A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) hongkongi miniszteri értekezletén a részt vevő 149 tagország hatnapos alkudozás után vasárnap megállapodott bizonyos piacnyitási kérdésekről. Bár számos fontos kérdés nyitva maradt, megmaradt a remény, hogy 2007 elejére sikerül lezárni a világkereskedelem liberalizálására 2001-ben kezdett úgynevezett dohai fordulót.
Komoly áttörésnek tekinthető, hogy a nagy agrárexportőr országok és az EU között létrejött kompromisszum értelmében a fejlett országok 2013-ig fokozatosan megszüntetnek minden agrárexport-támogatást. Ez kiterjed az EU által adott támogatásokra, az USA élelmiszersegély-programjaira, valamint Ausztrália, Új-Zéland és Kanada agrárkereskedelmi monopolcégeinek szubvencióira. Az exporthitelek, hitelgaranciák vagy biztosítási programok szabályairól 2006. április 30-ig meg kell állapodni. A fejlett országoknak már jövőre meg kell szüntetniük a gyapot exportjának támogatását, az USA gyapottermesztőinek adott belföldi támogatásról azonban nem sikerült megegyezni.
Az agrárexportőr országok Brazília vezetésével eredetileg azt szerették volna, ha az EU 2010-ig megszünteti az agrárexport támogatását. A 2013-as határidő elfogadását megkönnyítette, hogy egybeesik az EU elfogadott középtávú agrárköltségvetésének lejártával.
Nem született megegyezés viszont az agrárimportot sújtó vámok mérsékléséről. Elfogadták viszont a legszegényebb országok támogatását szolgáló fejlesztési csomagot, amely előírja, hogy ezek az országok 2008-tól kvótamegszorítások nélkül és vámmentesen exportálhatják termékeik 97 százalékát.
Közben folytatódtak a tüntetések Hongkong belvárosában a WTO ellen, ám a szombatihoz hasonló összecsapásokról nem érkezett jelentés.
(Forrás: Napi Gazdaság, Info Rádió)

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront