Magyarországon a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) nem tilthatja meg a pénzintézetek számára devizahitelek nyújtását – nyilatkozta az origo-nak Binder István a pénzügyi hatóság szóvivője. A szóvivőnek nincs tudomása arról, hogy bárkinek, bármelyik vállalkozásnak, vagy szervezetnek ilyen szándéka lenne. Arra viszont emlékeztetett, hogy a felügyelet már több alkalommal és több módon is felhívta a bankok és ügyfeleik figyelmét a devizahitelekkel kapcsolatos kockázatokra.
A pénzügyi vállalkozások tevékenységét ugyanis Magyarországon a hitelintézeti törvény szabályozza, ami teljesen megfelel az Európai Unió normáinak. Így a szabályozás Lengyelországban is nagyon hasonló lehet. A pénzügyi szakértő szerint a lengyel bankok a felelősséget akarják magukról ezzel a lépéssel lerázni. A felületes szemlélő ugyanis így azt hiheti, hogy a bankok korlátozni akarták a deviza hitelek nyújtását, ám a felügyelet megakadályozta ezt.
A devizahitelek betiltását kezdeményező lengyelországi nagybankok arra hivatkoznak, hogy ügyfeleiket szeretnék megvédeni ezzel a korlátozással egy jelentős árfolyamváltozás esetén a fizetésképtelenné válástól. A kisebb, tőkeszegényebb bankok azonban úgy vélik,hogy a vezető bankok ezzel a módszerrel akarják őket kiszorítani a piacról.
Magas a lakossági devizaadósság – cikkezik a Világgazdaság, mely szerint a vállalatoknak és a háztartásoknak összeségében nincs olyan mennyiségű devizakövetelése, amennyi az árfolyamkockázat ellen automatikus védelmet nyújtana. Figyelembe véve, hogy a háztartások utóbbi időben tapasztalható látványos eladósodásában mennyire domináns szerepet játszanak a devizahitelek, megállapítható, hogy egy esetleges árfolyamgyengülés éppen azokat érintené a leginkább, akiknek egyéb lehetőségeik is korlátozottak a egy ilyen hatás kedvezőtlen következményeinek kezelésére.
(origo.hu, Világgazdaság)
Szenzációs magyar diadal a birkózók rangsorolóján
