Az eredetileg beterjesztett költségvetési törvényjavaslatban szereplőnél 22 milliárd forinttal kapnak többet a jövő évi béremelésekre az önkormányzatok. Az emelés finanszírozásához ugyanakkor 44 milliárd forintra lenne szükség. Az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanácsban aláírt megállapodás szerint április 1-jétől átlagosan három százalékkal emelkednek a garantált közalkalmazotti illetmények. A vélemények megoszlanak arról, hogy ki tudják-e, illetve milyen más költségek visszafogásával tudják kigazdálkodni a hiányzó pénzt a helyhatóságok. Lamperth Mónika belügyminiszter az Országgyűlés önkormányzati bizottságában ezzel kapcsolatban kifejtette: az állam biztosítja a béremelés felét, de jogosnak tekinthető az az elvárás, hogy a települések is járuljanak hozzá közalkalmazottaik fizetésének javításához.
Sok önkormányzat számára súlyos gond lesz az emelés kigazdálkodása – jelentette ki a Világgazdaságnak Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára. Már évek óta rendszeresen kapnak olyan kötelező feladatokat a települések, amelyek finanszírozását csak részben biztosítja a központi költségvetés. A teljes önkormányzati büdzsén belül egyre nő a működésre fordított összeg aránya, s egyre szűkül a fejlesztési lehetőségek kerete. Zongor Gábor szerint ennek ellenére a jövő évet látszólag súlyosabb feszültségek nélkül vészelik majd át az önkormányzatok. A választási években ugyanis a képviselő-testületek is kerülik a konfliktusokat, így nem várhatók nagyobb arányú elbocsátások, átszervezések, s a települések próbálnak – akár hitelekből is – fejleszteni.
Szintén a bérek kigazdálkodását látja a jövő év legnagyobb gondjának Kovács Zoltán, az Országgyűlés önkormányzati bizottságának elnöke. Pápa polgármestere a lapnak kifejtette: mivel a kötelező feladatok ismét nőttek, a költségvetési módosítások ellenére jövőre az ideinél kevesebb pénz jut az önkormányzatoknak, s ez súlyos gondokat okoz az intézmények működtetésében. Elsősorban a saját bevétellel alig rendelkező kistelepülések és a sok feladatot ellátó térségközponti önkormányzatok kerülnek nehéz helyzetbe. A novembertől életbe lépett közigazgatási eljárási törvény végrehajtásához szükséges pénzt sem kapták meg az önkormányzatok. A kistérségi társulásokban ellátott közös feladatokhoz kapható többletforrás, de ez még mindig nem fedezi a valódi költségeket.
Továbbra is szükség van takarékos, racionális gazdálkodásra, de a költségvetés módosítása során többletforrásokhoz jutottak az önkormányzatok – mondta Jauernik István, az MSZP önkormányzati munkacsoportjának vezetője.
Véleménye szerint a jövő évi normatívák lehetővé teszik az intézmények működtetését, és a bérek kigazdálkodása a települések többségénél nem okoz gondot. Az adatok azt mutatják, hogy az önkormányzatok vagyona gyarapszik. Az uniós források jelentős fejlesztési lehetőséget biztosítanak – írja a Világgazdaság.

Itt van Orbán Viktor és a BYD vezérének legújabb bejelentése – élőben az Origón