A költségvetést szépíti a Budapest Airport Rt. értékesítése

Hiába ígérte ennek ellenkezőjét Gyurcsány Ferenc, mégis a költségvetési lyukak betömködésére használják fel a Budapest Airport Rt. eladásából befolyó bevételt legnagyobb részét – ez derül ki a Pénzügyminisztérium adataiból, amelyet gazdasági szaklapok is megerősítettek.

Magyar Nemzet
2005. 12. 21. 23:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 464,5 milliárd forintos vételárból csaknem 400 milliárd forint az államháztartás idei egyenlegét „szépíti”. Emlékezetes, a miniszterelnök nemrég még határozottan cáfolta a mérlegszépítés e módszerét, azt közölve, hogy akik azt mondják, a BA Rt. privatizációjának hátterében a költségvetési deficit csökkentése áll, „azok nem tanulták meg a költségvetést”.

Hasonlóan fogalmazott Kóka János is, aki korábban többször megerősítette, hogy a befizetésből az államadósságot csökkentik, „nem volna jó ugyanis, ha a magánosításból befolyó bevételeket a költségvetési problémák megoldására fordítanánk”. Pichler Ferenc, a PM szóvivője lapunknak nem kívánta részletezni a bevétel sorsát. Nem mintha mindez gyökeresen megfordítaná a kincstárra – és közvetve a magyar állampolgárokra is – kedvezőtlen folyamatokat. Ezt jelzi az is, hogy az Államadósság Kezelő Központ Rt. tegnap bejelentette: az idei négymilliárd eurós kötvénykibocsátás után január első felében további egymilliárd euróért bocsát ki államkötvényt, s az összeget finanszírozási célokra használja fel.

A Pénzügyminisztérium múlt heti sajtótájékoztatóján a tárca közigazgatási államtitkára, Katona Tamás úgy fogalmazott: a remélt 460 milliárd feletti összegből 178 milliárdot számolnak el költségvetési bevételként, amelyet kiegyenlít az, hogy átvállalnak a Nemzeti Autópálya Rt. adósságából ugyanekkora tételt, a fennmaradó részt pedig az államadósság előtörlesztésére fordítják. A Pénzügyminisztérium által kiadott havi prognózisban szereplő adatsor ugyanakkor ezt nem támasztja alá. Sőt, azon a soron ugyanis, ahova el kívánják könyvelni a szóban forgó 178 milliárdot, lényegesen nagyobb adat, 391 milliárd szerepel, márpedig egy „normál” hónapban mindösszesen néhány milliárd szokta gyarapítani az államkasszát – legalábbis ilyen jogcímen. Az ügyben megkerestük a Pénzügyminisztériumot, ám a tárca nem szolgált konkrétumokkal arról, hogy a fennmaradó 213 milliárd forint miből származik, csak kitérő válaszokat kaptunk. Nagy valószínűséggel az említett tétel mögött szintén a repülőtér-eladás áll.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.