Aláírták a szerződést a brit BAA International Ltd.-vel a Budapest Airport Rt. 75 százalék mínusz egy szavazatnyi tulajdoni hányadának eladásáról – közölte Mészáros Tamás, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV Rt.) igazgatóságának elnöke vasárnap.
A brit repülőtér-üzemeltető társaság 75 évre kapta meg a Ferihegyi Nemzetközi Repülőtér üzemeltetési jogát. A BAA a részvénycsomagért és a vagyonkezelési megállapodásért 464,5 milliárd forintot fizet. Az ügylet pénzügyi zárásának tervezett időpontja december 23., mivel minden bizonnyal ekkorra egyenlítik ki a tranzakció ellenértékét. A vevőnek a privatizációs törvény jövő évre tervezett módosítása után lehetősége lesz a BA Rt. fennmaradó részének – 25 százalék plusz egy részvény – megszerzésére is – derült ki a mai sajtótájékoztatón, ahol Mike Clasper, a BAA vezérigazgatója megerősítette: érdekli őket az opciós lehetőség, mert mint mondta „számukra ez jó üzlet lenne.” Ugyanakkor érdemben senki sem válaszolt arra kérdésre, hogy hány munkavállalótól kíván megválni az új tuladonos.
Deutsch: Hozzák nyilvánosságra a dokumentumokat!
Sokakban keltett gyanút az a mód, ahogyan a kormányzat ezt a rendkívül értékes állami tulajdont kiárusította. Már a privatizációs folyamat legelején különös jogi ügyletekről, a törvénytelenség gyanúját felvető tranzakciókról lehetett hallani, és a kétségeket fokozta a kormány titkolózása, ködösítése – írja közleményében Deutsch Tamás a szerződés aláírásával kapcsolatban, emlékeztetve arra: a pénzügyminiszter „folyamatosan elmulasztotta teljesíteni alkotmányos kötelességét, hogy beszámoljon a privatizáció állásáról az Országgyűlés illetékes bizottsága előtt, a parlamenti képviselőktől pedig megtagadták, hogy betekinthessenek a repülőtér vagyonértékelésébe” – idézi a fideszfrakcio.hu.
A Fidesz a közleményben felszólítja a kormányt és az ÁPV Rt.-t, hogy a BA Rt. eladásával kapcsolatos minden dokumentumot – így a beérkezett ajánlatokat, a vagyonértékelést és magát a privatizációs szerződést is – haladéktalanul és teljes terjedelmében hozza nyilvánosságra. „Ez a legelső, és elengedhetetlen lépés annak megítéléséhez, hogy a kormány elkövetett-e olyan hibát, mulasztást, amely szükségessé teszi, hogy az adófizetők, illetve a törvényesség érdekében újabb intézkedések szülessenek” – fűzi hozzá a Fidesz frakcióvezető-helyettese.
Bértárgyalások: nincs megállapodás
Ma sem sikerült megállapodni a bértárgyalásokon a Budapest Airport Rt. vezetése és a szakszervezetek között. A menedzsment két sztrájkbizottsággal egyeztet párhuzamosan – közölte Fórika Ibolya, a társaság kommunikációs igazgatója. Hozzátette: az egyik 12 százalékos, a másik 30 százalékos béremelést kér jövőre, szemben a munkáltató 4,5 százalékos ajánlatával.
Korábban Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője az Info Rádiónak azt mondta: újabb sztrájkokra számítanak, és nem zárható ki egy általános munkabeszüntetés sem Ferihegyen.
A bérkövetelés mellett a két érdekképviselet azt is el szeretné érni, hogy a cég új tulajdonosa vállaljon garanciát a munkavállalók változatlan feltételek melletti továbbfoglalkoztatására.
Mint ismert, Ferihegyen pénteken este a két szakszervezet felhívására kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak.
(Info Rádió, MNO)

Kettészakadt az ország: óriási hőmérséklet-különbség északon és délen