozzátéve: olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely a gazdaság szereplőinek véleménye alapján formálódik – ezért volt és van szükség a gazdasági konzultációra – hangsúlyozta.
– Minden kormány hozott jó és rossz gazdasági intézkedéseket is, amelyekhez nem kell hozzányúlni. Helyes az áfa mostani csökkenése? Igen, mert csökkenti az árakat, és fékezi a pénzromlás mértékét. Támogatni és megőrizni kell. Helyes a fészekrakó program? Igen. Igaz, hogy 16 ezer ember töredéke csak az előző kormány otthonteremtési programjában részt vett 270 ezer embernek, de minden lehetőség fontos a lakáshoz jutó fiataloknak. Helyes a szakképzés további támogatása? Igen, mert a gazdaság tartós növekedése nem lehetséges rugalmas és hatékony szakképzés nélkül. Ezeket folytatni kell. Mindent meg kell őrizni, ami a magyar gazdaság stabilitását, kiszámíthatóságát és erősítését szolgálja. És természetesen vannak rossz dolgok, amelyeken változtatni kell – jelentette ki Varga Mihály, megjegyezve: csekély világgazdasági súlyunk ellenére a 10. legnagyobb fizetésimérleg-hiánnyal rendelkező ország vagyunk a világon. – Az országnak évek óta nincs valós költségvetése, a költségvetés könyvelési trükkök gyűjteménye. A vállalkozóknak törvénytelen módon nem fizették vissza a törvényesen járó áfát, a közszférában dolgozóktól elsinkófálták 2004-ben a 13. havi fizetést, a mezőgazdasági termelők később jutnak kevesebb támogatáshoz, a pályázati pénzeket nem fizetik ki. Régen elkészült autópályákat akarnak bevételként elszámolni, és 2006-ra is kártyavár-költségvetés épül, amelynek nincsenek biztos alapjai – sorolta. – Ez az út csődhöz vezet. Változtatnunk kell. Az alapvető probléma nem a szándékokkal, hanem az eszközökkel és az őszinteség hiányával van. A Fidesz képes szembenézni a problémákkal, megmondani az embereknek az igazat, és tudunk megoldásokat is adni – jelentette ki a Fidesz alelnöke.
– Bizonyítottuk, van életképes, a gazdaságra, az egyensúlyra és az emberek mindennapi biztonságára törekvő gazdaságpolitikánk. Korábban azt mondtuk, ki tudja, mit hoz a jövő? A kreatív könyvelés, a költségvetési trükkök miatt ma egyre inkább azt mondjuk, ki tudja, mit hoz a múlt. Itt az idő, hogy a kérdést újra megfordítsuk, és a helyére rakjuk. Van tapasztalatunk, tanultunk saját és mások hibáiból is. Az országnak nincs még négy elvesztegetni való éve. Nemcsak a kezünkre, hanem a szívünkre és a fejünkre is szükség van. Rajtunk és a rajtatok a sor, hogy az érdemi változásoknak irányt adjunk. Együtt mindenkivel 2006-ban – zárta beszédét Varga Mihály.
(Forrás: fideszfrakcio.hu)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
