Varga: Az országnak nincs még négy elvesztegetni való éve

Az országnak nincs még négy elvesztegetni való éve – jelentette ki Varga Mihály alelnök a Fidesz második szövetségi gyűlésén. A politikus hangsúlyozta: hazánk a 10. legnagyobb fizetésimérleg-hiánnyal rendelkező ország a világon. – Az országnak évek óta nincs valós költségvetése, a költségvetés könyvelési trükkök gyűjteménye – mondta.

MNO
2005. 11. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Varga Mihály, a Fidesz alelnöke beszédében emlékeztetett arra: míg a Fidesz 2002-ben csökkenő munkanélküliséggel, kisebb adóssággal, növekvő gazdasággal „adta át” az országot, addig ma az ígért 400 ezer új munkahely helyett 400 ezer állástalan ember van, adócsökkenés helyett a kormány 33-szor emelt adót, és „vállalkozóink újra megismerkedhetnek a körbetartozás érzésével”. – Az államkassza üres, az államadósság viharos sebességgel nő. Az utóbbi három évben minden magyar állampolgár, a csecsemőktől az aggastyánokig, kapott 430 ezer forint adósságot. Mindenki érzi a bizonytalanságot, azt mondja, baj van, az Európai Unió, a hazai és külföldi elemzők, a nagy cégek vezetői, a vállalkozások. De Gyurcsány Ferenc és kormánya továbbra is dübörgő gazdaságról, kirobbanó sikerről beszél – tette hozzá a fideszes politikus. – Hogy is mondta egykor a magyar tőzsdekirály, Andrew Kosztolányi? „Ha mindenki pánikba esik, csak te nem, akkor nem érted a helyzetet” – idézte Varga Mihály, feltéve a kérdést: ha nagy a jólét, akkor miért hoznak extrém megszorító intézkedéseket például az egészségügyben?

Az alelnök kitért az euró bevezetésének kérdésére is, emlékeztetve arra: 2002-ben László Csaba akkori pénzügyminiszter 2007-es euróbevezetést ígért. – 2003-ban azt mondták nekünk, 2008-ban érkezik az euró. Tavaly, 2004-ben Gyurcsány Ferenc és Draskovics Tibor együtt ígértek 2010-et. Két év alatt veszítettünk négy évet az euró ügyében. A miniszterelnök most olyan, mint egy tanácstalan ember, aki egyik lábáról a másikra áll. Hol arról beszél, hogy nem kell a forintot lecserélni, hol, mint legutóbb, újra 2010-et ígéri – idézte fel Varga Mihály, hozzátéve: ezért juthat eszünkbe a pesszimista és optimista közötti különbség. A pesszimista azt mondja: borzalmas, ettől rosszabb már nem lehet. Mire az optimista széles mosollyal feleli: dehogynem...

A politikus beszédében a változás szükségességét hangsúlyozta, hozzátéve: „nekünk tanulni kell a jelenlegi kormány hibáiból, és kritikusnak kell lennünk a saját kormányzati tapasztalatainkkal”. – A mögöttünk hagyott időkben többször volt már rá példa, hogy a politika pártérdekek szerint akarta meghatározni a gazdasági irányokat. Ez mindig kapkodáshoz, össze-visszasághoz vezet. Ezt a hibát többször nem követjük el – szögezte le, hozzátéve: olyan gazdaságpolitikára van szükség, amely a gazdaság szereplőinek véleménye alapján formálódik – ezért volt és van szükség a gazdasági konzultációra – hangsúlyozta.

– Minden kormány hozott jó és rossz gazdasági intézkedéseket is, amelyekhez nem kell hozzányúlni. Helyes az áfa mostani csökkenése? Igen, mert csökkenti az árakat, és fékezi a pénzromlás mértékét. Támogatni és megőrizni kell. Helyes a fészekrakó program? Igen. Igaz, hogy 16 ezer ember töredéke csak az előző kormány otthonteremtési programjában részt vett 270 ezer embernek, de minden lehetőség fontos a lakáshoz jutó fiataloknak. Helyes a szakképzés további támogatása? Igen, mert a gazdaság tartós növekedése nem lehetséges rugalmas és hatékony szakképzés nélkül. Ezeket folytatni kell. Mindent meg kell őrizni, ami a magyar gazdaság stabilitását, kiszámíthatóságát és erősítését szolgálja. És természetesen vannak rossz dolgok, amelyeken változtatni kell – jelentette ki Varga Mihály, megjegyezve: csekély világgazdasági súlyunk ellenére a 10. legnagyobb fizetésimérleg-hiánnyal rendelkező ország vagyunk a világon. – Az országnak évek óta nincs valós költségvetése, a költségvetés könyvelési trükkök gyűjteménye. A vállalkozóknak törvénytelen módon nem fizették vissza a törvényesen járó áfát, a közszférában dolgozóktól elsinkófálták 2004-ben a 13. havi fizetést, a mezőgazdasági termelők később jutnak kevesebb támogatáshoz, a pályázati pénzeket nem fizetik ki. Régen elkészült autópályákat akarnak bevételként elszámolni, és 2006-ra is kártyavár-költségvetés épül, amelynek nincsenek biztos alapjai – sorolta. – Ez az út csődhöz vezet. Változtatnunk kell. Az alapvető probléma nem a szándékokkal, hanem az eszközökkel és az őszinteség hiányával van. A Fidesz képes szembenézni a problémákkal, megmondani az embereknek az igazat, és tudunk megoldásokat is adni – jelentette ki a Fidesz alelnöke.

– Bizonyítottuk, van életképes, a gazdaságra, az egyensúlyra és az emberek mindennapi biztonságára törekvő gazdaságpolitikánk. Korábban azt mondtuk, ki tudja, mit hoz a jövő? A kreatív könyvelés, a költségvetési trükkök miatt ma egyre inkább azt mondjuk, ki tudja, mit hoz a múlt. Itt az idő, hogy a kérdést újra megfordítsuk, és a helyére rakjuk. Van tapasztalatunk, tanultunk saját és mások hibáiból is. Az országnak nincs még négy elvesztegetni való éve. Nemcsak a kezünkre, hanem a szívünkre és a fejünkre is szükség van. Rajtunk és a rajtatok a sor, hogy az érdemi változásoknak irányt adjunk. Együtt mindenkivel 2006-ban – zárta beszédét Varga Mihály.

(Forrás: fideszfrakcio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.