Továbbra is többségben a pesszimisták

Decemberre javult az országban a közhangulat, bár még mindig azok vannak többségben, aki szerint „rossz irányba mennek a dolgok” – derül ki a Szonda Ipsos decemberi felméréséből. A megkérdezettek szerint az uniós tagságra való felkészültségünk nem igazán jó, a többség szerint csatlakozásunk inkább hátrányokkal járt.

MNO
2005. 12. 28. 7:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szonda Ipsos decemberi felmérése szerint év végére javult az országban a közhangulat; bár még mindig azok vannak többségben, aki szerint „rossz irányba mennek a dolgok”, egyik hónapról a másikra ugrásszerűen megnőtt azok aránya, akik igennel válaszoltak arra a kérdésre, miszerint „jó irányba mennek-e a dolgok”. Decemberben ugyanis a megkérdezettek 31 százaléka voksolt a jó irányra, a novemberi 26 százalék után. A rossz irányra egy hónapja 59 százalék mondott igent, legutóbb pedig 54 százalék, így a novemberi 33 százalékos különbség az év utolsó hónapjára 23 százalék lett a két tábor között – írja a Világgazdaság.

Závecz Tibor kutatási igazgató a lapnak elmondta: valamelyest javultak a gazdasági kilátásra vonatkozó megítélések is. Augusztustól novemberig lényegében nem változtak a várakozások sem az ország, sem a családok gazdasági helyzetével kapcsolatban: a megkérdezettek hozzávetőleg fele vélte úgy hónapról hónapra, hogy változatlan lesz a pénzügyi helyzet. A fennmaradó csoport pedig osztozott a jobb vagy rosszabb kilátásokon úgy, hogy mindig többen voltak azok, akik mind az ország, mind a családok gazdasági kilátásaira pesszimista várakozásokkal tekintettek. Decemberre azonban már 28 százalék vélte úgy, hogy jobb lesz a családja pénzügyi kilátása (28 szerint rosszabb lesz, 44 százalék szerint változatlan) – novemberben ez a szám 23 százalék volt. A novemberi 25 után decemberre 31 százalék nyilatkozott úgy, hogy az ország pénzügyi helyzete is javul majd (ugyanennyien gondolják, hogy rosszabb lesz, s 38 százaléknyian azt, hogy változatlan).

A megkérdezettek szerint az uniós tagságra való felkészültségünk nem igazán jó: egy százfokú skálán ezt 30–38 közé tették az elmúlt hónapokban. A kutató szerint ez a szerény mutató jelzi, hogy kevésbé az EU-hoz tartozónak érzik magukat az emberek, a lemaradottságot élik meg. Nem jobb a helyzet abból a szempontból sem, hogy vajon az EU-csatlakozás inkább előnyökkel vagy hátrányokkal jár-e. 2005 decemberében 44 százalék a hátrányra, 37 pedig az előnyre voksolt. Ha ez emberek nem érzik a kedvező hatást, nem célszerű a politikusoknak bennünket segítő szervezetnek feltüntetni az uniót – véli a kutató. Az emberek csalódottak a várakozásaikhoz képest, a tagság nincs hatással mindennapjaikra, s ezt a csalódottsággal vegyes irigységet vetítik ki az unióra.

(Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.