Az EP elnökségének mai találkozóján Tony Blair védelmébe vette a 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó uniós költségvetés tervezetét. A soros elnökséget betöltő Nagy-Britannia miniszterelnöke megismételte korábbi érveit, és az új tagországok gazdasági felzárkóztatásának, illetve a mezőgazdasági támogatások leépítésének szükségességét hangsúlyozta. A brit kormányfő „sportszerű megállapodásnak„ nevezte a múlt héten elfogadott javaslatot, és arra kérte az uniós képviselőket, hogy ők is adják áldásukat az új költségvetésre. Blair kitért a tervezethez csatolt úgynevezett felülvizsgálati záradék fontosságára, amelynek értelmében 2008-tól újra áttekintenék az Unió kiadásait.
– Az Európai Parlament ugyanakkor rossz megoldásnak tartja a megállapodást, de az előrelépés érdekében minimális tárgyalási alapként elfogadja. A parlamenti tisztségviselők keveslik az előterjesztés 863 milliárd eurós főösszegét, mert szerintük így nem jut elég pénz kutatásfejlesztésre, valamint a képzés és a kultúra finanszírozására – mondta Fazakas Szabolcs (MSZP), az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának elnöke Brüsszelben. Ezt az álláspontot képviselte a találkozón Josep Borrell európai parlamenti és José Manuel Barroso európai bizottsági elnök is.
A képviselők főként a szolidaritást hiányolják a javaslatból, és határozottan bírálták, hogy a megszorításokat a brit elnökség az új országok terhére hajtotta végre – hangsúlyozta Fazakas Szabolcs. Közölte: az Európai Parlament költségvetési bizottsága január 11-én, a tanács, a bizottság és a parlament pedig január 24-én, együttes ülésen tekinti át az uniós költségvetési javaslatot.
Az Európai Parlament elvben vétót emelhet a költségvetési tervezet ellen, de megfigyelők szerint ennek kicsi a valószínűsége.
A brit ellenzék tegnap élesen bírálta a brit kormányfőt, aki szerintük túl sok engedményt tett. „A kormányfő minden céljáról lemondott, és könnyelműen feláldozta a brit érdekeket” – mondta David Cameron, az ellenzéki brit Konzervatív Párt elnöke. Véleménye szerint Tony Blair a Londonnak az uniós költségvetésből járó visszatérítés túlságosan nagy részéről mondott le anélkül, hogy feltétel nélküli ígéretet kapott volna Franciaországtól a mezőgazdasági támogatások leépítéséről. „London most ott áll egy többmilliárdos számlával, amelyet a brit adófizetőknek kell kiegyenlíteniük„ – fogalmazott Cameron.
Tony Blair ezzel szemben úgy vélte, az, hogy a szigetországnak járó uniós visszatérítés összegét a tervezett 8 milliárd helyett 10 és fél milliárd euróval csökkentették, megfelel Nagy-Britannia érdekeinek, mert segít abban, hogy az új tagállamok erős gazdasági partnerré váljanak.
(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió, Híradó, Hír TV)