Újra össztűz alá került az uniós költségvetés

Az Európai Parlament rossz megoldásnak tartja, de az előrelépés érdekében minimális tárgyalási alapként elfogadja az unió keretköltségvetéséről született megállapodást. A képviselők bírálták, hogy a megszorításokat a brit elnökség az új országok terhére hajtotta végre. Tony Blair az EP elnökségének mai ülésén védelmébe vette a javaslatot.

MNO
2005. 12. 20. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EP elnökségének mai találkozóján Tony Blair védelmébe vette a 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó uniós költségvetés tervezetét. A soros elnökséget betöltő Nagy-Britannia miniszterelnöke megismételte korábbi érveit, és az új tagországok gazdasági felzárkóztatásának, illetve a mezőgazdasági támogatások leépítésének szükségességét hangsúlyozta. A brit kormányfő „sportszerű megállapodásnak„ nevezte a múlt héten elfogadott javaslatot, és arra kérte az uniós képviselőket, hogy ők is adják áldásukat az új költségvetésre. Blair kitért a tervezethez csatolt úgynevezett felülvizsgálati záradék fontosságára, amelynek értelmében 2008-tól újra áttekintenék az Unió kiadásait.

– Az Európai Parlament ugyanakkor rossz megoldásnak tartja a megállapodást, de az előrelépés érdekében minimális tárgyalási alapként elfogadja. A parlamenti tisztségviselők keveslik az előterjesztés 863 milliárd eurós főösszegét, mert szerintük így nem jut elég pénz kutatásfejlesztésre, valamint a képzés és a kultúra finanszírozására – mondta Fazakas Szabolcs (MSZP), az Európai Parlament költségvetési ellenőrző bizottságának elnöke Brüsszelben. Ezt az álláspontot képviselte a találkozón Josep Borrell európai parlamenti és José Manuel Barroso európai bizottsági elnök is.

A képviselők főként a szolidaritást hiányolják a javaslatból, és határozottan bírálták, hogy a megszorításokat a brit elnökség az új országok terhére hajtotta végre – hangsúlyozta Fazakas Szabolcs. Közölte: az Európai Parlament költségvetési bizottsága január 11-én, a tanács, a bizottság és a parlament pedig január 24-én, együttes ülésen tekinti át az uniós költségvetési javaslatot.

Az Európai Parlament elvben vétót emelhet a költségvetési tervezet ellen, de megfigyelők szerint ennek kicsi a valószínűsége.



A brit ellenzék tegnap élesen bírálta a brit kormányfőt, aki szerintük túl sok engedményt tett. „A kormányfő minden céljáról lemondott, és könnyelműen feláldozta a brit érdekeket” – mondta David Cameron, az ellenzéki brit Konzervatív Párt elnöke. Véleménye szerint Tony Blair a Londonnak az uniós költségvetésből járó visszatérítés túlságosan nagy részéről mondott le anélkül, hogy feltétel nélküli ígéretet kapott volna Franciaországtól a mezőgazdasági támogatások leépítéséről. „London most ott áll egy többmilliárdos számlával, amelyet a brit adófizetőknek kell kiegyenlíteniük„ – fogalmazott Cameron.

Tony Blair ezzel szemben úgy vélte, az, hogy a szigetországnak járó uniós visszatérítés összegét a tervezett 8 milliárd helyett 10 és fél milliárd euróval csökkentették, megfelel Nagy-Britannia érdekeinek, mert segít abban, hogy az új tagállamok erős gazdasági partnerré váljanak.

(Forrás: Info Rádió, Magyar Rádió, Híradó, Hír TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.