Gémesi Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára ismertette: az orosz és az ukrán nagykövet is megerősítette, hogy országuk teljesíti a Magyarországgal szemben szerződésekben vállalt szállítási kötelezettségeit. Hozzátette: ukrán részről jelezték, fel sem merült, hogy az orosz–ukrán tárgyalások érinthetnék a magyarországi gázszállításokat.
Korábban egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat fogalmazott meg a magyarországi szállításokat is fenyegető ukrán–orosz gázvitával kapcsolatban Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter és Batiz András kormányszóvivő.
Kóka arról beszélt, hogy „folyamatban vannak a diplomáciai, gazdasági diplomáciai intézkedések”, s beszámolt: konzultációra a Külügyminisztériumba kéretik az orosz nagykövetet, a moszkvai nagykövetség pedig az orosz diplomácia segítségét kéri az ügyben. Csütörtökön kiderült: nemcsak az orosz, de az ukrán nagykövetet is a Külügyminisztériumba kéretik a magyar fölgázellátással összefüggő kérdések tisztázására. A tárca helyettes szóvivője közölte: korábban a magyar diplomácia ígéretet kapott arra, hogy a szükséges mennyiségű földgázt megkapja. Szabó Ferenc hozzátette: a moszkvai és a kijevi megbeszélések óta „történtek változások”, s ezek tisztázására kéretik be a nagyköveteket.
A magyar háztartások gázellátása biztonságban van, az orosz–ukrán gázvita magyarországi hatásainak elkerülése érdekében a kormány folyamatosan tárgyal a partnerekkel – jelentette ki Kóka János. Ezzel szemben Batiz a Napi Gazdaságnak nyilatkozva kijelentette:
„ Nem kezdődtek egyeztetések a magyar és az orosz kormány között a Gazprom és Ukrajna közötti földgázátadási vita miatt”. Hozzátette: „A magyar kormány nem kezdeményezett tárgyalást a helyzetről az ukránokkal, azt a két olajcég, a Mol és a Gazprom ügyének tekinti”. A kormányszóvivő szerint egyébként „egy kedvezőtlen helyzetre is fel van készülve az ország”, mivel hónapokra elegendő földgáztartalékkal rendelkezik. A számadatokból ugyanakkor kiderül: két hónapra igen, de egy negyedévre már nem elegendőek a készletek.
Kóka János elmondta: Magyarország felvette a kapcsolatot a többi gázimportőr országgal, így Szlovákiával, Csehországgal, Németországgal, mert ez a probléma egész Európa ügye.
A gazdasági tárca levélben fordult az Európai Unió energiaügyi biztosához, amelyben azt kérték, a biztos kezdeményezzen tárgyalásokat, hogy minél hamarabb megtalálják a megoldást – ismertette Dióssy Gábor. A GKM politikai államtitkára gyors megállapodást vár, hiszen szerinte mindkét országnak fontos az unió támogatása politikailag és gazdaságilag egyaránt.
A Földgázellátó Rt. is egyeztetne
A Földgázellátó Rt. is konzultációt kezdeményezett az orosz vállalatokkal és hatóságokkal a földgázimport folyamatos garantálása érdekében. A cég szerint a hazai tárolókban található 2,4 milliárd köbméter földgáz, valamint a hazai gáztermelés biztonságos alapot nyújt a téli időszak és a 2006 első negyedéves teljes magyarországi igény mintegy 60 százalékának kielégítésére.
Ukrán–orosz vita: gáz van!
Alig két napja maradt az orosz és az ukrán kormánynak, hogy dűlőre jussanak a gázvitában. A két ország képvisleői ma újra tárgyalóasztalhoz ülnek.
Putyin javaslata: 3,6 milliárd dolláros kölcsön
Vlagyimir Putyin orosz elnök 3,6 milliárd dolláros kereskedelmi kölcsönt ajánlott fel az ukrán állami Naftohaz monopóliumnak az európai gázárakra való áttérés finanszírozására. Putyin ma Moszkva melletti rezidenciáján fogadta Ivan Placskov ukrán energiaminisztert és Alekszej Ivcsenkót, a Naftohaz vezérét, hogy kompromisszumot találjanak az orosz-ukrán gázárviszályban. Az ukrán államfő, Viktor Juscsenko elutasította az orosz elnök javaslatát, hogy orosz kölcsönnel hidalják át a két ország közötti gázár-vitát – értesült az AFP hírügynökség.
Oroszország bejelentette türkmenisztáni gázvásárlásainak megháromszorozását, így további nyomást helyezve Kijevre a gázárviszályban.
Az ukránok az exportra szánt gázt csökkenthetik
Még bizonytalan, hogy Kijev miként reagál, ha az orosz fél tényleg felfüggeszti a gázszállítást Ukrajnába: nem kizárt, hogy ez esetben az exportra – így Magyarországra – szánt gázt csapolnák meg az ukránok a fogyasztási igények kielégítésére. Arra a lehetőségre a Figyelőnet szerint a Gazprom is felhívta a Mol figyelmét, hogy akár 15-20 százalékkal is csökkenhet a Magyarországra érkező gáz mennyisége. Ha a gázt elzárják a határon túl, akkor nálunk is előfordulhat, hogy korlátozni kell a fogyasztást (ami a korábbi tapasztalatok szerint leginkább az ipari felhasználókat érintheti), bár a Mol szakértői szerint igen valószínűtlen, hogy az oroszok végül ehhez az eszközhöz nyúlnak.
Mindemellett a társaság technikailag felkészült az esetleges korlátozásokra – közölték a társaságnál. A magyarországi földalatti gáztározók teljes kapacitása 3,4 milliárd köbméter, amelyből még 2,4 milliárd köbméter szabadon felhasználható. Ez – minden beszerzési forrás elapadása esetén – másfél hónapra elegendő. Ehhez jön hozzá a magyarországi kitermelés, amely 700 millió köbméter. A Mol Rt. előzetes adatai szerint a jövő év első negyedévében mintegy 5,5 milliárd köbméter fogyasztással lehet számolni, így összességében az ország importfüggősége 40-50 százalék.
Távoli alternatíva
– Ha probléma merülne fel a szállítással kapcsolatban, akkor a vitás ügyet az olajcégek intézik egymás közt. A hosszú távú szállítási szerződés szerint ugyanis az orosz Gazprom kötelezettséget vállalt a gáz leszállítására. Arról, hogy milyen retorzióval élhet a Mol a szerződés megszegése esetén, nem kívántak nyilatkozni a magyar olajtársaságnál – írja a Napi Gazdaság.
Ami az alternatív csatornákat illeti: Magyarország egyetlen lekötetlen importkapacitása az Ausztria irányából érkező, évente 1,5 milliárd köbméter gáz szállítására alkalmas vezeték, de emellett alternatív útvonalként szóba jöhet a majdan elkészülő Nabucco-projekt is, amelynek keretében Törökországból érkezne Ausztriáig Magyarországon keresztül a gáz, összesen 3400 kilométeres vezetéken.
Napi Gazdaság, inforadio.hu, hirado.hu, Magyar Rádió
Akkora hacacáré volt a falunapon Borsodban, hogy egy nőt újra kellett éleszteni
